Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

2023 Yılına Veda Ederken ve 2024 Yılına Girerken 2023 Yılında Siirt’te, Türkiye’de ve Dünyada Yaşanan Önemli Olaylar

2023 yılında Siirt’te, Türkiye’de ve Dünya’da yaşanan önemli olayları derleyerek okuyucularımıza anımsatalım istedik. İşte 2023 yılına damga vuran olaylar:

2023 yılında Siirt’te, Türkiye’de

2023 yılının başlarında Türkiye, binlerce kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş depremleriyle sarsıldı. Yıl boyunca Afrika’da askeri darbeler yaşandı; Ukrayna-Rusya savaşı aralıksız devam etti. Son olarak İsrail-Hamas savaşı dünyada büyük tartışmalara ve protestolara neden oldu.

2023 yılı dünyada savaşlara, doğal afetlere ve yeni keşiflere sahne oldu. İsrail ve Hamas arasında başlayan savaştan gelen görüntüler tüm dünyayı derinden sarstı. Yılın başında Türkiye’deki depremler ve ardından Fas’taki yıkıcı sarsıntıda binlerce insan hayatını kaybetti. Rusya-Ukrayna savaşında Kiev, taarruza geçti ancak başarılı olamadı. Fransa, Afrika’daki darbeler sonrası eski sömürgelerinden askerlerini geri çekmek zorunda kaldı.

7 Ekim’de İsrail-Hamas savaşı başladı. Hala devam eden savaşta çoğu bebek, çocuk ve kadın olmak üzere 15 binin üzerinde insan öldü.

Son 100 yılın en ölümcül depremlerinden biri 5 Şubat’ı 6 Şubat’a bağlayan gece, Türkiye’nin güneydoğusunda ve Suriye’nin kuzeyinde yaşandı.

7.8 büyüklüğündeki sarsıntıda yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybetti.

Fas’ın Marakeş bölgesi 8 Eylül’de şiddetli bir depremle sarsıldı. 6.8 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 3,000 kişi öldü, 5,600’den fazla kişi yaralandı. Sarsıntı, 3.000 köyde 60.000 kadar eve zarar verdi.

Afrika’da, 2023’te iki askeri darbe yaşandı. Sahel ülkesi Nijer’de ordu 26 Temmuz’da “kötüleşen güvenlik durumunu” gerekçe göstererek yönetime el koydu. Devrik başkan Mohamed Bazoum o zamandan beri konutunda tecrit altında tutuluyor.

Gabon’da, usulsüzlükler nedeniyle eleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından 30 Ağustos’ta askeri bir darbeyle Ali BongoOndimba yönetimi sona erdi. Darbeyle 55 yıllık Bongo iktidarını devirerek askeri yönetimin başına geçen General BriceOliguiNguema, ülkedeki kurumların daha demokratik olacağı taahhüdünde bulundu.

15 Nisan’dan bu yana Sudan’da General AbdelFattah al-Burhane liderliğindeki ordu ile eski komutan MohamedHamdaneDaglo’nunparamiliter güçleri arasında devam eden savaş, 10,000’den fazla insanın ölümüne neden oldu.

Kanada, bu yıl 18 milyon hektardan fazla alanın yandığı ve 200.000 kişinin yerinden olduğu tarihi bir orman yangını sezonu yaşadı.

Ağustos ayında Hawaii’de çıkan yangınlar Maui’deki turistik Lahaina kasabasında 97 kişinin ölümüne neden oldu.

Yunanistan’ın Evros bölgesinde Avrupa Birliği’nde şimdiye kadar kaydedilen en büyük yangın çıktı Yangında en az 26 kişi öldü. Eylül ayında sel felaketi Teselya’nın verimli ovalarını harap etti ve 17 kişinin ölümüne neden oldu.

Hindistan 23 Ağustos’ta Chandrayaan-3’ü Ay’ın güney kutbu yakınlarında keşfedilmemiş bir bölgeye indirmeyi başararak bir ilke imza attı.

Moskova’nın 1976’dan bu yana Ay’a gerçekleştirdiği ilk görev olan Rus sondası Luna-25, buz şeklinde su içerdiği için aynı bölgeye düştü.

