Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

20 Yıldır Tamamlanmayan Siirt-Kurtalan-Batman Yolu 3 Ay İçinde Tamamlanacakmış!

2024 yılı bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülürken söz alan Milletvekilimiz Mervan Gül, ilimizde ulaşım alanındaki projelere değinerek, Siirt-Kurtalan yolunun üç ay içerisinde tamamlanacağını belirtmiş bulunmakta.

2024 yılı bütçesi Türkiye

AKP döneminin ilk duble yolu olan Siirt il merkezini Kurtalan ilçe merkezine bağlayan 30 kilometrelik yol 2023 yılında da bitirilemedi. Yol için bugüne kadar 500 milyon TL harcanmasına karşılık yolun bir türlü bitirilmemesi zihinlerde istifhamlara yol açmaktadır. 20 yılda tamamlanamayan 30 kilometrelik yolun, 3 ay içinde tamamlanacağının açıklanması hemşehrilerimiz tarafından (Bekleyelim, görelim) deyimiyle ve soru işaretiyle karşılanmakta.

Türkiye’de 2002 yılında yapılan genel seçimlerin ardından meclis çoğunluğunu alarak AKP tek başına iktidara geldi. O dönem siyasi yasağı dolayısı ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2002 genel seçimlerine katılamamış, Pervari  ilçesinde sandıklarda “usulsüzlük” yapıldığı iddiası ile Yüksek Seçim Kurulu 9 Mart 2003 tarihinde Siirt seçimlerini yenilemesi ile siyasi yasağı kaldırılan Erdoğan aday olarak Siirt’te milletvekili seçilmişti. Erdoğan’ın o dönem başbakan olmasının da yolunu açan Siirt seçimlerinin ardından Siirt’e gelmiş, 12 Mayıs 2003 tarihinde Siirt’te katıldığı toplu açılış töreni ile Siirt-Kurtalan-Batman arası duble yol yapımına başlanacağını duyurmuştu.Ancak 2023 yılının son haftasında olmamıza karşılık  yol hala tamamlanmış değil.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın yayınladığı “2003-2019 Döneminde Yapılan Karayolu Çalışmaları” kitapçığında köprülere ilişkin ‘Siirt-Kurtalan Yolundaki Kezer-II ve Başur-II Köprüleri tamamlanmıştır’ ifadeleri yer aldı. O dönemde ise Ilısu Barajı su tutmaya başlamış ve 2020 yılının Ocak ayında bölge sular altında kalmıştı. Buna rağmen 2019 yılında tamamlandığı açıklanan Başur Köprüsü’nde sadece Kurtalan-Siirt istikameti bitirilmiş Siirt-Kurtalan güzergahı hala hizmete açılmamıştı. Köprüler 2022 yılı içinde tam faaliyete geçirilmesine rağmen Kurtalan Üç Yolu’ndan Kurtalan Yanarsu yol ayrımına kadar olan ve keskin virajların olduğu 6 kilometrelik yol halen tek şeritli olarak hizmet veriyor.

2003 yılından bu yana bitmeyen yola ilişkin kitapçığın Siirt kısmında “87 km uzunluğundaki Batman ili karayolu bağlantısının 81 kilometresinin bölünmüş yol olarak, 6 kilometrenin ise 2020 yılında tamamlanması hedeflenmektedir” ifadesi kullanılmıştı.

6 kilometrelik yola ilişkin 2012 yılında ilk ihale 53 milyon 593 bin 108 TL’ye, ikinci ihale 2013 yılında 136 milyon liraya, üçüncü ihale 2017’de 73 milyon 888 bin 414 TL’ye yapıldı. 2020’deki son ihalede 167 milyon 213 bin TL proje bedeli için bir sözleşme daha imzalandı. Bakanlığın “2020’de bitmesi planlanıyor” dediği yol ve bitti dediği köprüler için ihaleler yapılmaya devam edildi.

Evet AKP’li Milletvekilimiz Mervan Gül’ün (ÜÇ AY İÇİNDE TAMAMLANACAK) dediği yolun, gerçekten tamamlanıp tamamlanmayacağını Siirt halkı adına merakla izleyeceğiz.