Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

6’LI MASANIN LİDERLERİNE, ÖĞÜT VERMEK GİBİ OLMASIN!

(Millet İttifakı) adı altında bir araya gelen ve bugünü kadar yuvarlak masa etrafında 4 toplantı yapan Altılı Masa, 3 Temmuz Pazar günü 5’inci kez bir araya gelecekler!

Muhalefet bloğunun oluşturduğu altılı masanın 5. toplantısı İYİ Parti’nin ev sahipliğinde yapılacak. 3 Temmuz’daki toplantıda ekonomik-siyasi gelişmeler, dış politika ve komisyon raporlarının  değerlendirileceği belirtilmekte. Bilindiği gibi daha önce gerçekleşen toplantılar sonucu (Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Mutabakat Metni’ni) imzalayan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi liderleri 5. kez bir araya gelirken toplantıda dış politika ve ekonomideki güncel gelişmelerle “altılı masa” komisyonlarının çalışmalarını ele alacaklar. Önceki 4 toplantıda akşam yemeğinde bir araya gelen liderlerin toplantısının bu kez öğle saatlerinde başlaması bekleniyor.

Altılı masanın CHP’nin ev sahipliğine gerçekleşen ilk toplantısında (Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni) üzerinde uzlaşmaya varılmıştı. DEVA Partisi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin yol haritası ve seçim güvenliği için çalışma yapılmasına karar verilmiş, Demokrat Parti’nin ev sahipliğinde yapılan ikinci toplantıda da komisyon sayısı arttırılmış, Kurumsal Reformlar Komisyonu, Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu kurulması kararlaştırılmıştı. Gelecek Partisi ev sahipliğinde yapılan toplantıda ise ekonomi ve göç ile ilgili komisyonlar kurulması kararı alınırken iş birliğinin temel ilke ve hedeflerini içeren bir tutum belgesi açıklanmıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde, parti genel merkezinde yapılacak 5. toplantıda da liderlerin kurulan komisyonların çalışma raporlarını değerlendirmesi bekleniyor. Ayrıca Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş sürecinde gerekli görülen anayasal ve yasal değişikliklerle ilgili yazım çalışması yürüten “Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu”nun sona gelen çalışma raporuna da liderlerin onayından sonra nokta konulup kamuoyuna açıklanması için bir takvim belirlenmesi hedefleniyor.

Altı muhalefet partisinin iş birliği sürecinde Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Mutabakatı, geçiş sürecinin yol haritasında anlaşma ve ortak cumhurbaşkanı adayı başlıkları önem taşıyor. Bu kapsamda seçimlerin kazanılması durumunda “geçiş süreci” olarak tarif edilen dönemde cumhurbaşkanının kullanacağı ve devredeceği yetkiler, bu sürece destek veren partilerin içinde yer alacağı yönetim mekanizması, ilk 100 gün, 1 yıl yapılacak çalışmalar gibi takvim içeren bir çalışma da başladı. Şu an partilerin kendi mutfaklarında yürütülen çalışmanın önümüzdeki süreçte 6 partinin ortak çalışmasına dönüşmesi bekleniyor. Liderlerin bu hafta yapacağı 5. toplantıda bu çalışmanın ortaklaştırılıp somutlaştırılması kararının da alınması sürpriz olmayacak.

Geçiş sürecinin yol haritası kapsamında, “Geçiş sürecinin tanımlanması, geçiş sürecinin takvimi, parlamenter sistem için yapılacak anayasa değişikliğinin yürürlük tarihi, genel seçimlerin yenilenip yenilenmeyeceği, bu süreçteki yürütme organının yapısı ve işleyişine uygun usul ve esaslar” gibi başlıklar ayrı ayrı ele alınıyor.

Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı/Yardımcıları ile Kabine’den oluşacak yürütmenin nasıl işleyeceği, yetki kullanımı, kabinenin nasıl oluşacağı, bakanların kendi mekanizmaları ile ilgili işleri nasıl yapacakları, ilk yayımlanacak Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, lağvedilecek kurumlar gibi konular da bu çalışma içinde yer alıyor. Seçilecek cumhurbaşkanının ülkeyi hangi usul ve esaslara göre yöneteceği konusu bu çalışmada hiçbir yoruma açık olmayacak, çok net bir şekilde yer alacak.

