REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

24 HAZİRAN’DA, KİMİN SUYU ISINACAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
24 HAZİRAN’DA, KİMİN SUYU ISINACAK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
10 views
02 Haziran 2018 - 15:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Suyu ısındı) sık-sık kullanılan deyimlerimizden biridir. Cenabetinizi alacaksanız, suyun ısınmasını beklemek güzeldir de, (işten uzaklaştırılmak) anlamında kullanıldığı zaman üzüntü verici bir etkisi olur.

Zaman-zaman, özellikle bürokratlar için (artık onun da suyu ısındı) deyiminin kullanıldığına çok şahit olmuşuzdur. Bir de iktidarlar değişecek olduğunda bu deyimi özellikle muhalifleri kullananlar. Bilindiği gibi suyun sıcağı, soğuğu ılığı vardır.  Kullanılacağı yere göre tercih sebebi sıcak, ılık veya soğuk olması idealdir. Yıkanmak için elbette sıcak suyu tercih ederiz. Duş almak için ılık su tavsiye edildiğini biliriz. Soğuk su ise elbette içmek ve cana can katmak içindir. Hele sıcak yaz günlerinde bir de oruçluysanız, ezanı beklerken, hep soğuk bir bardak suyu hayal edersiniz.

Bu arada, deyimlerimizden biri daha zihnimde çağrışım yaptı. Hani (soğuk duş etkisi yaptı) deyimiyle anlatmak istediğimiz haller vardır. Beklenmedik bir anda, beklenmedik olumsuz bir olayla karşılaştığımız zamanları anlatmak açısından kullanılan bu deyim, günümüzde bazı siyaset erbabı için de kullanılmaktadır.

Suyun bir de halleri vardır. Su yeryüzünde 3 farklı halde bulunur. Katı, sıvı, gaz. Buz, suyun katı hali; su, sıvı hali; su buharı ise suyun gaz halidir. Suyun doğada sıvı halde bulunduğu yerler göller, akarsular, denizler ve yer altı sularıdır. Katı halde soğuk iklimli bölgelerdeki buzul, dağlarda kar, buz ve gaz olarak ise bulutlarda bulunur.

Suyun halleri, insanoğluna da yansır. Doğası icabı insanoğlu elbette en çok kullandığı içecek olan suyun huylarını kapacaktır. Kimi insan, soğuk nevale gibidir. Suratı buzu andırır. Yani, suyun katı halini yansıtır. Kimi insanın içi-dışı birdir. Suyun sıvı haline benzer. Aşağılara doğru akar gider. Kimi insanlar ise suyun gaz halinin etkisi altında kalmışlardır. Varlıkları, yoklukları belli olmaz. Mana âleminde gezer gibidirler. Bir bakarsınız yağmur, kar, dolu olur yeryüzüne inerler. Bazen rahmet, bazen de sel gibi felâketlere dönüşürler.

Evet, birilerinin suyu yavaş-yavaş ısınıyor. Birileri soğuk nevale gibi dururken, birileri 24 Haziran’dan sonra ne olurum, düşüncesiyle rahat bir uyku uyuyamaz olmuşlar.

İnsanoğlu üzerinde bu kadar geniş etkileri olan SUYU İSRAF ETMEK, BUNDAN HARAM OLSA GEREK!

TAŞLAMALAR

SEÇİMLERE SAYILI

GÜNLER KALMIŞTIR ARTIK

ADAYLARDA ENSE VAR

SEÇMENİN DONU YIRTIK

 

ÜLKENİN KAYMAĞINI

YERKEN YÜZDE 10 KESİM

YÜZDE 90 YARI AÇ,

YARI TOK VAR BİLELİM

 

“AY’A YOL YAPTIK DERSEK

İNANACAK VATANDAŞ”

DEMİŞ, AZİZ NESİN’İ

ANIMSATTI ARKADAŞ

 

HER DEVİRDE APTALLAR

OLUR BU KESİN ELBET

APTALLAR YÜZÜNDENDİR

BU HALE DÜŞMÜŞ MİLLET

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.