Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

33 MEHMETÇİĞİMİZ ŞEHİT DÜŞTÜ, ONLARCA MEHMETÇİK YARALI!

İDLİB’de dün gece (Regaip

İDLİB’de dün gece (Regaip Kandilinin kutlandığı gece) İdlib’te bulunan kahraman Mehmetçiklerimize Esad güçleri tarafından düzenlenen hava saldırısında 33 askerimizin şehit düştüğü ve çok sayıda yaralının bulunduğunun anlaşılması sadece Türkiye’de değil, dünya çapında yankı buldu. 33 askerin şehit onlarca askerin de yaralanmasıyla sonuçlanan hain saldırı Türkiye’nin kabine kor gibi düştü.

Sıcak gelişmelerin yaşandığı bölgeden art arda haberler gelmeğe devam ediyor. Saldırıya dünyadan tepki yağarken bir açıklamada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaptığı açıklamada: “Türkiye kendini savunma hakkını kullandı ve İdlib’de insani felaketi önlemek için operasyonlarını uluslararası yasalara saygılı şekilde yürütüyor” dedi.

RUSYA, “SALDIRIDA GÖREV ALMADIK!”

İdlib’de 33 şehit, onlarca yaralının olduğu saldırıda hava desteği verip vermediği merak edilen Rusya’nın Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Hava saldırısında Rus uçağı görev almadı” denildi.

Rusya’nın açıklamasında suçlayıcı satırlar da var. Açıklamada “Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı” denilerek, Türkiye suçlandı!

Rusya’nın İdlib saldırısına ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

-“Suriye İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu (SAA) mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu saldırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi temsilcileri, geçen 24 saat içinde sürekli olarak Türk mevkidaşlarından, teröristlerin çatıştığı bölgelere yakın bulunan TSK’nın tüm birliklerinin bulunduğu yerlerin koordinatlarını istedi ve aldı.

SURİYE’NİN, ATEŞİ KESMESİNİ SAĞLADIK!

-Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin bilgi alınır alınmaz Suriye ordusunun ateşe tamamen son vermesi yönünde kapsamlı önlemler aldı, ölen ve yaralanan Türk askerlerinin Türkiye topraklarına güvenli tahliyesi sağlandı.

NATO TAPLANTISI

Diğer taraftan Türkiye’nin çağrısı üzerine elçiler dâhil 29 NATO müttefiki  Washington Anlaşması’nın 4’üncü maddesi kapsamında toplandı.

4’üncü maddeye göre; her NATO müttefiki toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı veya güvenliği tehdit edildiğinde ne zaman isterse NATO’yu toplantıya çağırarak istişarelerde bulunabilir.

SİYASİ PARTİ LİDERLERİNDEN AÇIKLAMALAR

33 Mehmetçiğin şehit düştüğü saldırı sonrasında, siyasi parti liderleri peş-peşe demeçler verirlerken, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Türkiye Suriye çözümünü Rusya ve İran’la aramak zorunda. Hiç bir kahve kabadayılığı bunu değiştirmiyor. Türkiye’nin devlet aklı devreye girmeli ve bu yanlıştan hızla dönülmeli” dedi.

Perinçek, “Türkiye’nin Suriye’ye karşı savaşa girmesi Türkiye’yi tuzağa çeker. Amerika’nın, İsrail’in istediği bu. Rusya’yı da İran’ı da Suriye’yi de doğru hamlelerle sağduyuya çekebiliriz. Dostluk karşılıklı uyarıları gerektirir. Batı Asya’daki dost ülkeleri dostluğa zarar verecek hamlelerden kaçınmaya çağırıyoruz.” dedi.

PROTESTOLAR

Suriye’nin İdlib kentinden gelen 33 şehit haberinin ardından, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan vatandaşlar, saldırıyı sert bir şekilde protesto etti. Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Mehmetçiğe uzanan eller kırılsın”, “Katil Rusya, katil Putin”, “Katil Putin hesap verecek”, “Şehitlerin hesabı sorulacak”, “Suriye, Rusya’ya mezar olacak” sloganları attı.

Polis ekipleri başkonsolosluk çevresinde güvenlik önlemi aldı. Demir bariyerlerle çevrilen başkonsolosluk çevresinde çevik kuvvet polisleri de bekliyor. Ayrıca 1 tane TOMA’da konsolosluk önünde hazır bekletiliyor.

