REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD İLE İŞBİRLİĞİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD İLE İŞBİRLİĞİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
10 views
29 Mayıs 2018 - 17:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uzun zamandan beri kendisiyle gerginlik yaşanan ABD ile olan ilişkilerimizin nasıl seyredeceği, kamuoyumuzda merak konusudur ve  ziyaret ettiğim mekanların bazılarında bu merakın taşındığına şahit olduğum için aynı merakı duyanlardan biri olarak bu konuya değinmek gereğini duydum. Hemşerilerim, ABD’nin hiçbir zaman gerçek müttefik olmadığı görüşündeler ve bir araya geldiklerinde bu görüşlerini seslendiriyorlar. Kıbrıs Barış Harekatları esnasında ülkemize “Silahımı kullanma” diyen bu ülkenin Ortadoğu’yu cehenneme çevirdiği, bazı terör örgütlerine silah desteği verdiğinden söz edenler; “ABD’nin müttefiklikle bağdaşmayan benzer sayısız davranışları vardır ama yine de nedense dostluğundan vazgeçilemiyor..” demektedirler ve bu görüşlerine hak verdiğimi belirtmek isterim. İktidar partisinin Seçim Beyannamesinde yer alan dış politika vizyonu ile ilgili bölümünde; “ABD ile yaşanan sorunları aşmak istiyoruz… ABD ile yakın işbirliğinin korunması esastır..” deniliyor ve aynı bölümün içeriğinde; “ABD’nin Suriye’deki PYD/YPG desteğini kesmesi, PKK ile mücadelemizde somut destek vermesi ve FETÖ’nün iadesi konusunda somut adımlar atması işbirliğimizin temel unsurlarını oluşturmaktadır…” ifadelerine de yer verilmektedir.

Yılların müttefiki sayılan bu ülke 35 yıldır devam eden PKK terörüne karşı bir destek vermiş değildir ve Çekiç Güç döneminde ülkemiz aleyhinde davranışlar sergilediği, günümüze ulaşan ciddi bir söylemdir. Bunlar bir kenara, Suriye’de DEAŞ dışındaki diğer terör gruplarına ülkemiz yöneticilerinin tüm ısrarlarına rağmen silah ve malzeme yardımını sürdürmeye devam etmiştir. En önemlisi 15 Temmuz’da alçakça ve haince bir kalkışma ile ülkemizi ele geçirmeyi amaçlayan şarlatanı, aylardır gösterilmekte olan tepkilere rağmen ülkesinde barındırmaktadır. Yani, seçim beyannamesinde dile getirilen “işbirliğimizin temel unsurlarına”, günümüze kadar duyarlılık göstermemiştir. İşte bu nedenle olacak ki bazı hemşerilerim; ABD’nin fıttıran tavrına rağmen, ondan vazgeçilmemesine bir anlam veremediklerini de belirtiyorlar.

Dış politikanın gereği olarak başta komşularımız olmak üzere tüm dünya ülkeleri ile karşılıklı çıkarlara dayalı dostluk ve müttefikliğe hiç kimse karşı değildir. Fakat, birileri bu konuda sürekli olarak yanlış yapıyorsa, onunla sürdürülmekte olan ilişkileri devam ettirmenin bir anlamı olmaz. Bu nedenle ABD, ülkemizle yıllardır devam eden “müttefikliği” ve stratejik ortaklığı ile ilgili olarak “Geçmişte ülkeniz için yaptıklarım, gelecekte yapacaklarımın teminatıdır…” dese, bir tek bu söylemine inanırım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.