REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD VE RUSYA’NIN VETOSU!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD VE RUSYA’NIN VETOSU!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
7 views
12 Ekim 2019 - 14:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan bir oylamada, hemen hemen hiç gerçekleşmeyen bir durum yaşandı. Türkiye’nin BARIŞ PINARI HAREKÂTININ kınanması konusunda yapılan teklif ABD’nin ve Rusya’nın VETOSUYLA reddedildi.

Bilindiği gibi Birleşmiş Milletlerde 5 ülkenin kararları VETO HAKKI bulunmaktadır. Bunlar ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dır. Hani, zaman-zaman AKP’li Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın (Dünya beşten büyüktür) demesinin ve bu durumu kabullenmemesinin sebebi de budur. Ama bu defa gördük ki, dünyanın beşten büyük olmaması, yani beş ülkeye VETO hakkı tanınması Türkiye’nin işine yaradı. ABD ve Rusya veto etmeseydi, büyük bir ihtimalle Birleşmiş Milletler Genel kurulundan Türkiye’yi kınama kararı hem de büyük bir oy çoğunluğuyla çıkacaktı. Bunu nerden biliyoruz derseniz, bütün Arap ülkelerinin bile Türkiye aleyhinde verdikleri demeçlerinden! Bu zor günümüzde bize destek çıkan ve BARIŞ PINARI HAREKÂTINI ONAYLAYAN TEK DEVLET YİNE KARDAŞ VE SOYDAŞ ÜLKE AZARBEYCAN OLDU. Türk halkı olarak, bu asil ve dostane tutumlarından dolayı kardeş ülkeye teşekkür ediyoruz. Şunu da antiparantez olarak belirteyim ki, Çin Halk Cumhuriyeti de oylamada çekimser kalmıştır. Yani, 5 büyüklerden(!) üçünün kararı lehimize verilmiş sayılabilir.

ABD ve Rusya’nın veto hakkını kullanmalarının sebebi açıktır. Bu iki devletin de Türkiye üzerinde hesapları vardır. Bunun için de, kendi saflarına çekmek istemektedirler. ABD’nin ve Rusya’nın bu durumlarını Türkiye olarak lehimize çevirmemiz mümkündür. Onlar kapışırken, biz aradan sıyrılmanın yolunu bulmaya bakmalıyız. Sonuç olarak bu iki ülkenin de güvenilir dost olmayacakları gerçeğini görmezden gelemeyiz.(Türk’ün, Türk’ten başka dostu yoktur) deyimi, gerçeğin ifadesidir. Samimi olarak yanımızda duran tek ülkenin Azerbaycan olmasından bunu kolaylıkla anlayabiliriz!

Evet, her ne kadar (Dünya beşten büyüktür) desek bile, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda VETO HAKKINA SAHİP 5 BÜYÜKLERİN(!) BULUNMASI BU DEFA BİZİM İŞİMİZE DE YARADI!

Şer gibi görünen işlerden bazen de hayırlı sonuçlar alınması bu olsa gerek!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.