REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

24 HAZİRAN 2020’DEN ÖNCE ERKEN SEÇİM İHTİMALİ OLDUKÇA ZAYIF!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
24 HAZİRAN 2020’DEN ÖNCE ERKEN SEÇİM İHTİMALİ OLDUKÇA ZAYIF!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
14 views
20 Eylül 2019 - 14:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminden sonra gündeme gelen ERKEN SEÇİM konusu AKP’li eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ve yine AKP’li eski bakanlardan Ali Babacan’ın parti kurma çalışmalarını başlatmalarıyla daha sık gündeme getirilmeğe başlandı. Sebebi belli, AKP’nin artık kan kaybetmeğe başladığı açık seçik görülmektedir. Kan kaybı daha da hızlanmadan erken seçime gidilmesi düşünülebilir.  (Erken seçim olacak) söylentileri, siyasetimizin müzmin  aday adaylarını hem ümitlendirdi, hem heyecanlandırdı!

Yeniden aday olabilmek için 5 yıl bekleyecekken, 2 yıl içinde seçim olması ihtimali yüksek görülmekte. Neden 2 yıl derseniz, onun sebebi de mevcut milletvekilleri arasında henüz 2 yıl milletvekilliği yapmamış olanlar yüzünden. Çünkü 2 yıl süreyle milletvekilliği yapmamış olanlar, milletvekillerine tanınan emeklilik haklarından yararlanamıyorlar.

Son genel seçim bilindiği gibi 24 Haziran 2018’de yapıldı. Bunun için bir erken seçim olması halinde bile bunun 24 Haziran 2020 tarihinden önce olması ihtimali oldukça düşük, hatta hiç yok gibi! Özellikle milletvekilliği hizmetleri 2 yılın altında olanların böyle bir seçimi kabullenecekleri ihtimali oldukça düşük. Bir erken seçim olması durumunda, siyasi partilerin listelerinde mutlaka değişiklikler olacaktır. Karar alındıktan sonra da dönüşü olmayan bir yola girilmiş olacaktır.

Aday gösterilmedikleri için partilerine küsmüş olanlar veya aday gösterildikleri halde, seçimi kazanamayanlar için erken seçim ihtimaliyle yeniden milletvekili olmak ve meclise gitmek umudu doğarken, seçildikleri halde milletvekilliği yapmaya fırsat bulamayan yeni yetmeler ise en azından 2 yıllık süreyi doldurmanın peşine düşeceklerdir.

Ama 24 Haziran 2020’den önce erken seçim kararı alınacaksa, yeni yetmelerin mağdur edilmemeleri için formül hazır. Özellikle milletvekili emeklisi olabilmekle ilgili yasada değişiklik yapılarak, 2 yıllık hizmet süreleri olup olmadığına  bakılmaksızın milletvekili seçilmiş olanların her hal-u kârda, milletvekili emeklisi olmaları için yasa çıkarılması gündeme gelebilir. Yani, milletvekili seçilen ve milletvekili yemini etmiş olanlar, hizmetle ilgili yıllarını doldurduklarında milletvekili emeklisi olacaklar!

Milletvekillerimize yakışan da öncelikle kendilerini ve kendileri gibi seçilmiş olan meslektaşlarının haklarını koruyup gözetlemektir! Bu durum, özellikle ilk defa meclise girmiş olanlar açısından önemlidir. Daha önce milletvekilliği yapmış olanlar, zaten milletvekili emeklisi olma hakkını elde etmişlerdir. Hatta çoğu milletvekili maaşıyla birlikte, emekli maaşlarını da alarak, ballı kadayıflarına kavuşmuşlardır.

Seçimlerin erkene alınması ihtimali, AKP’lilerden 3 dönem şartına takılanlar için de umut kapısı olmuştur. Çünkü tüzükteki hüküm üst-üste 3 seçim kazandıktan sonra, en az bir seçim ara verilmesi şeklindedir. Bu açıdan 3 devre üst üste milletvekili oldukları için parti tüzüğü gereği seçime katılamayan AKP’nin kurmay kadrosu da, yeniden seçimlere girmek isteyecektir.

Evet, erken seçim havası, müzmin siyasetçilerimiz açısından ümit kapısı oldu. Hele bir erken seçim kararı alınsın, bakalım piyasaya yeni yetmeler olarak daha kimler, kimler çıkacak. Bir de bakarsınız, bu ballı kaymak sofrasına konmak umuduyla biz de aday oluruz!!!

TAŞLAMALAR

YANGIN DÜŞMÜŞ MUTFAĞA

KİM SÖNDÜRSÜN YANGINI

GÖZÜNDE MERTEK OLAN

NASIL GÖRSÜN YAKINI

MEMUR, İŞÇİ, EMEKLİ

YARI TOKTUR, YARI AÇ

ŞİMDİ ESNAF VE ÇİFTÇİ

OLMUŞLAR NAN’A MUHTAÇ

TÜKENECEK SONUNDA

FAKİR FUKARA FONU

ARTIK GÖREN GÖRÜYOR

KÖTÜ BU İŞİN SONU

KENDİ ZENGİNLERİNİ

YARATTILAR BUNLAR DA

BİR ELLERİ YAĞDADIR

BİR ELLERİ DE BALDA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.