Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

17 KASIM 2016’DA ŞİRVAN İLÇEMİZDE YAŞANAN FACİANIN YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA TÜRKİYE’DE YAŞANAN İŞ CİNAYETLERİ!

Ülkemizde adlarına (KAZA)denilmekle beraber, gerçekte (İŞCİNAYETLERİ) olarak yorumlanması gereken büyük facialar yaşanmıştır. 17 Kasım 2016’da Şirvan İlçemiz Maden Köyünde yaşanan İŞ CİNAYETİNDEN yola çıkarak, muhtelif yıllarda ve muhtelif illerde meydana gelen İŞ CİNAYETLERİNİ anımsatalım istedik.

Şunu da belirtmekte yarar var. Türkiye, maden kazaları sonucu yaşanan ölümlerde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır.

İşte İŞ CİNAYETLERİNİN KRONOLOJİSİ:

*7 Mart 1983 tarihinde Zonguldak’ın Armutçuk beldesindeki taş kömürü ocağında meydana gelen grizu patlamasında 103 işçi yaşamını yitirmiştir.

*7 Şubat 1990 tarihinde Amasya’da, Yeni Çeltek Kömür İşletmesi’ne ait maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 3 işçi yanarak 65 işçi ise göçük altında kalarak ölmüştür.

*3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki taş kömürü ocağında meydana gelen zincirleme patlamalarda 263 madenci yaşamını yitirmiştir.

*26 Mart 1995 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, Matsan Madencilik Şirketi’ne ait kömür ocağında grizu patlaması sebebiyle meydana gelen kazada 38 kişi göçük altına kalarak can vermiştir.

*22 Kasım 2003 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde, özel bir firmanın işlettiği kömür ocağında grizu patlaması sebebiyle 10 işçi yaşamını yitirmiştir.

*8 Eylül 2004 tarihinde Kastamonu’nun Küre ilçesinde bulunan yer altı bakır ocağında, cevherin nakledildiği 150 metre uzunluğun­daki bandın alev alması nedeniyle meydana gelen yangında, oluşan karbonmonoksit ve diğer zararlı gazların etkisiyle birisi maden mühendisi toplam 19 çalışan ölmüştür.

*10 Aralık 2009 tarihinde Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında, 19 işçi grizu patlaması ile oluşan göçük sonucunda ölmüştür.

*23 Şubat 2010 tarihinde Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’de, toplam 47 kişinin çalıştığı maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 17 kişi ölürken 30 kişi de yaralanmıştır.

*17 Mayıs 2010 tarihinde Zonguldak’ta, Karadon Taşkömürü İşletme Müessesesi’nin işlettiği kömür madeninde grizu patlaması ve oluşan göçükler sebebiyle 30 kişi ölmüştür.

*7 Temmuz 2010 tarihinde Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Küçükdoğanca mahallesindeki madende çıkan yangın ve oluşan göçük sebebiyle 3 kişi ölmüştür.

*8 Ocak 2013’te, Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür ocağında metan gazı patlamasının yol açtığı göçük sebebiyle 8 işçi ölmüştür.

*18 Ocak 2013’te Manisa’nın Soma ilçesinde bir maden ocağında demir ayakların düşmesi ve iki demirin arasında kalması sonucu 1 işçi yaşamını yitirdi.

*13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma ilçesinde bir maden ocağında çıkan yangın sonucu 301 işçi hayatını kaybetti, 88 işçi  yaralandı.

*1 Haziran 2014’te Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde bir maden ocağında kömür kırma makinesinin başına çarpması sonucu 1 işçi öldü.]

*11 Haziran 2014’te Şırnak’ın Kemerli mahallesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 2’si kardeş 3 işçi öldü.

*18 Haziran 2014’te Şırnak’ın Dağkonak mahallesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 1 işçi öldü.

*28 Ekim 2014’te Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu mahallesi yakınlarında bir kömür madeninde meydana gelen su baskını sonucu 18 işçi mahsur kalarak öldü.

*1 Kasım 2014’te Bartın’ın Amasra ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan 2 Çinli işçi hayatını kaybetti, 1 Çinli işçi de yaralandı. Aynı gün Zonguldak’ın Gelik beldesinde ruhsatsız olarak işletilen kömür ocağında vagon çarpması sonucu 1 işçi yaşamını yitirdi.

*6 Kasım 2014’te Elazığ ilinin Alacakaya ilçesinde bir maden ocağında düşen kaya parçasının altında kalan 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de yaralandı.

*19 Kasım 2014’te Bingöl’ün Genç ilçesinde bir maden ocağında kamyonun altında kalan 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de ağır yaralandı.