Hindistan’dan önce sadece Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ve Çin Ay’a kontrollü iniş gerçekleştirmeyi başarmıştı.

Japon start-up şirketi ispace, Hakuto-R modülünü nisan ayında Ay’a indirmeyi başaramadı ancak Japon uzay ajansı Jaxa eylül başında yeni bir Ay görevi başlattı.

Azerbaycan, 19 Eylül’de Bakü ve Erivan’ın otuz yılı aşkın süredir tartıştığı, Ermeni çoğunluğun yaşadığı ayrılıkçı bir bölge olan Dağlık Karabağ’a operasyon başlattı.

Bölgesel yetkililer 24 saat içinde teslim oldu ve ateşkes sağlandı. 600’e yakın kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından 120 nüfuslu bölgedeki insanların çoğunluğu Ermenistan’a kaçarken, Ermeni yönetimi kendini feshettiğini duyurdu.

Latin Amerika ülkesi Arjantin’de 53 yaşındaki ultra liberal ekonomist JavierMilei, 19 Kasım’da devlet başkanlığı seçimlerinde Sergio Massa’ya karşı büyük zafer kazandı.

Şubat ayında “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin acısıyla sarsıldık. Mayıs ayında yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,18’lik oy oranıyla yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Ekim ayında ise terör devleti İsrail’in yıllardır Filistin’e karşı yürüttüğü işgal ve katliam politikası ‘dünyanın gözü önünde’ yeni bir boyuta ulaştı.

Türkiye’de yeni Ocak ayında, 18 Haziran 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi tarihinin öne çekilmesi, İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepkiler önemli gündem maddeleri arasında yer aldı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararı hukuken kesinleşti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türkiye’nin çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararının iptaline yönelik davaları reddeden Danıştay 10. Dairesinin kararını onadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sözleşmeliye Kadro Şöleni Programı”nda, Ocak 2023 için memur ve emeklilerin maaş artış oranının yüzde 25 olarak uygulanacağını açıkladı. Erdoğan, bir gün sonra yapılan partisinin grup toplantısında, maaş artış oranının yüzde 30’a yükseltileceğini duyurdu. Artış, ilgili düzenlemenin 13 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girdi.

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemli davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması talebini kabul etti.

26 OCAK’taYSK’de görev süresi dolan Başkan Muharrem Akkaya’nın yerine, üye Ahmet Yener başkan seçildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Ocak’ta İsveç, Danimarka ve Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e saldıran RasmusPaludan ve EdwinWagensveld hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ve “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlarından resen soruşturma başlattı.

Türkiye, şubat ayında “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin acısıyla sarsıldı. Yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı illerdeki deprem nedeniyle Türkiye, uluslararası yardımı da içeren 4. seviye alarm verdi, ülke genelinde 7 gün süreyle milli yas ilan edildi.

Türkiye’de, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki depremde 50 bin 783 kişi hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’da etkili olan deprem nedeniyle bu illerde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Türkiye’ye 70’e yakın ülke arama kurtarma ekibi ve yardım malzemesi gönderdi.

Türkiye genelindeki tüm ilk ve ortaöğretim okullarında ilk etapta 13 Şubat’a kadar eğitime ara verildi.

AFAD, arama kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından 50 bin 783 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

2 Şubat’ta Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, görev süresinin dolacak olması nedeniyle yapılan seçimde, Anayasa Mahkemesi Başkanlığına üçüncü kez seçildi.

Ankara’da 30 Aralık’ta uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in katil zanlısı Eray Ö. Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı, 8 Şubat’ta da tutuklandı.

Hatay’ın Antakya ilçesinde 2 yaşındaki Aliye Dağlı, depremin 131’inci, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde küçük Şengül, 132’nci saatinde enkazdan çıkarıldı.

Depremlerin 222. saatinde, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde sürdürülen arama kurtarma çalışmaları sonucu 42 yaşındaki Melike İmamoğlu, 228. saatinde ise Hatay’ın merkez Antakya ilçesi Oymak Sokak’taki Uğur Apartmanı’nın enkazından bir kadın ve iki çocuk çıkarıldı.

Kahramanmaraş’ta Kayabaşı Mahallesi Atabey Apartmanı’nda 17 yaşındaki Aleyna Ölmez, depremin 248’inci saatinde enkazdan çıkarıldı.

Kahramanmaraş’ta yıkılan Ebrar Sitesi enkazındaki çalışmalar sonucu 29 yaşındaki Neslihan Kılınç depremin 258. saatinde kurtarıldı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 24 Şubat günü İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022’de 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırının planlanmasında ve uygulanmasında kilit rol oynayan PKK/YPG’li terörist Halil Menci’yi Suriye’deki özel operasyonla etkisiz hale getirdi.

MİT, 60 güvenlik görevlisinin şehit edildiği 12 terör eylemini düzenleyenlerden PKK/KCK’lı terörist Ramazan Güneş’i, Irak’ın Süleymaniye kentinde düzenlediği operasyonla yakalayarak Türkiye’ye getirdi.

Yine Şubat ayında Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ankara’da bir süredir tedavi gördüğü Başkent Hastanesi’nde, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Mart ayında yıllardır beklediği emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin yasa çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Haziran 2023’te yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin, 14 Mayıs’ta yapılmasına ilişkin kararı imzaladı.

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Mart ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Altı siyasi partinin oluşturduğu “Millet İttifakı” içinde yer alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, altılı masadan kalktı. Akşener, Genel İdare Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Geldiğimiz noktada İYİ Parti bir kıskaca alınmış, dayatmaya mecbur bırakılmış, ölümle sıtma arasında tercihe zorlanmıştır ve elbette buna boyun eğmeyecektir.” dedi.

Millet İttifakı’nı oluşturan “altılı masa”da, Meral Akşener’in açıklamalarıyla yaşanan kriz 6 Mart’ta çözüldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’ın ziyaret ettiği Akşener, ardından Kılıçdaroğlu ile görüştü. Yavaş ve İmamoğlu’nun, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı yardımcıları olmaları önerisini sunan Meral Akşener, masaya geri dönerek, altılı masanın Saadet Partisi’ndeki toplantısına katıldı.

17 Mart günü Finlandiya Cumhurbaşkanı SauliNiinistö, Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu.

Türkiye’nin bu alandaki ilk tesisi olan ve dünyanın sayılı işletmeleri arasına gireceği belirtilen Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi 19 Mart’ta açıldı. açıldı.

21 Mart’ta AK Parti ve MHP, Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ye başvurdu.

Millet İttifakı’nı oluşturan altı siyasi partinin seçim ittifakına ilişkin protokolü 22 Mart’ta YSK’ye sunuldu, CHP ve İYİ Parti, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ye başvurdu.

24 Mart’ta Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na katıldı. Genel Başkan Fatih Erbakan, cumhurbaşkanı adaylığı sürecini sonlandırdığını bildirdi.

Cumhur İttifakı, Emek ve Özgürlük İttifakı ile Ata İttifakı, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için ittifak protokollerini YSK’ye sundu.

Yine Mart ayında Türkiye’nin yerli otomobili Togg’un ilkinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a törenle teslim edildiği nisan ayında, dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, Türk donanmasının hizmetine girdi; Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu İMECE yörüngesine fırlatıldı; yeni Altay Tankı TSK’ya teslim edildi ve Zonguldak Filyos’ta Karadeniz doğal gazı devreye alındı.

AK Parti, CHP, İYİ Parti, Yeşil Sol Parti, Yeniden Refah Partisi, BBP, Memleket Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi ve Zafer Partisi, 28. Dönem milletvekili aday listesini 9 Nisan günü YSK’ye sundu. Listelerin YSK’ye tesliminin son gününde seçime katılma yeterliliğine sahip 26 siyasi parti başvurularını tamamladı.

10 Nisan’da Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle Türk donanmasının hizmetine girdi.

12 Nisan günü Ankara AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı.

Yine 12 Nisan’da, Türkiye ile Bulgaristan arasında imzalanan 13 yıllık anlaşma kapsamında, Marmara Ereğlisi LNG Terminali’nden Bulgaristan’a ilk gaz sevkiyatı yapıldı.

Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü yerli ve milli gözlem uydusu İMECE, 15 Nisan günü uzaya fırlatıldı.

Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ’nin (TÜRASAŞ) Eskişehir fabrikasında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen E5000 tip elektrikli lokomotifi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle 18 Nisan günü raylara indirildi.

Karadeniz doğal gazı, 20 Nisan günü Zonguldak Filyos’ta düzenlenen törenle devreye alındı.

23 Nisan günü Milli sistemlerle geliştirilen Yeni Altay Tankı, testler için TSK’ya Sakarya’da düzenlenen törenle teslim edildi.

Türkiye’nin yerli ve milli ilk insanlı süpersonik jet uçağı Hürjet, 25 Nisan günü ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerini seçmek için 14 Mayıs’ta sandık başına gitti. İlk turda cumhurbaşkanı adaylarının yeterli çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye tarihinde ilk kez cumhurbaşkanı seçimi için ikinci tur oylama yapıldı. Milletvekili Genel Seçiminde ise AK Parti, oyların yüzde 35,62’sini alarak sandıktan birinci parti çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarıştığı, 28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur oylamada Erdoğan, yüzde 52,18’lik oy oranıyla yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

14 Mayıs’ta yapılan Milletvekili Genel Seçiminde ise AK Parti, oyların yüzde 35,62’sini alarak sandıktan birinci parti çıktı. Seçim sonucu, AK Parti 268, Yeniden Refah Partisi 5, MHP 50, Yeşil Sol Parti 61, Türkiye İşçi Partisi 4, CHP 169 ve İYİ Parti 43 milletvekili çıkardı.

28 Mayıs günü yapılan kinci tur oylamada Cumhurbaşkanı Erdoğan 27 milyon 834 bin 589 oy, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 25 milyon 504 bin 724 oy aldı. Bu sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52,18’lik oy oranıyla yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

14 Mayıs’ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin kesin sonuçları Resmi Gazete’nin 30 Mayıs tarihli mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, AK Parti 19 milyon 392 bin 462 (yüzde 35,62) oyla parlamentoda 268, CHP 13 milyon 802 bin 183 (yüzde 25,35) oyla 169, MHP 5 milyon 484 bin 820 (yüzde 10,07) oyla 50, İYİ Parti 5 milyon 275 bin 981 (yüzde 9,69) oyla 43, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 4 milyon 803 bin 922 (yüzde 8,82) oyla 61, Yeniden Refah Partisi 1 milyon 527 bin 48 (yüzde 2,80) oyla 5, Türkiye İşçi Partisi 956 bin 57 (yüzde 1,76) oyla 4 milletvekili kazandı.

Asgari ücret 1 Temmuz itibarıyla net 11 bin 402 liraya yükseltildi.

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, 3 Haziran’da TBMM Genel Kurulundaki yemin töreninin ardından Anıtkabir’i ziyaret etti.

Aynı gün Çankaya Köşkü’nde, yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi açıklandı. Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede şu isimler yer aldı:

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleriyle 6 Haziran günü Anıtkabir’i ziyaret etti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı sonrası, partide kongre sürecinin başlatılmasına karar verdiklerini açıkladı.

MİT Başkanlığında devir teslim töreni düzenlendi. İbrahim Kalın, yeni kabinede Dışişleri Bakanı olan Hakan Fidan’dan görevi devraldı.

9 Haziran günü İstanbul’da düzenlenen operasyonda, Afrika ülkelerine gönderilmek üzere banknotlar halinde hazırlanan sahte 1 milyar dolar ele geçirildi.

10 Haziran’da Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ’ye (MKE) ait patlayıcı fabrikasında meydana gelen patlamada 5 işçi hayatını kaybetti.

11 HAZİRAN günü Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarının yerleştirdiği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanan Piyade Uzman Çavuş Cem Ahmet Kaya ve Piyade Uzman Çavuş Halil Şahin’in kaldırıldıkları hastanede şehit olduklarını bildirdi. Suriye’nin kuzeyindeki Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgelerinde 11 terörist etkisiz hale getirildi.

14 Haziran günü Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, TSK’nin Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerinde tespit edilen 41 teröristi etkisiz hale getirdiği bildirildi.

23 HAZİRAN günü Türkiye Değişim Partisi, CHP ile birleşti. CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, “Bugün itibarıyla aldığımız kararla Türkiye Değişim Partimiz, Cumhuriyet Halk Partimiz ile bütünleşmiştir. Ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

24 Haziran günü İYİ Partinin 3. Olağan Kurultayı’nda, Meral Akşener yeniden genel başkanlığa seçildi.

25 HAZİRAN’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri JensStoltenberg ile telefonda görüştü. İsveç’in NATO üyeliğinin de ele alındığı görüşmede, Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine karşı yapıcı tutumunun devam ettiği, ancak PKK/PYD/YPG yanlıları bu ülkede serbestçe eylem düzenledikçe, yapılan mevzuat değişikliklerinin bir anlamının olmadığı ifade edildi.

MİT’in Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’te düzenlediği operasyonla PKK/KCK-PYD/YPG’li 11 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 26 Haziran’da düzenledikleri basın toplantısında, TBMM’de Saadet Partisi çatısı altında grup kurma kararı aldıklarını açıkladı.

13 Temmuz günü Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilen Gezi Parkı davası sanığı Can Atalay’ın tahliyesi ve hakkındaki yargılamanın durması istemini reddetti.

14 Temmuz’da İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik operasyonda, Fetullah Gülen’in yeğeni Selman Gülen, eşi, kayınpederi ve kayınvalidesiyle Sancaktepe’de yakalandı.

16 Temmuz’daHakkari’deCilo Dağı eteklerindeki buzulların bulunduğu bölgeye giden 18 doğaseverden 4’ü buzulda oluşan kırılma nedeniyle kayboldu. Doğaseverlerden 2’si kurtarıldı, 2’si hayatını kaybetti.

23 Temmuz’da Roma’nın ilk imparatoru Augustus tarafından kurulan Uşak’taki Sebaste Antik Kenti’nde devam eden kazılarda, dönemin piskoposluk merkezine ait tahıl ambarı ortaya çıkarıldı.

30 Temmuz günü Kars’ta yolcu otobüsünün şarampole devrilmesi sonucu 8 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi yaralandı.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla komuta kademesindeki isimlerde değişiklik yapıldığı, memur ve memur emeklisinin 2024-2025’teki maaş ve aylıklarındaki artışın netleştiği ağustosta, Anadolu Rock’ın önemli temsilcilerinden Erkin Koray hayatını kaybetti.

Ağustos ayında, Türkiye’de sıcaklık rekoru kırıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, en yüksek sıcaklık 49,5 derece ile Eskişehir Sarıcakaya’da ölçüldü.

10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı Valiler Kararnamesiyle 57 ilin valisi değiştirildi, 16 ilin valisi “vali-mülkiye başmüfettişliği” görevine getirildi. Bu arada Siirt Valisi de değişenler arasında yer aldı. Osman Hacıbektaşoğlu Zonguldak Valiliğine atanırken, Siirt Valiliğine Dr. Kemal Kızılkaya atandı.

11 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarıyla Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından 187 general ve amiralin görev yerleri belirlendi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne, dizi ve sinema oyuncusu, sanatçı Tamer Karadağlı atandı.

Depremlerden etkilenen Hatay’daki AççanaHöyük’te, duvar kalıntılarının kaldırılması sırasında 3 bin 800 yıllık olduğu değerlendirilen ve Akadca “kent satışı sözleşmesi”ne ilişkin bilgiler veren çivi yazılı kil tablet bulundu.

21 AĞUSTOS’taYozgat’ın Sorgun ilçesinde yolcu otobüsünün şarampole devrilmesi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

22 Ağustos günü Çanakkale’nin Damyerimevkisinde, Bilecik’in Osmaneli ilçesi ile Amasya’da Harşena Kalesi yakınında orman yangınları çıktı. Çanakkale’deki yangın, yaklaşık 4 bin 80 hektar alanda etkili oldu, iki günde kontrol altına alındı.

29 Ağustos günü Cumhuriyet’in 100’üncü yılı dolayısıyla Türk donanması, İstanbul Boğazı’nda 100 gemi ile resmigeçit gerçekleştirdi. İstanbul Boğazı’nda yapılan bu törenin donanma tarihindeki en büyük geçit töreni olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen 100. Yıl Marşı Yarışması’nda birinci seçilen ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki programda ilk kez seslendirilen “100. Yıl Marşı” dinleyicilerin beğenisini topladı.

5 EYLÜL günü Kırklareli’nde aşırı yağışlar, sel ve su baskınlarına yol açtı. İğneada beldesindeki bir kamp alanında kalan 12 kişiden haber alınamaması üzerine başlatılan çalışmalarda 6 kişi kurtarıldı, 6 kişinin ise cansız bedenine ulaşıldı.

9 EYLÜL günü Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde, freni boşalan kamyonun cenaze namazı için toplananlara çarpması sonucu 6 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

14 Eylül günü SİİRT’İN ŞEREF GÜNÜ olarak kutlandı.

24 EYLÜL günüKocaeli’de 15,4 kilometre uzunluğunda çift hat olarak inşa edilen Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı için özel tasarlanan yerli ve milli sürücüsüz ilk metro aracı törenle raylara indirildi.

29 Eylül günü Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18’er yıl hapis cezalarını onadı, Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkındaki 18’er yıl hapis cezalarını ise bozdu.

30 EYLÜL günü Amasya’nın Merzifon ilçesinde yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı. Ölenlerden 4’ünün Amasya Üniversitesi öğrencisi olduğu belirtildi.

1 EKİM günü İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı eyleminde bulundu, teröristlerden biri üzerindeki bombayı patlattı, diğer terörist etkisiz hale getirildi, 2 emniyet mensubu ise hafif yaralandı. Eylemi düzenleyenlerin terör örgütü PKK/KCK üyeleri “Kanivar Erdal” kod adlı Hasan Oğuz ile Özkan Şahin olduğu açıklandı.

2 EKİM günü MİT, terör örgütü PKK’nın sözde Suriye genel asayiş sorumlusu, 2007’deki Dağlıca saldırısının planlayıcısı Müzdelif Taşkın’ı, Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı’da etkisiz hale getirdi.

6 EKİM günü İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 31 ilde eş zamanlı düzenlenen Kafes Operasyonu ile 39 organize suç yapısının çökertildiğini, 307 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

7 EKİM günü Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, geçerli 1399 oyun tamamını alarak partisinin genel başkanlığına yeniden seçildi.

15 EKİM günü Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) ismi, 4. Olağan Büyük Kongre’de tüzük değişikliğiyle Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirildi. Eş genel başkanlıklara, Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili TulayHatımoğulları Oruç ile Yeşil Sol Parti Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan seçildi.

23 EKİM günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü’nü imzalayarak, TBMM’ye sevk etti.

25 EKİM günü Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs’ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde milletvekili seçilen Can Atalay’ın bireysel başvurusunda ihlal kararı verdi.

Yine 25 Ekim günü Aydın’daki Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi öğrencisi 22 yaşındaki Zeren Ertaş hayatını kaybetti,

29 EKİM günü Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü, yurt genelinde özel etkinliklerle kutlandı. Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi SOLOTÜRK’ün bayram günü Anıtkabir üzerinde, ardından da İstanbul Boğazı’nda gösteri uçuşu yaptığı etkinlikler kapsamında, Devlet Tiyatrolarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına, üç boyutlu gösterilerden öğrencilerin okullarındaki hazırlıklarına kadar Türkiye tek yürek 100. yaşını kutladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla ziyaretçi akınına uğradı. Milli Savunma Bakanlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’i de 1 milyon 182 bin 425 kişinin ziyaret ettiğini ve yeni bir rekorun kırıldığını bildirdi.

2 KASIM günü  İstanbul’daki “Kafes Operasyonu”nda, Avustralya merkezli, elebaşılığını Hakan Ayık’ın yaptığı uluslararası silahlı organize suç örgütü “Comanchero” çökertildi ve 37 şüpheli yakalandı.

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda, Kemal Kılıçdaroğlu ile yarışan Özgür Özel, ikinci turda 812 oy alarak genel başkan seçildi.

