REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

17 AĞUSTOS

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
17 AĞUSTOS
7-Aydın SEVİNÇ( davutagah@gmail.com )
12 views
16 Ağustos 2020 - 12:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yine o kahredici, etrafın toz bulutları ve yıkıntıların altında kaldığı karanlık gece, saat 03.05 ve bitmek bilmeyen 45 saniye ile çaresizlik ve insanların gece uykusunda ne olduğunu anlayamadan yarattığı panikle birlikte feryatları ve orada kimse var mı nidaları.. Daha dün gibi, oysa 20 koca yıl geçti hala unutulmayan 10 binlerce insanımızın öldüğü günden bugüne..

Binlerce insanın evsiz barksız kaldığı, yüz yıl geçse de unutulmayacak doğal afet ve büyük bir trajedi.. O zamanlar ulusal bir radyo kanalında çalışıyordum, gece programım saat 24.00’da bitmiş ve saat bir gibi eve varmıştım.. Henüz yeni uyumuşken birden çocuklarımın haykırışlarıyla uyandım.. Üstelik oturduğumuz ev 16 katlı ve o zamana göre yeni modern yapılardan sayılırdı.. Sitenin içinde bizimki gibi 10 blok daha vardı ve iki bloğun arası bahçe düzenlemesi olduğu için yaklaşık 30 metre civarı.. İlk defa orada gördüm iki bloğun yukarıdan sarsılırken üst katların birbirlerine vurarak geriye doğru gittiklerini.. Meğerse radyal temel denen olay böyle bir şeymiş ve çok şükür Allah’a bizim sitede kimsenin burnu kanamadı, panik dışında herhangi bir arıza yoktu, aşağı güç bela indik ve yardım edebilme adına elimizden ne geliyorsa yaptık, bu yapmamız gereken bir hareket, ölmediğimiz için bir şükretme göstergesiydi ve bizler, bizim kadar şanslı olmayan insanlara bunu vermek ve acılarını paylaşmak için bir nebze de olsa kendi vicdanımızı rahatlatma peşindeydik ve gerçekten çok ama çok zor günlerdi..

Tüm ülke seferber olmuş, herkes yek vücut.. Doğusu, Batısı, Kuzeyi, Güneyi tüm Dünyadaki Türkler ve insanların erdemiyle bizlere yardım gönderen batılı insanlar.. Allah bir daha o günleri göstermesin, 2000 yılıydı o sene ve en başarılı radyo programı ödülünü esnaf sanatkarlarından aldığım ödül gecesinde şunları söylemiştim.. Keşke olmasaydı da biz de burada olmasaydık demiştim, ama maalesef yüz yıldır fay hattında olmamıza rağmen, hiç bir çaba göstermeyen yetkililere sitemde bulunmuştum.. Peki ne değişti diye sorarsanız, çok şey belki ama aslında hiç bir şey.. Yine her taraf beton yığını ve zemin etüdü yapılmadan dere kenarına, sel yataklarına yapılan evler kesilen ormanlar ve  çıkarılan onlarca kanuna rağmen uygulanmayan kararlar.. Ülke 83 milyon ve uzmanlar henüz büyük bir depremin Türkiye’ye gelmediğini söylüyorlar, ama bu gelmeyeceği anlamına da gelmez.. Her an o kötü senaryoyu yaşayabileceğiniz, üstelik bu kez Allah korusun olabilecek böylesine bir deprem tüm ülkenin coğrafyasını bozacağı için daha çok can kaybına yol açabileceğini belirtiyorlar..

Umuyorum ve ümit ediyorum ki böyle bir şey olmasın ama eğer olur da bir insan bile ölse, bunun vebali çürük binaların yapımına izin vererek bunları denetlemeyen ve üstelik elinde yetki varken göz yuman insan müsveddesi yetkililere ait olacaktır. Maddi çıkar için başkasının canının yanmasına müsaade edenlerden Allah bunun hesabını soracaktır elbet..

İnşallah bir daha o kötü günleri yaşamamamız dileklerimle bizler de elimizden geleni yapmalı, kanun çerçevesinde hareket etmeli ve kurallara uymalıyız.. Allah insanlığı ve ülkemizi tüm bela ve afetlerden uzak eylesin.. Allah’a emanet olun…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.