REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD İLE TİCARİ İLİŞKİLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD İLE TİCARİ İLİŞKİLER
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
8 views
11 Eylül 2019 - 14:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıllardır stratejik ortak ve müttefik olduğu belirtilen ABD ile Fırat’ın Doğusu’nda Güvenli Bölge için halen arzuladığımız bir uzlaşmaya varılmamışken ve bu ülkenin bazı noktalarda sergilediği tutumdan duyulan rahatsızlık dile getirilirken, uzlaşmaya yönelik arayışların yine de devam ettiği gözlemleniyor. Ülkemiz ve ABD askerlerinin söz konusu bölgede 3 saatlik kara devriyesini icra etmeleri, sözünü ettiğim arayışlardan biridir.

ABD’nin Fırat’ın Doğusu’nda terör için güvenlik bölgesi oluşturmak istediği ve halen DEAŞ dışındaki terör örgütlerine silah ve malzeme yardımında bulunmalarından duyulan rahatsızlığın sık/sık ifade edildiği bir süreçten geçiyorken, “stratejik ortağın” Ticaret Bakanı Willar Ross’un ülkemize gelerek iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılmasına yönelik görüşmelerde bulunması, “Öyle anlaşılıyor ki, sergilediği birçok olumsuz tavra rağmen bu ülkeyle olan müttefiklikten vazgeçilmek istenmiyor…” görüşlerini dillendirmektedir.

Suriye’de DEAŞ dışındaki terör örgütlerine silah yardımında bulunan, 15 Temmuz 2016 tarihinde ülke yönetimini ele geçirmeye kalkışan şarlatanı yargılanmak üzere bizlere göndermeyen bu ülkenin güvenilirliğini yitirmesine rağmen, bundan böyle olsun nasıl güvenilir olacağı, kamuoyumuzun merak konusu olmaktadır. İki ülke arasında 20 milyar dolar olan ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaştırılması hedefinden söz edildiğine değinen çoğu yurttaşımız; “Emperyal güçlerle olan ilişkiler konusunda mutlaka çok dikkatli olmak gerekir..” diye düşündüklerini de vurguluyorlar.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan, Fırat’ın doğusu için ülkemizin İdlib’de olduğu gibi bir oyalama taktiği ile karşı karşıya kalmayı kabullenmeyeceğini ve taleplerin ay sonuna kadar arzulanan şekilde değerlendirilmemesi durumunda gereğinin yapılacağına dikkat çekmektedir.

Suriye’deki gelişmelerden en çok zarar gördüğünü yaşayarak bilen vatandaşlarımız, Eylül ayı sonunun neyi göstereceğinin merakı içinde; “Bakalım günümüze dek müttefiklikle örtüşen bir tutum sergilemeyen ABD bu kez nasıl bir tutum sergileyecek?..” diye beklemektedirler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.