REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AB TAM ÜYELİĞİ KONUSUNDA KARARLILIK VURGUSU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AB TAM ÜYELİĞİ KONUSUNDA KARARLILIK VURGUSU
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
09 Mayıs 2018 - 14:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yarım asrı aşkın zamandır ülkemizin AB’ye tam üye olabilmek için verdiği uğraş, günümüze dek olumlu sonuç vermiş değildir ve istenen olumlu sonucun alınıp-alınamayacağı hususu da belirsizliğini korumaktadır. 9 Mayıs “Avrupa Günü” dolayısıyla Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan yayımladığı mesajında; “Türkiye’nin tam üye olarak yer almadığı bir Avrupa Birliği Projesi eksik kalmaya mahkumdur..” derken, söz konusu projenin temelini oluşturan Schuman Deklarasyonunun 68 yıl önce kabul edildiği 9 Mayıs tarihini, ülkemizin AB’ye adaylığının tescillendiği 1999 yılından beri “Avrupa günü olarak” kutladığının altını da çizerek; “AB ile birçok alanda mevcut olan işbirliğini ortak çıkarlar doğrultusunda devam ettirmek arzusundadır… Ülkemiz, birkaç üye devletin ihtirasından kaynaklanan sabotajlara rağmen, stratejik hedef olarak gördüğü katılım sürecine bağlılığını halen korumaktadır…” ifadelerini kullandığı gözlemlendi.

AB tam üyeliğine kabul edilmemiz için yarım asrı aşkın zamandan beri verdiğimiz uğraşın günümüze dek istenen olumlu sonucu vermemesi nedenlerinden biri sayın Erdoğan’ın dile getirdiği gibi birkaç üye devletin ihtirasıdır. Tabii ki, bunun yanı sıra tam üyelik konusunda karar vermede söz sahibi olan ülkelerin çifte standart uyguladıkları da bir gerçektir.

Bu olumsuzluklara rağmen, “Avrupa Günü” nedeniyle ülkemizin katılım sürecine olan bağlılığını halen koruduğuna yönelik verilen mesaj olumlu algılanacak mı, doğrusu bu noktada sağlıklı bir görüş dile getirmek mümkün değildir. Sadece değerli hemşerilerimin de duygularına tercüman olarak söylemek isterim ki, yıllarca bu kapının eşiğinde bekletiliyor olmamızdan derin üzüntü duyuyorum. Şayet işaret edilen muasır medeniyet düzeyine ulaşmada rötar yapmamış olsaydık, AB birliğine tam üye olmak için kapılarını aşılandırma durumunda kalmayacak, onlar bizleri çatıları altına almanın gayretinde olacaklardı.

Katılım sürecine olan bağlılığımızın devam ettiği açıklandığına göre, bakalım bu konuda karar verecek olanların bundan sonraki tavırları ne olacak? Temennimiz ortak çıkarların dikkate alınarak çifte standarttan vazgeçilmesidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.