REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

5’i GEÇMEYECEK!.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
5’i GEÇMEYECEK!.
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
11 views
27 Nisan 2018 - 14:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Daha önceleri 2019’da yapılacağı ifade edilen seçimlerden Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP ve MHP’de ortak adayın sayın Erdoğan olduğu aydınlığa kavuşmuştu. Daha sonra MHP liderinin grup toplantısında Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin 26 Ağustos 2018 tarihine alınması gerektiğini dile getirmesi üzerine bir gün sonrasında bu seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağının açıklanması üzerine siyasi hareketlilik tırmanmaya başladı ve satırlarımı karaladığım ana dek, CHP’de Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına karar verilmiş değildi.

CHP’nin Erdoğan’a karşı ortak bir aday çıkarma gayretleri sonuç vermediğinden,  seçime girme hakkına sahip olduğu belirtilen ve Abdullah Gül’ü aday göstermek için çırpınan Saadet Partisi’nin kimi aday göstereceği merak ediliyor. Siyasi kulislerde Gül’ün Saadet Partisi adayı olmayacağı konuşuluyor ve Saadet Partisi Gül dışında bir aday gösterdiği taktirde, gösterilecek adayın öngörülen koşullarda 100 bin imza toplamasının çok zor olduğu görüşleri paylaşılmakta, CHP’nin 15 milletvekilini İyi Parti’ye göndermesi örneğinde olduğu gibi, Saadet Partisinin bir şekilde mecliste grup kurma şansınınsa çok zayıf olduğu dillendirilmektedir.

Meral Akşener “demokratik baskılara rağmen” Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmeyeceğini bir kere daha dile getirirken, bu seçime katılacak olan HDP’nin de Eşbaşkan Selahattin Demirtaş’ı aday göstereceği ifade edildi. HDP’nin 100 bin imza toplaması söz konusu olmadığından aday konusunda görüş değiştirse de bu seçime katılacaktır. Ortak aday arayan CHP’ye gelince, Cumhurbaşkanı adayını “uygun zamanda” açıklayacağına vurgu yapıldı. CHP grup başkan vekili Özgür Özel’in basın mensuplarına yaptığı bilgilendirmede; Abdullah Gül’ün CHP adayı olmasının söz konusu olmadığının altını çizerken; “Kimse tarafından itiraz edilmeyecek adayımızı en uygun zamanda açıklayacağız..” dediği gözlemlendi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi olabilmek için bilindiği gibi kullanılacak oyların %50+1’ini almak gerekmektedir ve ilk turda bu oranı yakalayan olmadığı taktirde en çok oy alan iki aday için tekrardan sandık başına gidilecek. YSK; 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine 11 siyasi partinin katılabileceğini belirledi ve bu siyasi partilerden AKP ve MHP’nin ortak adayı sayın Erdoğan ile birlikte bu seçim yarışına katılacak aday sayısının, Saadet Partisinin de aday gösterebilmesi durumunda 5’i geçmeyeceğine muhakkak gözüyle bakılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimine çatı adayı ile girmeyecekleri anlaşılan AKP ve MHP dışındaki siyasi partilerin milletvekili seçimi için önerilen “0 baraj” formülüne yönelik kararları ise çok kısa zamanda aydınlığa kavuşacaktır. Çünkü, zaman daraldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.