REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD ŞİRKETİ İLİMİZDE PETROL ARAYACAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD ŞİRKETİ İLİMİZDE PETROL ARAYACAK!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
11 views
28 Haziran 2018 - 13:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

27 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de ABD’li Aladdin Middle East Ltd şirketinin İlimizde petrol aramak için yaptığı ruhsat başvurusunun kabul edildiği ve 5 yıllık lisans verildiği duyurusu yapıldı.

Bilindiği gibi merkezi ABD’nin Kansas eyaletindeki Wichita şehrinde bulunan şirket İlimizde petrol aramak için Ağustos 2017’de başvuruda bulunmuştu.

Bölgemizin ve İlimizin petrol zengini oldukları bir gerçektir. 1940’lı yıllarda Batman’da Raman sahasında petrol bulunmasından sonra, çok sayıda yabancı şirketler Bölgemizi adım, adım tarayarak petrol aramaktadırlar. Bölgemizin birçok illerinde zaman-zaman petrol aramaları yapılmış birçok sahalarda zengin petrol yataklarının bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Bölgemizde yabancı ülkeler tarafından tezgâhlanan oyunların en önemli sebeplerinden biri de zengin petrol yataklarının varlığıdır. Son zamanlarda Eruh ve Sadah yörelerinde bulunan petrol yatakları elbette umut vericidir.

Yurdumuzda ekonomik ve ticari anlamda ilk petrol daha önce Siirt’e bağlı bir köy durumunda olan İluh’un, Raman yöresinde bulunmuştu. Bu bölgenin jeolojik etütlerine 1934 yılında başlanmış etütler, 1937 ve 1938 yıllarında da sürdürülmüştü. 24 Temmuz 1939 tarihinde Raman Dağının Maymune Boğazında Raman-1 kuyusunda sondajlara başlanmış, bu kuyuda 20 Nisan 1940 tarihinde 1048 metre derinlikte petrole rastlanmış, kuyu 1052 metrede 3 Haziran 1940 tarihinde tamamlanarak pompa ile üretim yapılmaya başlanmıştı.

Yine bölgemizde Diyarbakır’a bağlı Eğil İlçesi Taşdam Köyü yakınlarında 1800 metre derinlikte 26 gravitelik petrol yatağı bulunmuştur. 16 Milyon varil olarak tahmin edilen bu rezerv, bölgemiz ve İlimiz açısından da ümit vericidir.

Geçtiğimiz yıllarda İlimizin Pervari İlçesi yöresinde açılan OKÇULAR-1 KUYUSUNDA petrol bulunmamasına karşılık, umuyor ve temenni ediyoruz ki, Bölgemizde çalışmalara ciddi bir şekilde devam edilirse, PETROL BULUNACAKTIR.

TPAO’nun, bölgemizin geçmiş yıllarda yabancı şirketlerin arama yaptıkları sahalara özellikle yönelmesi halinde yeni petrol yataklarına ulaşılacaktır.

Evet, petrol zengini yöremizde ABD ve AB’ın oyunlarına özellikle dikkat edilmeli ve Ortadoğu genelinde kurulan tezgâhların perde arkasının PETROL SAVAŞLARI olduğunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız.

Keşke İlimizde petrol arayan bir ABD şirketi değil de TPAO veya başka bir yerli şirket olsaydı. Elbette, sevincimiz kat-kat olacaktı. Dileriz ki, umutlar boşa gitmez ve İlimizde zengin petrol yatakları bulunur da, ekonomik durumun düzelmesine katkı sağlanır…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.