REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BESİME KONCA’NIN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BESİME KONCA’NIN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ!
13 views
03 Ekim 2017 - 16:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Besime Konca’nın hakkında verilen 2.5 yıl hapis cezasının kesinleşmesi sonrası milletvekilliği düşürüldü. Konca’nın yasama yılı öncesinde kesinleşen cezasına dair Başkanlık Tezkeresi bugün Genel Kurula sevk edildi. Meclis yasama yılının ilk oturumunda gündem dışı gerçekleşen konuşmaların ardından Konca hakkında düzenlenen tezkere Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı tarafından okunarak, Konca’nın vekilliği düşürüldü.
Konca’nın vekilliğinin düşürülmesinin hemen sonrasında Meclis sitesinden de Konca’nın isminin “vekilliği düşürülenler” listesinde yayınlanması dikkat çekti.
HDP’NİN DIŞARDAKİ VEKİL SAYISI 34’E DÜŞTÜ: HDP’li Konca’nın milletvekilliğinin düşürülmesiyle birlikte bugüne kadar 5 HDP vekilin milletvekilliği düşürülmüş oldu. İlk olarak HDP’nin eski eş genel başkanı ve Van Milletvekilli Figen Yüksekdağ hakkında kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek milletvekilliği düşürüldü.
HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da hakkında verilen hapis cezasının onaylanmasının ardından vekilliği düşürülen ikinci isim oldu. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ise Meclis tarihinde ilk kez devamsızlık gerekçesiyle yasama yılı tatiline girmeden hemen önce milletvekillikleri düşürüldü.
HDP’li 5 ismin milletvekilliğinin düşürülmesinden sonra 1 Kasım seçimlerinde Meclis’te 59 sandalyeyle temsil hakkı kazanan HDP’nin milletvekili sayısı 54’de düştü.
Yemin etmediği gerekçesiyle yasama faaliyetlerine katılamayan HDP Ağrı Milletvekilli Leyla Zana ile birlikte tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve 8 milletvekilinin de durumu göz gönünde bulundurulduğu takdirde HDP’de yasama faaliyetinde katılabilen vekillerin sayısı 34’e düşmüş oldu.
BESİME KONCA KİMDİR: 20 Şubat 1970 yılında dünyaya gelen Besime Konca aslen Siirtlidir. Türk siyasetçi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili olan Konca, Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP Siirt milletvekili olarak meclise girdi.
Besime Konca 20 Şubat 1970 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Sevdilli köyünde tamamlamasının ardından Samsun 19 Mayıs Lisesini bitirdi. 1993 ve 2004 yılları arasında siyasî suçlardan 11 yıl cezaevinde kaldı.
2009 yılında KCK Ana Dava Operasyonları kapsamında yeniden tutuklandı ve 2014 yılında serbest bırakıldı. Bir süre Özgür Kadın Kongresi Derneğinde çalıştı. Bekar olan Konca, iyi derecede Kürtçe bilmektedir. Demokratik Toplum Partisi (DTP) Meclisi Üyesi olarak MYK’da görev alan Konca, 1 Kasım seçimlerinde Siirt ikinci sıra milletvekili adayı gösterildi ve milletvekili seçildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.