REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

28 NİSAN-4 MAYIS KARDEŞLİK HAFTASI ÇERÇEVESİNDE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
28 NİSAN-4 MAYIS KARDEŞLİK HAFTASI ÇERÇEVESİNDE
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
64 views
26 Nisan 2018 - 15:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

28 Nisan-04 Mayıs arası günler (KARDEŞLİK HAFTASI) olarak kutlanır. Elbette, en azından bütün müminlerin kardeş olduklarının anımsanması açısından bunun büyük önemi vardır. “Müminler ancak kardeştirler, o halde ihtilaf eden kardeşlerinizin arasını düzeltin” mealindeki ayet-i kerime bize bunu emretmektedir. Hadis-i şeriflerde de mealen “Din kardeşinin kusurunu örtenin Allah da dünyada ve ahrette kusurunu örter” ve “Hiçbiriniz kendi nefsi için istediğini mümin kardeşi için de istemedikçe gerçek mümin olamazsınız” buyrulmuştur.

Büyük Mutasavvıflardan Yunus Emre’nin:

GÖNÜL ÇALAB’IN TAHTI,  

ÇALAP GÖNÜLE BAKTI

İKİ CİHAN BEDBAHTI,

KİM GÖNÜL YIKAR İSE deyişi ne kadar güzeldir.

Yine Yunus Emre’nin:

ELİF OKUDUK ÖTÜRÜ

PAZAR EYLEDİK GÖTÜRÜ

YARATILANI HOŞ GÖRDÜK

YARATANDAN ÖTÜRÜ deyişi ne kadar anlamlıdır.

“Sevgi varken nefret niye, Barış varken savaş niye, Kardeşlik varken didişmek niye, Dostluk varken düşmanlık niye, Hoşgörü varken bağnazlık niye” diyen Hacı Beştaş-ı Veliye kulak verelim. Yakıp, yıkarak, talan ederek, hele-hele öldürerek hak aranmaz!

1984’lü yıllarda ülkemizde dış mihrakların tahrikleriyle başlatılan terörün mali bilançosu 1 trilyon dolar olarak ifade edilmekte. Terörden dolayı 1 trilyon dolar olarak ifade edilen zarar ziyanın meydana gelmediğini ve ekonomik kalkınmaya harcandığını düşünün. Türkiye, bugün bambaşka bir ülke olmayacak mıydı! Memurunun, işçisinin, emeklisinin, asgari ücretlisinin, esnafının, iş adamının hayat standardı, gıptayla baktığımız birçok Avrupa ülkesini solamayacak mıydı! Bu paralarla nice hastaneler, okullar, yollar, köprüler ve daha neler-neler yapılmayacak mıydı!

Dolayısıyla, terörün ülke ekonomisine verdiği maddi zarar 81 milyon vatandaşımıza fatura edilmiştir. Tabii, terör olaylarında bugüne kadar canlarını kaybeden 50 bin dolaylarında insanımızın olduğunu hiç, ama hiç unutmayalım!

35 yıldır süregelen terör olmasaydı, Türkiye, bu gün gerçekten her bakımdan BÜYÜK TÜRKYE olacaktı. İnsanlarımız, yarınlarına güvenle bakabileceklerdi. Amma, Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen, çıkarlarına aykırı gören birileri terörü başımıza musallat ettiler. Bizleri bu hallere düşürdüler!

Madem 28 Nisan – 04 Mayıs günleri dostluk, kardeşlik, barış günleridir. “Kardeşlik” derken, sadece kişisel sorunlarla ilgili kardeşliği düşünmeyelim. Bu gün, ülkemizde büyük bir kamplaşma vardır. Tehlikeli boyutlarda bir kamplaşma yaşanmaktadır. Türkiye’nin birlik ve beraberliğini tehdit eden bu tehlikenin tarafları olduğu da muhakkaktır. Maalesef, insanlarımız birbirlerine düşürülmüş kamplara bölünmüştür. Herhalde, anlatmak istediğimiz şeyin, Türkiye’nin birlik ve beraberliği olduğu açıklık kazanmıştır.

Bu ülke, 35 yıla yakın süreden beri TERÖR OLAYLARI YÜZÜNDEN ÇOK ÇEKMİŞTİR. MADDİ VE MÂNEVİ BÜYÜK KAYIPLARI OLMUŞTUR. Bu süre zarfında, 50 bine yakın insanımız yaşamlarını yitirmiştir. 1 trilyon dolar olarak ifade edilen maddi bir kayıp söz konusudur.

Türkiye, hiçbir zaman bu kadar gerilmedi. Bu ülkenin insanları, birbirlerine karşı böylesine kin ve nefretle dolmadı. Doğu insanıyla, Batı insanı hep kardeş gibi oldular, kardeş gibi yaşadılar, birbirlerinden kız alıp verdiler, dayı oldular, yeğen oldular, kirve oldular. Acıları ve sevinçleri paylaştılar. Çanakkale’de, İstiklâl Savaşlarında daha öncesinde, daha sonrasında birlikte nice destanlar yazdılar. Anadolu denilen topraklar üzerindeki bu birlikteliğimiz en azından bin yıllık bir maziye dayanmaktadır.

Kardeşlik Haftası çerçevesinde ANADOLU TOPRAĞINI VATAN EDİNMİŞ, BU VATANI VATAN BİLMİŞ OLANLARA BİR ÇAĞRIMIZ VARDIR.  15 Temmuz darbe girişimi, sözün tam anlamıyla bir iç savaş provokasyonuydu. Bu tuzağı kurgulayanların hedeflerinde meydana gelecek olaylarda 1 milyon insanımızın ölmesi vardı. Türkiye’de iç savaş başlatılacak, durumdan vazife çıkaran ABD, AB ve NATO müdahale ederek, düzeni sağlamak(!) adına topraklarımıza askerlerini yığacaklardı. İşin sonunda sözde Türkiye’ye demokrasiyi getirmek adına ülkeyi belki de eyaletlere bölecek, Sevr’in şartlarını uygulayarak, topraklarımız üzerinde Ermenistan’ı, Kürdistan’ı kurduracaklardı.

Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek isteyen ABD ve AB’ın önünde tek engel Türkiye kalmıştır. Irak’ı, Mısır’ı, Libya’yı, Suriye’yi karıştıran ve iç savaşlara sürükleyen zihniyet, Büyük Ortadoğu Projesini hayata geçirmek için yapılan kurgulardır. 50 yıldan beri sessiz ve derinden yürütülen proje, son yıllarda kuvveden fiile çıkarılmıştır. Türkiye’nin direnişinin engellenmesi için, birlik ve beraberliğimizin teminatı olan  Ordumuz üzerinde önemli operasyonlar gerçekleştirilmiş, bir hayli kan kaybına yol açılmıştır. Ancak, çürük elmaların ayıklanması misali, kurtlu unsurların ayıklanmasıyla Ordu yeniden hayatiyet kazanmıştır! Bütün bunların yanında Sunni, Alevi çatışması çıkarılarak, mezhep kavgaları üzerinden Türkiye iç savaşa sürüklenmek istenmektedir. Bereket versin Alevi ve Sunni vatandaşlarımız bu oyunlara gelmemekte, terör tozunu arttırdıkça, daha da kenetlenmektedirler.

Laf salatası kabilinden (VATAN-MİLLET SAKARYA) diyenlerden de değiliz! Vatanımızı, Milletimizi, bu ülkede yaşayan 81 milyona yakın insanımızı hiç ayırım yapmadan, gerçekten sevdik, seviyoruz!

28 Nisan-04 Mayıs Kardeşlik Haftası çerçevesinde birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek konusunda gösterdiğimiz hassasiyete vurgu yapan, yıllar önce yazdığımız (AŞKIN KİTABI)  adlı eserimizde de yer alan bir şiirimizi okuyucularımızın dikkatlerine sunmak istedik. İşte (BİRLİK MESAJLARI) içeren o şiirimiz:

ARAMIZA NERDEN GİRDİ BU NİFAK

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

BİRLİK OLANLARA KUVVET VERİR HAK

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

 

BIRAKALIM TÜRK’Ü, ARAB’I, KÜRD’Ü

DÜŞMAN BİZİ BİZE BÖYLE DÜŞÜRDÜ

CETLERİMİZ BİRLİK İÇİN ÖLÜRDÜ

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

 

NERDEN ÇIKTI ŞİMDİ SUNNİ, ALEVİ

NİFAK SALANLARIN YIKILSIN EVİ

BİRLİK İÇİN SEVİ GEREKTİR, SEVİ

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

 

AYIRMAK MÜMKÜN MÜ TIRNAĞI, ETTEN

KİMİMİZ DAYIDIR, KİMİMİZ YEĞEN

BÖYLESİNE DÜŞTÜK BİZ, BİZE NEDEN

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

 

NASIL KANDIK, NASIL GELDİK OYUNA

FIRSAT VERMEYELİM ARTIK HAYINA

İŞLERİ KOYMAĞA YİNE RAYINA

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

 

GELİNİZ OLALIM TEK VÜCUT GİBİ

BİRLİK İÇİN ÇARPSIN HERKESİN KALBİ

DİNLEMEYİP DÜŞMAN DENİLEN KELBİ

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

 

DÜŞMAN HASET KILDI BİRLİĞİMİZE

BUNDAN BU OYUNU OYNADI BİZE

SARILALIM YİNE BİRBİRİMİZE

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

 

PERDENİN ARDINDA BÜYÜK DEVLETLER

AVRUPA BİRLİĞİ VE ERMENİLER

BİZİ PARÇALAMAK, BÖLMEK İSTERLER

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

 

DÜŞMANLARA BÖYLE KOLAY KANMAZDIK

BİRİBİRİMİZDEN AYRI KALMAZDIK

NİCE DESTANLARI BİRLİKTE YAZDIK

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

 

BU OYUNA GELEN BİR AVUÇ KİŞİ

HAKK SÖNDÜRE ÂBİD YANAN ATEŞİ

VATANINI SATMAK HAYININ İŞİ

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM

TAŞLAMALAR

SEÇİMLER YAKLAŞIYOR

ADAYLAR ARZ-I ENDAM

EDECEKLER BAKINIZ

KİMLER VAR KİMLER YAZSAM

 

İTHAL MALI ADAYLAR

GELECEK DENİLİYOR

SİİRT’TE ADAM MI YOK

Kİ İTHAL EDİLİYOR

 

İTHAL MALI ADAYLAR

İSTEMİYOR SİİRTLİ

NEDEN BÖYLE OLUYOR

SİİRT MÜSTEMLEKE Mİ

 

GİTMESEK DE SANDIĞA

BOYKOT ETSEK SEÇİMİ

ALTERNATİF YOK İSE

SÖYLE SEÇELİM KİMİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.