*21 Ocak 2015’te Sivas’ın Gemerek ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de yaralandı.

*7 Şubat 2015’te Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir maden ocağında yerinden sökülen kaya parçasının altında kalan 1 işçi öldü.

*10 Mart 2015’te Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de yaralandı.

*8 Haziran 2015’te Amasya’nın Suluova ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 2 işçi de yaralandı.

*21 Temmuz 2015’te Muğla’nın Milas ilçesinde bir maden ocağında devrilen direğin altında kalan 1 işçi öldü.

*27 Temmuz 2015’te Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bir maden ocağında malzeme taşıyan vagonun çarpması sonucu 1 işçi öldü.

*17 Kasım 2016 tarihinde Siirt’in Şirvan ilçesiMadenköy yakınlarındaki bakır madeninde meydana gelen ve 16 işçinin ölümüyle sonuçlanan göçük yaşandı.

*14 Ekim 2022’de Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alan bir maden ocağında 42 işçinin ölmesiyle sonuçlanan patlama yaşandı.

***

Evet, 17 Kasım 2016’da Şirvan ilçemiz Maden köyünde bulunan bakır madeni sahasında meydana gelen heyelanda göçük altında kalan 16 işçi yaşamlarını yitirmişlerdi.

Ebediyete intikallerinin yıldönümünde ŞEHİT MERTEBESİNDE olan işçilerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anarken, Türkiye’de (KAZA) olarak yorumlanan, gerçekte birer İŞ CİNAYETİ olan olayları anımsatalım istedik.

Ve işte, bundan 7 yıl önce gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklı  Şirvan İlçemizin Maden köyünde yaşanan göçük faciasında yaşamlarını yitirenlerin adları ve unvanları:

1-Savaş Kızılkan: Ekskavatör operatörü (Diyarbakır)

2-Kerem Arat: Ekskavatör operatörü (Şirvan ilçesi Derinçay köyü)

3-Murat Ant: Ekskavatör operatörü, (Şirvan ilçesi Madenköy)

4-İbrahim Kılınç: Ekskavatör operatörü, (Siirt)

5-Kasim Tari: Ekskavatör operatörü (Diyarbakır)

6-Şefik Tuncer: Ekskavatör operatörü (Batman)

7-Sedat Bulut: Rok operatörü (Şirvan ilçesi Otluk köyü)

8-Abdurrahman Sönmezsoy: Rok operatörü (Batman)

9-Reşit Can: Kamyon şoförü, (Siirt Yağmurtepe köyü)

10-Halil Başer: Kamyon şoförü (Siirt Kurtalan ilçesi)

11-Mahmut Batumak: Kamyon şoförü (Şirvan ilçesi Taşkaya köyü)

12-Bedrettin Caylı: Kamyon şoförü (Şirvan ilçesi Yatağan köyü)

13-Nusret Beyazalma: Kamyon şoförü (Van Edremit)

14-Yavuz Yıldız: Kamyon şoförü (Şirvan ilçesi)

15-İsmail Tekin: Kamyon şoförü (Siirt Eruh ilçesi)

16-Abdulbaki Aydın: Kamyon şoförü (Siirt Eruh ilçesi)

Ve diyoruz ki, gerekli tedbirlerin alınmaması yüzünden Türkiye genelinde meydana gelen İŞ CİNAYETLERİ ARTIK SON BULSUN!

TAŞLAMA

MÜSLÜMAN GEÇİNENLER

UYKUDAN UYANINIZ

ESİR MESCİD-İ AKSA,

MAHZUN, SESSİZ VE YALNIZ

 

NEDEN ÇIKMAZ SESİNİZ,

SİLKİNİN VE KALKINIZ

ESARET HALKASINI

CİHAT İLE YIKINIZ

 

İSRAİLOĞLLARI

BOZGUNCU MU BOZGUNCU

GÜN GEÇTİKÇE DAHA DA

ARTTIRMAKTA ZULMÜNÜ

 

MESCİD-İ AKSA NEDEN

ESİR, SEBEBİ SENCE

MÜSLÜMAN GEÇİNENLER

SAMİMİ DEĞİL BENCE

 

MESCİD-İ AKSA İLE

MESCİD-İ HARAM KUTSAL

KUR’AN BÖYLE BUYURUR

Mİ’RAÇ’LA KESİN BU HAL

 

BUDUR İŞİN GERÇEĞİ

MESCİD-İ AKSA TUTSAK

“MÜSLÜMAN” GEÇİNENLER

LAKLAK EDİP DURUR BAK

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER