REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

21 EKİM, DÜNYA GAZETECİLER BAYRAMI VE CEMAL KAŞIKÇI OLAYI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
21 EKİM, DÜNYA GAZETECİLER BAYRAMI VE CEMAL KAŞIKÇI OLAYI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
16 views
20 Ekim 2018 - 15:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gazetecilik mesleğiyle ilgili çok sayıda günler vardır. Yıl içinde (10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü) ile başlayan, (3 Mayıs Uluslar arası Özgür Basın Günü) ile devam eden, (24 Temmuz Türk Basınından Sansürün kaldırılması ve Gazetecilik Bayramı) ile renklenen, (21 Ekim Dünya Gazeteciler Bayramı)’yla devam eden bir kutlama zinciri.

Peki, Gazeteciler ne derece özgür ve rahat. 21 Ekim Dünya Gazeteciler Bayramını idrak ederken, Suudi Arabistan kökenli, ABD vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın hunharca öldürülmesi olayını konuşuyorsak, Gazeteciler Bayramı nerede kaldı.

Gazeteciler endi-püften sebeplerle tutuklanır ve öldürülürlerken, Gazetecilerin bayram yapacak halleri mi var. Suudi Arabistan’da Kral veya veliaht emrediyor, sadece muhalefet yaptığı için bir Gazeteci hem de en olmaması gereken yerde, İstanbul’da konsolosluk binasında öldürülüyor.

Öldürülen Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan kökenli olmakla birlikte ABD vatandaşı. ABD, vatandaşının katledilmesinin hesabına soracak yerde, el altından Suudi Krallığıyla pazarlıklara girerek, en yüksek fiyatlarla diyetini almak peşinde!

Artık, Suudi Krallığı yetkilileri de, Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü itiraf etmek zorunda kalırken, olayın konsolosluk binasında yaşanan bir kargaşa sonucu gerçekleştiğini iddia ediyorlar. Öldürülen Kaşıkçı’nın cesedi nerede, hala ortaya çıkmış değil. Kaşıkçı, gerçekten yaşanan bir kargaşada öldürüldüyse, ölüm olayı neden gizlenmek istendi. Aradan 20 gün gibi uzun bir süre geçtikten sonra, kamuoyunun baskısı sonucu yaşanan bir kargaşa sonucu öldüğü itiraf edildi.

Hadi, iddiayı kabul edelim. Peki, kargaşada öldürüldüğü iddia edilen bir kişinin cesedinin parçalara ayrılmasının sebebi ne! Neden bu öldürme olayı bunca gizlenmek istendi. Bu arada, Suudi Arabistan’la, Türkiye arasında hava trafiğinde, yaşanan gelgitlerin sebebi ne! Konsolosluğa gelen infaz timleri miydi!

Cemal Kaşıkçı’nın Suudi rejimine muhalefeti, ülkesinin demokrasiye susamışlığı açısındandır. Ülkesinde demokrasinin (D) sinin bile olmadığını biliyor ve buna isyan ediyordu.

Gazetecilik, gerçekten zor zanaat! İktidardakileri överseniz, yağcılık yaparsanız sizden iyi gazeteci yok! Ama birilerinin kuyruğuna basarsanız, işte o zaman hapı yuttunuz demektir. (Kırk katır mı, kırk satır mı) veya Cemal Kaşıkçı vakasında olduğu gibi (ölümlerden ölüm beğen) kuralı yürürlüğe girer.

Gazetecilik; bilgi, birikim ve yeteneğin harmanlandığı kutsal mesleklerin başında gelirken, gelişen ve değişen dünyanın en büyük ihtiyaçlarından olan iletişim, haberleşme ve toplumsal duyarlılığı yansıtan düşünceler, gazetecilerin eleğinden geçerek harmanlanırken, Halkın doğrudan bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi adına büyük emekler sarf eden gazeteciler sadece görevlerini doğru yaptıkları için işte böyle hunharca öldürülebiliyorlar.

21 Ekim Dünya Bayramı, yine de kutlu olsun!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.