Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

19 MAYIS 1919’UN ÖNEMİ

Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919′un 103.yıldönümünü bütün Türkiye’de olduğu gibi şehrimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Mustafa Kemal’in “Milli Mücadeleyi” başlatmak için Samsun’a ayak bastığından bu güne tam 103 yıl geçti.

30 Ekim 1918’ de imzalanan Mondros Mütarekesi sonrası savaşın galipleri, Osmanlı Devletini işgal etme girişimlerine başlamışlardır.. Ülke büyük kargaşalar içinde çalkalanmakta, bütün ulus derin kaygı ve umutsuzluk içindedir.

Yıldırım Orduları Grup Komutanı Gazi Mustafa Kemal, mütareke hükümlerine göre Osmanlı Ordusu’nun dağıtılarak, askerin terhisine karar verilmesinden sonra 10 Kasım 1918’ de Adana’dan İstanbul’a hareket etmiştir..Mustafa Kemal, 13 Kasım 1918’de Haydarpaşa Tren Garı’na ulaştığında acı bir görüntüyle karşılaşır.

1915’te Çanakkale’de geçit verilmeyen müttefik donanması, Mondros Mütarekesi gereğince ellerini kollarını sallayarak İstanbul’a girmektedir.

Mustafa Kemal Paşa işgal devletleri donanmasının boğaza demir atmalarını üzüntü içinde izler.. Sonra da, yanındakilere gemileri göstererek,  “geldikleri gibi gidecekler” der.

İstanbul da, 13 Kasım 1918-16 Mayıs 1919 arasında geçen 6 aylık süre içerisinde Gazi Mustafa Kemal, işgale karşı hükümette görev alma, gazete çıkarma, makaleler yazma ve bu yolla kamuoyu duyarlılığı yaratmaya yönelik birçok çaba gösterir ama işgalcilerin gölgesinde kurtuluşun mümkün olmadığını anlar.

Tek çare, Anadolu’ya geçmek kurtuluş mücadelesini oradan başlatmaktır!

15 Mayıs 1919’da İzmir Yunanlılar tarafından kanlı biçimde işgal edilir.. İzmir’in işgali tüm ülkede derin bir üzüntü ve heyecan yaratır.. Ancak işgal, ulusal bilinci uyandırır ve işgale karşı ancak silahlı mücadele edilebileceğini ortaya çıkarır.

İşte bu ortamda Mustafa Kemal, 16 Mayıs’ta Bandırma Vapuru’yla İstanbul’dan Samsun’a doğru yola çıkar.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak kurtuluş mücadelesinin ilk adımını atar.

Bundan tam 103 yıl önce, bugün kimilerinin adını anmaktan imtina ettikleri Mustafa Kemal’in başlattığı kurtuluş mücadelesi, işgalci emperyalist devletlerin, ülke topraklarımızdan atılması ile sonuçlanmış, 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla taçlanmıştır.

19 Mayıs 1919 da kurtuluş mücadelesini başlatan ve Cumhuriyetimizi kuran ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; ” Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir.. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.. Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyerek, geleceğin ve umudun gençlerde olduğunu belirtmiş ve gençliğe güvenini açıkça ifade etmiştir.

Gençlerimiz de, bu ülkenin geleceğinin kendileri olduğunun bilincinde olarak, akıl ve bilimin ışığında ülkemizi çağdaş, demokratik hukuk devleti ülküsüne ulaştırmayı hedeflemelidirler.

Bu duygularla başta Mareşal/Gazi ve tek Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve değerli Siirtli hemşerilerimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını içtenlikle kutluyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER