REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

19 YILLIK AKP İKTİDARININ SERENCAMI!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
19 YILLIK AKP İKTİDARININ SERENCAMI!!!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
12 views
12 Ağustos 2020 - 14:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

14 Ağustos 2001 tarihi, AKP’nin 19. kuruluş yıldönümüdür. İstedik ki, yıldönümünde AKP’nin serencamını anımsatalım.

14 Mayıs 2000 tarihinde gerçekleştirilen Fazilet Partisi kongresine iki liste katılmıştı. Partiyi ele geçirmek isteyen bir yenilikçiler grubu vardı. Ancak, kongreyi az bir farkla kaybettiler. Fazilet Partisi 22 Haziran 2001 de kapatıldı. Gerçekte, Necmettin Erbakan’ın yönettiği taban parti, (Saadet) adı altında yeni bir siyasi parti kurdu. Yenilikçiler ise o sıralarda okuduğu şiir yüzünden(!) 3 ay süreyle yattığı cezaevinden çıkan Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarına katılmasıyla yeni bir parti çalışmalarına başladılar.

Adı (Adalet ve Kalkınma Partisi) olan yeni siyasi parti 14 Ağustos 2001 tarihinde kuruluşunu tamamladı. Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olan partinin kurucuları arasında Abdullah Gül, Abdullatif Şener, İdris Naim Şahin, Binali Yıldırım ve Bülent Arınç gibi Milli görüş çizgisinin önde gelen simaları vardı. Yeni kurulan partide Milli Selamet, Refah, Fazilet, Anavatan, Adalet ve Doğru Yol gibi merkez sağ kökenli partilerden isimler yer almaktaydı. AKP kurulduktan sonra, milli görüş kökenli 60 kadar milletvekili yeni partiye transfer oldular.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde geçerli oyların %34,63’ü’ünü alan AKP, seçimden en büyük parti olarak çıkmıştı. DYP ve MHP’nin baraj altında kalmasıyla yüzde 34;63 oy, AKP’yi iktidar yapmağa yetmişti.

AKP’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasi yasaklı olduğu için meclise girememişti. Bunun için Hükümeti kurma görevi Abdullah Gül’e verildi. Gül, 58. Cumhuriyet Hükümeti’ni kurdu. Aldığı siyaset yasağı nedeniyle kabine ve TBMM’de yer alamayan bu yasağı, Cumhuriyet Halk Partisinin de desteklediği bir anayasa değişikliği ile kaldırıldı. Erdoğan, 8 Mart 2003 tarihinde Siirt’te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek meclise girdi. Bunun üzerine Abdullah Gül başkanlığındaki 58. Hükümetin 11 Mart 2003 tarihindeki istifasının ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den hükümeti kurma görevini alan Erdoğan, 15 Mart 2003’te 59.Cumhuriyet Hükümeti’ni kurdu.

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde, İl Genel Meclisi seçim sonuçlarına göre %41.67’lik oyla birinci olan parti, belediyeler bazındaki sonuçlara göre ise 1.950 belediye kazandı. 15 Büyükşehir Belediyesinden 11’ini de kazanarak Ege ve Güneydoğu Anadolu’daki bazı il belediyeleri hariç tüm Türkiye’de başarılı oldu.

2007 yılında yapılan genel seçimlerde, daha öncesinde meydana gelen cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmaları ve 27 Nisan Bildirisi gibi tartışmaların ardından, %46.58’lik bir oy oranı ile Türkiye tarihinde hükümette bulunan bir parti olarak girmiş olduğu seçimlerde oy oranını arttıran birkaç partiden biri oldu. Türkiye’nin 81 ilinin, Tunceli hariç 80’inden milletvekili çıkardı.

2009 yerel seçimlerinde 15.513.554 seçmenin oyunu aldı. Yüzde 38.8 ile oy oranı düşse de Türkiye genelinde birinci parti konumunu korudu. İstanbul ve Ankara gibi 10 büyükşehir belediyesi ile beraber toplamda da 1442 belediye kazandı.

2011 genel seçimlerinde ise neredeyse %50 oranında ve yaklaşık 21 buçuk milyon oy alarak 326 milletvekili çıkardı.

Tarihi boyunca girmiş olduğu üç genel seçimde de birinci parti olarak ipi birinci göğüsledi. Ayrıca Türkiye tarihinde girdiği üç seçimde de oyunu yükselterek iktidarda kalmayı başaran ilk parti oldu.

10.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in süresinin dolması üzerine Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidildi. Ancak, CHP ilk oturumda 367 milletvekili bulunmasına rağmen toplam oy 367’nin altında kalınca cumhurbaşkanlığı seçimi oturumlarının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkemenin seçimi iptal etmesi üzerine erken seçime gidilme kararı alındı. 22 Temmuz’da yapılan seçimlerde de oyların %46,7’sini alan AKP yine oylarını arttırarak iktidar olmuştu. Hükümeti yine Erdoğan kurdu.

22 Temmuz Seçimlerine göre TBMM’ye giren üçüncü parti konumundaki Milliyetçi Hareket Partisi, CHP’nin aksine Cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot etmek amacıyla genel kurula gelmeme fikrini benimsemedi ve bunun sonucu olarak tekrar aday gösterilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı oldu.

14 Mart 2008 tarihinde Yargıtay Başsavcısı Abdurruhman Yalçınkaya, “Adalet ve Kalkınma Partisinin laikliğe aykırı eylemlerin odağı durumuna geldiği” savıyla, Anayasa Mahkemesi’nde “Adalet veKalkınma Partisinin temelli kapatılma davasını açtı. Başsavcı, Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan’ın da aralarında olduğu 71 kişinin, siyasetten 5 yıl uzaklaştırılmasını istedi. 30 Temmuz 2008’de açıklanan kararla, 10 üyenin 6’sının partinin kapatılması yönünde, 4’ünün hazine yardımının kesilmesi yönünde ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın ret oylarıyla kapatılmadı. Hazine gelirinin yarısının kesilmesi kararı alındı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın görevi teslim ederken (Beni darbeci olarak niteleyenleri, geçmişte ben kurtardım) anlamına gelen konuşmasında vurgulamak istediği buydu.

AKP’nin teklifi üzerine HAS Parti 19 Eylül 2012 günü gerçekleştirdiği olağanüstü kongrede, AKP’yle birleşme kararı aldı. Parti’nin feshedilmesin sonra Numan Kurtulmuş, birçok partiliyle birlikte 22 Eylül 2012 günü düzenlenen törende AKP’ye katıldı. Daha sonra DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ve bazı DP’liler de AKP’ye katıldı.

17-25 Aralık 2013 günleri arasında düzenlenen operasyonlarda AKP’li bazı bakanlar ve bazı bakan çocuklarıyla ilgili yolsuzluk iddiaları ortaya çıktı.

Çeşitli dinleme kayıtlarının da ortaya çıktığı süreçte 4 bakan hakkında mecliste kurulan komisyon marifetiyle soruşturma başlatıldı. AKP’li bakanlar (Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış) Bakanlıktan istifa etmek zorunda kaldılarsa da, komisyonun AKP’li üyeleri tarafından Yüce Divana gönderilmekten kurtarıldılar. Daha sonra soruşturmayı yürüten savcılar ve emniyet mensupları, Recep Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan ile ilgili telefon konuşmalarını da içeren çeşitli kayıtların ortaya çıkmasından sonra değişik zamanlarda görevlerinden alınarak tenzil-i rütbeyle başka yerlere sürüldüler.

AKP, kurulduğu tarihten sonra girdiği bütün seçimleri oylarını arttırarak kazandı. Kendisine karşı muhalif gibi algıladığı askeriyeyi, adliyeyi, mülkiyeyi, Gülen cemaatiyle el birliği ederek kendisine bağımlı hale getirdi. Gülen cemaatini 12 yıl kullandıktan sonra 17/25 olayları üzerine onları FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) olarak ilan etti.

