REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(5) DEĞİL, (1) BİLE DÜNYADAN BÜYÜKMÜŞ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(5) DEĞİL, (1) BİLE DÜNYADAN BÜYÜKMÜŞ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
5 views
19 Aralık 2017 - 13:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan (Dünya 5’ten büyüktür) diyor ama tatbikatta işin böyle olmadığı ve 5’in dünyadan büyük olduğu bir kere daha kanıtlandı. Hatta dünya 5’ten değil,  1’den bile küçükmüş!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti ilan etmesine karşı Birleşmiş Milletlere başvuru yapıldı. Ancak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1’e karşı, 14 oyla aldığı karara rağmen, ABD’nin vetosuyla başvuru sonuçsuz kaldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BGMK) sunulan  Kudüs’le ilgili karar tasarısının, ABD’nin tek oyuyla veto edilmesine ilişkin, “ABD, uluslararası hukuka aykırı bu tutumunda ısrar etmemelidir. ABD, yanlış kararından bir an önce geri adım atmalıdır.” ifadesini kullanırken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da: “Veto kararını kınıyoruz, Amerikan yönetiminin hala hatasının farkına varmaması, dünyadan bütün uyarılara rağmen bu hatasından geri adım atmaması da çok düşündürücü. Perşembe sabahı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplanacak ve bu konuda bir oylama yapacak. Biz de bugün, yarın, perşembe gününe kadar çalışmalarımızı yoğun şekilde devam ettireceğiz” diyerek Türkiye’nin tepkisini dillendirmiş.

Biz ne söylersek söyleyelim, 14 oya karşı ABD’nin tek oyuyla Kudüs ile ilgili karar tasarısının VETO edilmesi gösteriyor ki, Dünya 5’ten değil, meğer 1’den bile küçükmüş!

Bilindiği gibi Birleşmiş Milletlerde alınan kararları veya yasa tasarılarını VETOYA yetkili beş ülke vardır. Bunlar ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dır.

Biz bu konuda ne dersek diyelim, ne söylersek söyleyelim, Dünyanın 1’den bile küçük olduğu gerçeği ortadadır. ABD’nin bu tutumu hukuka aykırıymış falan, filan. Bu söylemlerin hepsi havanda su dövmeye benzer. Biz oynar, biz çalarız. Buna mani olacak yatırım gücümüz var mı, yok!

Sıra şimdi Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda. Genel Kurulun 196 üyesi var. Peki, Genel Kuruldan karar çıksa dahi, yine ABD’nin vetosuna takılmayacak mı! Yani, bizim (Dünya 5’ten büyüktür) iddiamız, mesnetsizdir. Bunu kuvveden fiile çıkarmak şimdilik mümkün görünmüyor. Kudüs konusu Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna götürülse ve 196 üyeden 195’i lehte oy kullansa bile, ABD veto ettikten sonra değişen olmaz.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi 15 ülkeden 14’ü yani 5 daimi üyenin 4’ü yanı sıra, on geçici üyenin tamamı ABD’nin Kudüs kararına karşı çıktı ama ne fayda. ABD’ye yaptırım uygulanabiliyor mu, hayır! Çünkü yaptırımları ancak güçlüler uygulayabilirler.

Uluslararası anlaşmalar da öyledir. Hakkını savunabilmen için güçlü olman lâzım. Boşuna (HAK VERİLMEZ, ALINIR) denilmemiştir. Güçlü ol, hakkını al! Değil sadece Kudüs konusunda, Türkiye kendi varlığını sürdürebilmek için dahi çok, ama çok güçlü olmak zorunda…

SİİRTLİ MECZUP!

Siirtli bir hemşerimizin çocuğu olmuyormuş. Şehirde dolaşan kimine göre veli, kimine göre deli, yine Siirtli bir Meczubu görünce, duasını istemek için yanına gitmiş:

-Ammo Sıpho, bana dua et! Çocuğum olmuyor. Dua edersen, senin duan makbul! Belki Allah bana çocuk verir demiş.

Siirtli meczup:

-Sana dua edemem!  deyince, çocuk sahibi olmak isteyen Siirtli adeta yalvarırcasına:

-Allah senden razısı olsun, bana dua et. Hem, bana neden dua edemiyorsun ki?  diyerek dua talebinde ısrarını sürdürmüş.

Bunun üzerine Siirtli meczup:

-Ben ondan küsmüşüm. Artık, ondan hiçbir şey istemiyorum!  demiş.

Dua talebinde bulunan Siirtli, Meczubun ne demek istediğini anlamış:

-Ne olur, benim için barış! diyerek üstelemiş.

Siirtli meczup, yerden üç taş alıp göğe doğru fırlatmış. Her taşı fırlatışında da:

-Sana söylüyorum, bu adama bir erkek çocuk ver! diyormuş.

Meczuptan dua isteyen adamın zaman içinde peş-peşe üç erkek çocuğu olmuş. Allah, her şeye kadirdir! Kimin deli, kimin veli olduğu bilinmez…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.