Liderlerin bugüne kadar yaptığı 4 toplantıda “ortak cumhurbaşkanı” adayı çıkarma konusunda irade beyanında bulunduğu biliniyor, ancak bugüne kadar isim konuşulmadı. Sadece cumhurbaşkanı adayı konusunda “uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletimizin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday” ifadelerinin yer aldığı 6 kriter açıklandı. Parti temsilcileri bu toplantının gündem maddeleri arasında cumhurbaşkanı adayı ile ilgili bir başlık olmadığını söyledi. Liderlerin seçim takvimi belli olmadan bu konuyu ele almayacağı ifade edilirken “Geçiş süreci ve program üzerinde anlaşılmadan bu konunun konuşulması da doğru olmaz” değerlendirmeleri yapıldı.

ALTILI MASA liderlerine akıl vermek gibi olmazsın amma, toplantı sonrası yapacakları açıklamada öncelikle, seçim sonrası bir dönem için, koalisyon hükümeti kuracaklarını taahhüt etmelidirler. Bunun yanında, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş sürecinde kurulacak koalisyonda:

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı;

Meral Akşener’in, Başbakan;

Ali Babacan’ın, Maliyeden sorumlu Başbakan Yardımcısı,

Ahmet Davutoğlu’nun, Milli Eğitimden Sorumlu Başbakan Yardımcısı,

Temel Karamollaoğlu’nun, Diyanetten Sorumlu Başbakan Yardımcısı;

Gültekin Uysal’ın, Sosyal güvenlikten Sorumlu Başbakan Yardımcısı,

Olarak görev yapacaklarını, kurulacak altılı koalisyonun ilk işinin yeni ve demokratik bir anayasa hazırlayarak referanduma sunacaklarını açıklamak olmalıdır.

BİR AKŞAM VAKTİ TİLLO’DA!

Havaların hayli sıcak olduğu bu gecelerde, Tillo’ya giderek, kalet_ül Üstatda kurulan mesire yerinde serinleyelim, istedik. Kaledeki tesisler Belediyeye ait olmakla birlikte, kiraya verilmişler. Müstecir tarafından işletilmekte. Ama, tesislere girerken, Belediyenin bir görevlisi AYAK BASTI olarak araba başına ON TL alıyor. Doğrusunu isterseniz, 10 TL, günümüz şartlarında önemli bir meblağ değil.

Doğrusu, tesisin içi de oldukça düzenli, temiz, çardaklar şeklinde ayrı bölmeler var. Yerlere kilim, döşek, yastıklar serilmiş. Rahat bir şekilde oturup, uzanabiliyorsunuz.

Tesiste çalışan garsonlar da gayet saygılı. Doğrusunu isterseniz, Şehrin sıcağından kurtulmak ve Tillo tesislerinde serinlemek güzel de, biraz tuzluya maloluyor…

Bu arada, bir eksikliği de dile getirmek gerekir. Kale yolu çok karanlık bırakılmış, Tillo ve kale arası yol, Şehir içi caddeler gibi bir an önce elektrikle donatılmalı…

TAŞLAMA

MÜJDELİ HABERLERİ

HEP ERDOĞAN VERİYOR

ACILI HABERLERSE

BAKANLARA KALIYOR

ASGARİ ÜCRETİ DE

TAYYİP AÇIKLAYACAK

MÜJDELİ HABERLERDE

TAYYİB’İN İŞİ KIYAK

EMEKLİYE, MEMURA

ZAM MÜJDESİ TAYYİP’TEN

DOĞALGAZ, AKARYAKIT

ZAMLARI KURUMLARDAN

MÜJDELEMEK İŞİNİ

İNHİSARINA ALMIŞ

KÖTÜ HABERLER İSE

YARDIMCILARA KALMIŞ

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER