REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

YÜKSEK GIDA FİYATLARIYLA TOPYEKÜN MÜCADELE ŞART

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YÜKSEK GIDA FİYATLARIYLA TOPYEKÜN MÜCADELE ŞART
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
21 Ekim 2021 - 11:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye ve dünyada gündemden düşmeyen yüksek gıda fiyatlarıyla mücadele, popülist söylemlerle değil, kamu, özel sektör ve üreticilerin de aralarında bulunduğu sektörün tüm aktörlerinin katılımıyla alınacak ortak kararlarla mümkün olabilir.

Yapılan bir anket sonuçlarına baktığımızda ankete katılanların %79’u zincir marketlerin bakkala göre daha ucuz olduğunu düşünüyor. Toplumun büyük çoğunluğu bakkalların mahallenin kültürel dokusunun bir parçası olduğunu düşünmekle beraber, Türkiye genelinde her 4 kişiden 3’ü bakkalların modern yöntemler kullanarak kendilerine olan talebi arttırabileceğini düşünüyor.

Yaşadığınız yerde bir zincir marketin yeni bir şube açmasının yasal düzenlemeyle durdurulmasını nasıl karşılarsınız? sorusuna araştırmaya katılanların %64’ü olumsuz yanıt vermiş. Araştırmaya katılan her 4 kişiden 3’ü zincir marketlerin istihdamda önemli olduğunu düşünüyor. Toplumun 10’da 8’i zincir marketlerin ülke ekonomisine daha çok katkı sağladığını dile getiriyor.

Türkiye’de esas mesele zincir marketler sorunu değildir. Şehirleşme büyürken yeni bir dünyadan bahsediyoruz, ancak gelir dağılımı maalesef dengesizleşiyor. Gelir dağılımı ve adaletsizlik kalıcılaşıyor. Karar vericilerin yeni baştan bu meseleleri düşünmesi gerekir. Bunun için memleketin yararına topyekûn kararlar alınması gerekir. Çözüm için herkesin taşın altına elini koyması ve memleketin geleceği için yeni bir hayali inşa etmesi gerekiyor.

İspanya ve Yunanistan gibi bir tarım ülkesi olan Türkiye’mizde son yıllarda yaşanan yüksek fiyat sorunu, tek bir nedene dayandırılamaz. Girdi maliyetlerindeki artış, tarımsal politikalar, ithalat ve ihracatta uygulanan politikalar, iklim değişiklikleri, çiftçinin tercihi, tüketicinin tercihi, döviz kurundaki tırmanış, lojistik maliyetlerinin yükselmesi, finansmana erişimin güçleşmesi dahil, Türkiye gıda ve tarım sektörünün birçok sorunu var. Bu süreçte marketler tek başına fiyatı artırıyor demek büyük haksızlık olur. Yapılması gereken, ithalata dayalı bir tarım politikası yerine üretim odaklı bir tarım politikası benimsemektir. Ayrıca sektörü düzenleyen yasaları çıkarmakla kalmayıp bunların uygulanmasını sağlamak da önemli. Tüm bunların yanı sıra, bir Tarım Politikası Kurulu oluşturmak şart.

 Fiyat artışlarına yönelik olarak, çekirdek enflasyona tabi ürünlerdeki malların vergilerini indirmek gerekiyor. Gıdayla ilgili meselenin çok iyi analiz edilmesi gerekir. Öncelikle meseleyi çözmekle ilgili iradenin ortaya konması lazım. Bu irade ortaya konulur ve her kesimin katılımıyla ortak bir yol haritası oluşturulursa ufak aksilikler olsa da mesele çözülür.

Zincir marketlerin mevcut pazar payları ve pandemi ortamında girdi maliyetleri kaynaklı fiyat artışları olduğu muhakkak. Türkiye’de yaş meyve sebze fiyatlarındaki artıştan sorumlu tutulan zincir marketler toplam sebze/meyve satışının sadece %15’ini yapıyor. Gıda enflasyonunun öne çıkarılan öğesi yaş meyve sebzenin %85’i bu zincir marketlerin dışında satılıyor. Dolayısıyla sebze/meyvedeki fiyat artışını organize perakendecilerin yaptığını söylemek de haksızlık olur. Pek çok ürünün ambalajını ve hammaddesini ithal ediyoruz. Bu nedenle kurdaki artış ve girdi maliyetlerindeki artış ürünlere zam olarak yansıyor. ÜFE/TÜFE arasında 2 kat fark var ve bu fark bir yerlerde absorve ediliyor demektir. Tarım Kredi Kooperatifleri 1000 civarında market açacağını açıkladı. Bu kararın ardından küçük esnafın ve temsilcilerinin biz zaten rekabeti bozan şeylerle uğraşıyoruz. Siz kamu olarak bu mağazaları açarak haksız rekabet yaratmıyor musunuz? diye bir çıkış yapmasını beklerdim ama hiç birinden böyle bir tepki gelmedi bile.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.