REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
19 Eylül 2021 - 11:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mareşal/Gazi ve tek Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisince Mareşal rütbesi ve Gazi unvanının verildiği gün olan 19 Eylül Gaziler Günü, Siirt’te ve ülkemizin dört bir yanında yapılan duygu dolu etkinliklerle anıldı.

Kurtuluş Savaşı öncesi her Yunan taarruzu karşısında bu taarruzu direnerek ve uygun hareketler yaparak durdurup etkisiz bırakmak ve yeni orduyu kurmak için zaman kazanmak düşüncesini benimseyen komuta kademesi, İkinci İnönü Muharebesi’nden 3 ay sonra, 10 Temmuz 1921’de, Yunan ordusunun cephede genel taarruza geçme girişimi nedeniyle, düşmanla arayı açmak, orduyu derleyip toplamak ve güçlendirmek için Sakarya’nın doğusuna çekilerek, Yunan taarruzunu durdurmak ve karşı taarruz için hazırlıklara başladı.

Türk Ordusunun Sakarya Nehri’nin doğusuna çekilmesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi ve kamuoyunda beliren yanlış anlamaları, duyulan huzursuzluk ve endişeleri önlemek için meclis tarafından kendisine Başkomutanlık önerilen Ulu Önder, bu görevi kabul etti ve savaşı bizzat yönetmek üzere cepheye gitti.

23 Ağustos 1921’de taarruza geçen Yunan ordusunun ilerlemesi üzerine “SAVUNMA HATTI YOKTUR, SAVUNMA SATHI VARDIR. O SATIH BÜTÜN VATANDIR. VATANIN HER KARIŞ TOPRAĞI VATANDAŞIN KANIYLA ISLANMADIKÇA TERK OLUNAMAZ” dediği ünlü söylevi, azmin ve direnişin sembolü olmuştur.

Kaza sonucu sol kaburga kemiklerinden birinin kırılmış olmasına rağmen muharebe safları arasında bizzat muharebeye katılarak 22 gün 22 gece aralıksız devam eden ve 13 Eylül 1921’de şanlı Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan büyük ve kanlı Sakarya Meydan Muharebesi’ni yöneten başkomutanımızın savaşın sonuna kadar da askeri bir rütbesi yoktu. Zaferden hemen sonra 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi, vatanı için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan evladına Mareşal rütbesi ve Gazilik unvanı vermiştir.

Gazilerimizi anma günü olarak kabul edilen 19 Eylül Gaziler günü münasebetiyle Sakarya Zaferi’nin ardından TBMM’ce Atatürk’e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanının verilmesi, Türk ulusunun onun kişiliğinde tüm şehitlerine ve gazilerine duyduğu saygının ve gönül borcunun bir anlatımıdır.

“Bugün millet olarak, birlik ve beraberlik içinde bağımsız ve hür olarak yaşıyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilinci içerisindeyiz. Atatürk’ün emaneti olan bu kutsal vatan topraklarını, sonsuza kadar koruyup, gelecek nesillere aldığımız gibi teslim edeceğimizden hiç kimsenin endişesi olmamalıdır.”

Bu özel günde başta ebedi ve tek Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olanları da minnet ve şükranla anıyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.