5 KASIM İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı.

Gazze’ye yönelik saldırıları protesto etmek için Türkiye genelinde birçok kamu kurumu, belediyeler ve üniversiteler, İsrail menşeli ürünleri boykot kararı aldı. Bazı illerde esnaf ve vatandaşa İsrail menşeli ürünlerin tüketilmemesi çağrısında bulunuldu.

8 KASIM günü  Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesinin verdiği ihlal kararına uyulmamasına, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik işlemlere başlanması için kararın örneğinin TBMM’ye gönderilmesine ve ihlal kararı alan AYM üyeleri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

10 KASIM’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek yargıdaki gelişmelere ilişkin, “Anayasa Mahkemesi, bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi.” dedi. Yargının iki kurumu arasındaki yetki tartışmasının çözüm yerinin anayasa olduğunu belirten Erdoğan, “Gerekirse anayasa ve yasa değişiklikleri dahil tüm yöntemleri kullanarak, tekrar böyle bir tartışmanın ortaya çıkmaması için gerekenleri yapacağız.” ifadesini kullandı.

15 KASIM’daİsrail’in saldırısı altındaki Gazze’den çıkarılan 27 hasta ile 13 refakatçi, Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklarla Türkiye’ye getirildi, hastalar Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde tedavi altına alındı.

19 KASIM’daZonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle mendireğe çarpan Türk bayraklı gemi battı. Batan gemideki 12 personel için başlatılan arama çalışmaları sonucu 20 Kasım’da Metin Usta, 23 Kasım’da İsmail Kaptan, 24 Kasım’da Tamer Özer, Hıfzı Tarhan ve Cüneyt Aygen’in cesetlerine ulaşıldı.

20 KASIM’daİsrail’in saldırılarının sürdüğü Gazze’den Mısır’a geçişleri sağlanan 61 hasta ve 49 refakatçi daha tedavi için Milli Savunma Bakanlığına ait uçakla Türkiye’ye getirildi.

23 Kasım günü Şirvan maden ocağında meydana gelen göçükte 3 işçi yaşamını yitirdi. Aynı yerde17 Kasım 2016 tarihinde de meydana gelen göçükte 16 işçi yaşamını yitirmişti.

25 Kasım’da İstanbul’da çeşitli hastanelerde görev yapan doktor, sağlık çalışanı ve tıp fakültesi öğrencileri, İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de yaşananlara dikkati çekmek amacıyla giydikleri kanlı önlüklerle sessiz yürüyüş düzenledi.

26 KASIM’daYurt genelinde çok sayıda ilde sağanak ve olumsuz hava koşulları etkili oldu. İzmir, Giresun, Trabzon, Osmaniye, Mersin, Adana, Hatay ve ilçelerinde, sağanak ve lodosun etkisiyle deniz taşkınları yaşandı, çok sayıda ev ve iş yeri hasar gördü.

27 KASIM’daYurt genelinde devam eden olumsuz hava koşullarına bağlı olarak çok sayıda ilde sel, su baskını ve çatı uçması ile yapısal çökme yaşandı. 16 ilde olumsuz hava koşullarının yol açtığı olaylardan etkilenen 198 kişi kurtarıldı.

Giresun, Ordu, Trabzon, Artvin ve Rize’de etkili olan fırtına sebebiyle Karadeniz’de dev dalgalar oluştu. Trabzon’un Karadeniz kıyısındaki ilçesi Beşikdüzü’nde, dalgalara kapılan 10. sınıf öğrencileri Emir Berke Aşık (16) ile Uğurcan Korkmaz (15) kayboldu. Öğrencilerin cenazeleri, arama çalışmalarının 5. gününde 1 Aralık’ta bulundu. Rize’nin Ardeşen ilçesinde kaybolan 52 yaşındaki kadın ise bulunamadı.

Artvin’in Hopa ilçesi açıklarında fırtına nedeniyle Palau bandıralı “FR Pearl” adlı kuru yük gemisi karaya oturdu. 6’sı Türk, 5’i Azerbaycanlı, 2’si Endonezyalı olmak üzere 13 kişilik mürettebat, gemi ile kıyı arasına kurulan halat sistemiyle tahliye edildi.