FETÖ mensubu asker kılıklı hainler 15 Temmuz 2016’da darbe teşebbüsünde bulundular. Yıldırım veya Yurtta Sulh Harekâtı adı verilen darbe girişimi milletin ve gerecek ATATÜRKÇÜ SUBAYLARIN karşı koymalarıyla akim kaldı.

Türk Silahlı Kuvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT’de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklanmış, İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatılmış, hainlerin idaresindeki F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombalamışlardı. Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamamış, Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı suikast girişiminde bulunulmuş, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve bazı üst düzey komutanlar darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından derdest edilmişlerdi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu ise ”sık sık yer değiştirerek” darbecilerden kaçmayı başarmıştı.]

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emneyit Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırılmış ve askerler silahları ile birlikte teslim alınmışlardı. Olaylar sonucunda 104’ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300’den fazla kişi hayatını kaybetmiş 1491 kişi yaralanmıştı. 21 Temmuz’da Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından anayasanın 120. maddesi gereğince üç ay süreyle olağanüstü Hal ilan edilmiş, İlan edilen olağanüstü hâl darbe girişiminin ardından geçen 2 yıllık süreyi kapsayacak şekilde uzatılmıştı. Girişimin ardından başlatılan tasfiye süresince; 160 binin üzerinde kişi   gözaltına alınmış, FETÖ/PDY üyesi suçlamasıyla 50 binin üzerinde kişi tutuklandı

Bütün bu gelişmelerden sonra, sıra Cumhurbaşkanlığı seçimine geldi. AKP’nin teklifiyle anayasa değiştirilerek Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa doğrudan halk tarafından yapılan seçimle AKP’den Recep Tayyip Erdoğan, geçerli oyların yaklaşık yüzde 52’sini alarak Cumhurbaşkanı oldu. Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu oyların yaklaşık yüzde 37’sini, Selahattin Demirtaş ise yüzde 9’unu aldı.

Daha sonra yapılan genel ve yerel seçimlerde AKP’nin oy kaybetmeğe ve oylarının inişe geçmeğe başladığı gözlemlendi. Özellikle son yerel seçimlerde büyükşehirleri CHP’ye kaptıran AKP, varlığını korumak için CUMHUR İTTİFAKI adını verdiği şemsiyenin altına sığındı. Cumhur ittifakına karşı kurulan MİLLET İTTİFAKI da AKP’nin iktidarına son vermek için birlik ve beraberlik içinde çabalarken, bu ittifakın içine fitne salmak için çeşitli taktikler uygulanıyor. Normalinde 2023’te yapılması gereken genel seçimlerin büyük bir ihtimalle erkene alınacağı ve 2021 yılının bahar mevsiminde erken seçime gidileceği tahmin ediliyor.

Sözü, İbrahim Hakkı Hazretlerinin (TEVFİZNAME) adlı şiirinin nakaratıyla noktalayalım:

MEVLA GÖRELİM NEYLER

NEYLERSE GÜZEL EYLER

TAŞLAMALAR

14 AĞUSTOS GÜNÜ

KURULMUŞTU AK PARTİ

BAKINIZ VE GÖRÜNÜZ

NERDEN, NEREYE GELDİ

BİR ZAMANLAR FETÖ’YLE

EL BİRLİĞİ ETTİLER

FETÖ’YÜ KULLANARAK

ORDUYU BİTİRDİLER

ERGENEKON, BALYOZ VE

UYDURMA DAVALARLA

NE HALLERE SOKTULAR

DURUMU GÖR VE ANLA

FETÖCÜ HÂKİMLERİ

KOZMİK ODAYA BİLE

ANIMSAYINIZ NASIL

SOKTULAR BİLE-BİLE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.