REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

24 BİN BİLİM İNSANI MÜSLÜMAN KADIN VE ŞEYH ZEYNEP

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
24 BİN BİLİM İNSANI MÜSLÜMAN KADIN VE ŞEYH ZEYNEP
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
73 views
09 Mart 2018 - 10:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Toplumdaki gelenek ve göreneklerin zaman zaman dini kurallardan daha baskın hale geldiklerini ve hatta onların yerine geçtiklerini biliyoruz. Sanırım buna en güzel örneği İslam Dünyasında kadının eğitim ve öğretimine ilişkin bakış açısı oluşturuyor.

Son yıllarda başta Siirt olmak üzere İslam Dünyasında kadının eğitim ve öğretim görmesinin dine aykırı olduğu şeklinde yaygın bir kanaat oluşmuş durumda. Din kaygılarla oluşturulan bu kanaatin gerçekle hiçbir ilgisi yok. Gerçekte İslam Dini kadınında bilgi sahibi olmasını ister. Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV.), “İlim Çin’de de olsa arayınız” emrini kadın erkek bütün insanlardan istemiştir. Kadınlara yönelik negatif bir ayırımcılık olsa bu emir yalnızca erkeklere verilirdi.

Nitekim bunun sonucu olarak son asırlara kadar İslam Dünyası çok fazla sayıda bilim insanı kadın yetiştirmiştir. Geçtiğimiz günlerde  8 Mart Dünya Kadınlar Günü  nedeniyle Siirt Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezinin davetlisi olarak Siirt’e gelerek konferans veren yazar Serpil Özcan bu konuda çok çarpıcı bilgiler verdi. Özcan’ın verdiği bilgiye göre OXFORD Üniversitesinden bir bilim adamı İslam Dünyasında kaç bilim insanı kadının yetiştiği konusunda bir araştırma yapmış. Araştırmasının sonucunda 24 bin bilim insanı kadının yetiştiğini belirlemiş ve bunları 8 ciltlik bir eser haline getirmiş.

Bu bilgileri öğrenince doğal olarak kendi değerlerimizden ne kadar uzak olduğum aklıma geldi. Gerçekten, İslam Dünyası olarak değerlerimizi bilmiyoruz. Bırakın kadın bilim insanlarını, erkek bilim insanlarını bile bilmiyoruz. Hatta bu örnekte olduğu gibi Batılılar bizi bizden daha iyi araştırıyor ve biliyor.

Birde ilimizle ilgili olarak bir şeyi merak ettim. Acaba bu 24 bin bilim insanı kadın arasında ilimizin yetiştirdiği ve hadis ilminde bir otorite olan Zeynep Binti Muhaddise, Hasya Hatun ve diğerleri de yer alıyor mu? Daha önce de  birkaç kez yazdım. Bizim acil olarak ilimizin yetiştirdiği evliya, bilim adamları ve edebiyatçıları araştırmamız gerekiyor. Hayat hikayeleri ile birlikte eserlerini de günümüz dünyasına kazandırmamız, daha güçlü bir gelecek inşa edebilmemiz açısından öncelikli şarttır.

Hem de bir an önce…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.