REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

6 BİN BEYAZ YAKALI İŞSİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
6 BİN BEYAZ YAKALI İŞSİZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
2 views
12 Eylül 2019 - 13:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bilindiği üzere, eğitimli ve özellikle yüksek öğrenim görmüş kişiler için beyaz yakalı tanımlaması yapılıyor. Geçmiş yıllarda beyaz yakalılar eğitimlerini tamamladıkları andan itibaren iş bulabilirken, bu durum zamanla aleyhlerine işlemeye başladı. Plansız bir şekilde üniversitelere  bol-bol kontenjanlar tanınınca  birçok sektörde  ihtiyacın çok daha fazlası kişi diploma sahibi oldu ve iş aramaya başladı.

Bu durum özellikle eğitim sektöründe daha belirgin olarak görülüyor. Eğitim Fakültelerine ihtiyaçtan fazla kontenjan tanınmasının yanı sıra birçok üniversitemizin yalnızca döner sermayelerini güçlendirmek ve öğretim üyelerinin daha fazla para kazanabilmelerini sağlamak amacıyla açtıkları pedagojik formasyon kursları ise bu işin tuzu biberi oldu. Zaten ihtiyaçtan fazla olan mezun sayısı bu kurslar sayesinde katlanarak arttı.

Türkiye geneline değinmeyeceğim. Yalnızca Siirt’i bile ele aldığımızda ve ilimizdeki rakamlara göz attığımızda durumun vahameti ortaya çıkıyor. Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü bütün ülkede olduğu gibi öğretmen açığını ek ders ücreti karşılığında öğretmenlik yapma vasfına  sahip kişilerden görevlendirmeler yaparak giderecek. Bu yıl en fazla 100 civarında bir görevlendirme yapılması beklenirken, müracaatçı sayısı ne kadar biliyor musunuz? 6 bin civarında. e-devlet üzerinden yapılan müracaatlar geçerli kabul edilecek ve bu 6 bin kişi arasından KPSS sınav sonucuna göre görevlendirme yapılacak.

Az buz bir rakam değil, yüksek öğrenimini bitirmiş ve öğretmen olma hakkını kazanmış tam bin kişi, 6 bin beyaz yakalı iş bekliyor demektir. Bu kadar genç evlenmek çoluk çocuğa karışabilmek, mutlu olabilmek ve artık anne babasına el açmamak için iş bekliyor demektir.

İl genelinde 4500 öğretmenin görev yaptığını ve norm kadrosunun 5 binler civarında olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, ilimizde görev yapan öğretmen sayısının bir katından fazla öğretmen adayının boşta olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

İlimizde işsizlik ülke ortalamasının üç katı civarında. Üstelik gelişen teknoloji nedeniyle her geçen gün insan gücüne daha az ihtiyaç duyuluyor ve sorun gerçekten büyük. Umarım bu sorunu çözecek bir mucize olur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.