4 ARALIK’ta, İYİ Parti, CHP’nin 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimde işbirliği teklifine olumsuz yanıt verdi. Partinin Genel İdare Kurulu toplantısında alınan karar, Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu tarafından açıklandı. Zorlu, partisinin gelecek yıl yapılacak yerel seçimlere “müstakil olarak girme kararı” aldığını söyledi.

12 ARALIK’taİçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aralarında Siirt’in de bulunduğu 37 ilde eş zamanlı düzenlenen Kafes-18 Operasyonuyla ulusal ve uluslararası 39 organize suç yapısının çökertildiğini, 257 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’den çıkarılan 37’si bebek ve çocuk, 68 hasta daha Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındı.

21 ARALIK’taAnayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilen Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay hakkındaki ihlal kararına uyulmaması nedeniyle yapılan ikinci başvuruda da ihlal kararı verdi.

22 ARALIK’taMilli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde, 3 askerin şehit olduğunu, 4 askerin yaralandığını bildirdi. Daha sonra yaralı 4 askerden 3’ünün daha şehit düştüğü açıklandı.

23 ARALIK’taMilli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesindeki bir üsse sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada 6 askerin daha şehit olduğunu, 1 askerin yaralandığını bildirdi.

Irak ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirilen hava harekatları ile bölücü terör örgütü tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak, petrol tesisleri ve depolardan oluşan toplam 29 hedef imha edildi.

24 ARALIK’ta MİT, terör örgütü PKK/YPG’nin sözde Aynularab sorumlusu “BahozAfrin” kod adlı teröristi Suriye’de etkisiz hale getirdi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Pençe-Kilit bölgesindeki saldırılar sonrası etkisiz hale getirilen terörist sayısının 30’a yükseldiğini açıkladı.

Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit olan Mehmetçiklere için sabah namazında Siirt dahiltüm illerdeki camiilerdedua edildi, şehitler son yolculuklarına uğurlandı.​​​​​​​

25 ARALIK’taMİT, terör örgütü PKK/KCK’nın sözde sorumlularından Erdinç Bolcal’ı, Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye’de nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından 12 askerin şehit edilmesi sonrasında sosyal medya platformlarında terör örgütünün propagandasını yapan ve dezenformasyon içeren paylaşım yapanlarla ilgili soruşturma başlatıldı. Bu yönde paylaşım yapan 15 hesap yöneticisinin 12’sinin yurt dışında olduğu belirlendi.

Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekatlarında 26 terörist daha etkisiz hale getirildi. Operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 56’ya yükseldi.

28 Aralık’ta Siirt’te Pençe-Kilit Harekatı şehitleri için mevlit programı düzenlendi

Siirt’te, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde çıkan çatışmada şehit olan askerler için Siirt Belediyesi tarafından mevlit programı düzenlendi. Programa, Siirt Valisi, Belediye Başkan Vekili, askeri yetkililer, üniversite rektörü, emniyet müdürü, jandarma komutanı, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Mevlit programının ardından cami çıkışında lokum ve gül suyu dağıtıldı.

Siirt’te, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde çıkan çatışmada şehit olan askerler için mevlit programı düzenlendi.

Siirt Belediyesince Hacı Fethi Serin Camisi’nde düzenlenen mevlit programına katılanlar, yatsı namazı kıldı.

Namazın ardından şehit askerler için mevlit okundu, dua edildi.

Programa, Vali ve Belediye Başkan Vekili Kemal Kızılkaya, Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Gaffar Gören, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, İl Emniyet Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Siirt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görevlileri, cami çıkışında lokum ve gül suyu dağıttı.

Siirt’te Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı İl Başkanlığı öncülüğünde yapılan basın açıklaması ile teröre tepki dile getirildi.

15 Temmuz Meydanı’nda bir araya gelen vakıf üyeleri ve vatandaşlar adına açıklama yapan Vakfın il başkanı Nedim Ayhan, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde çıkan çatışmada askerlerin şehit olmasından duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Teröre tepkisini dile getiren Ayhan, terör saldırılarında şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara da şifa diledi.