ABD’NİN AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib’de Türk askerine yönelik rejim tarafından düzenlenen saldırıyı kınayarak,  “NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız ve Esed rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz.” açıklamasını yaptı.

İdlib’deki rejim saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, sahadan gelen haberlerin farkında olduklarını ve daha fazla netlik sağlamak için Türk makamlarıyla temas halinde olduklarını belirtti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu gelişmeleri teyit etmek ve mevcut durum hakkında daha fazla netlik sağlamak için Türk makamlarıyla temas halindeyiz. NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız ve Esed rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz. Başkan (Donald Trump) ve Bakanın (Mike Pompeo) söylediği gibi, bu krizde Türkiye’ye en iyi nasıl destek verebileceğimize dair seçenekler arıyoruz.”

RUSYA’DAN TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA

İDLİB gerilimi 33 askerin şehit edilmesi sonrası had safhaya ulaşmışken Rus siyasetçiler, Türkiye’nin İdlib’e yapacağı bir operasyonun Ankara için kötü sonuçları olacağı tehditleri savurdu.

Tansiyonu iyiden iyiye yükselten bir açıklama da Rus parlamentosunda Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov’dan geldi. Cabarov, Türkiye’nin İdlib’e yapacağı geniş çaplı bir operasyonun Ankara için kötü şekilde sonuçlanacağını öne sürdü.

MİLLET OLARAK ŞEHİTLERİMİZİN YASINI TUTUYORUZ

Regap Kandilinin kutlandığı gece, Suriye’de yaşanan, 33 kahraman Mehmetçiğimizin şehit olmasına ve çok sayıda Mehmetçiğimizin yaralanmasına yol açan acı haber, bütün milletimizi yasa boğdu. Şehitlerimize Yüce ALLAH’tan rahmetler, ailelerine sabırlar ve büyük milletimize başsağlığı diliyoruz.

SINIR KAPILARINI AÇTIK, MÜLTECİLER, AVRUPA YOLUNDA!

İDLİB’den gelen şehit haberi sonrası Türkiye sınır kapılarını açtı. Artık mülteciler Avrupa’ya rahatça gidebilecek. Türkiye’nin sınır kapılarını açması Yunanistan’ı korkuttu. Haber Yunan medyasında büyük yankı uyandırdı.

Bölgede barışı sağlamak için bulunan askerlerimizin alçak saldırılarda şehit edilmesinin ardından Avrupa’yla sınır kapılarını açarak mültecileri bırakan Türkiye, Yunan medyasında korku yarattı.

Esad rejiminin Türk askerlerine düzenlediği, 33 Mehmetçiğimizi şehit eden hain saldırı, bardağı taşıran son damla oldu. Avrupa ülkelerinin Suriye’de yaşanan insanlık suçlarına karşı gösterdiği sessizlikte, Esad rejiminden kaçan milyonlarca Suriyeli göçmene kapılarını açan Türkiye, Batılı devletlere karşı tavrını koydu.

TÜRKİYE KAPILARI AÇTI

Bölgede, kendi halkını katleden katil rejime engel olabilmek için bulunan Türk ordusuna düzenlenen hain saldırı sonrası Türkiye, kapıları açtı. Mültecileri serbest bırakması, sınırda yoğunluğa sebep oldu.

ÜLKEMİZE GİRİYORLAR

Edirne’den Yunanistan’a akan mülteci kalabalığı, Yunan medyasında büyük yankı uyandırdı. “Türkiye kapıları açtı”, “Suriyeli mülteciler ülkemize geliyor” başlıklarıyla yaşadıkları panik ve korkuyu açığa vuran Yunan medyası, ilk 300 mültecinin sınırlardan geçtiğini duyurdu.

BULGAR BASINI: TÜRKİYE MÜLTECİLERİ GÖNDERİYOR

Türkiye’nin, mültecilere Avrupa kapılarını açması Bulgaristan medyasında da geniş yer buldu. Ülke basınında çıkan haberlerde, üst düzey bir Türk yetkilinin, “Suriyeli mültecilerin kara veya deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmasını engellememeye karar verdik.” ifadelerine yer verildi.