REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD’NİN  DIŞ POLİTİKASI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD’NİN  DIŞ POLİTİKASI
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
21 Ağustos 2020 - 13:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

3 Kasım 2020’de ABD’de yapılacak olan Başkanlık seçiminde, yarışın Demokratların adayı Joe Biden ile Başkanlık görevini yürütmekte olan Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump arasında geçeceğine kesin gözle bakılırken, her iki adayın medyaya yansıyan bazı sözleri, ülkemiz gündeminde yer almaya devam ediyor. Adaylardan Joe Biden’in 7 ay önce ülkemize yönelik dile getirdiği ve gün ışığına kavuşan skandal söylemlerinin mürekkebi kurumadan başkan Trump’ın, Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan’la ilgili olarak seslendirdiği ifadelere siyasilerimizce yapılan değerlendirmeler yanı sıra, halkımızın da çok yönlü değerlendirmeler yaptığına tanık oluyorum. “Joe Biden’in küstah ve skandal sözlerini şiddetle kınarken, Trump’ın Cumhurbaşkanımızı öven sözlerinin sonunda; ve biliyor musunuz, bunu herkesin yanında söylemek istemiyorum ama bu doğru. Ben onunla anlaşabiliyorum, beni dinliyor sözlerine de içerledik. Çünkü bir ara gönderdiği mektubu ve diğer sayısız olumsuzluklarını hatırladık…” sözleriyle dile getirilen değerlendirmeyi aktarmakla yetinirken, bu ülkede seçim sonrasında iktidarlar değişiyorsa da dış politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığının  altını çizmek isterim.

Kapitalist düzenin dünyaya yayılmasını ve bu amacın gerçekleşmesi için üstünlük tesis etme hedefini güden ABD, yıllardır dış politikasını aynı zihniyet içinde sürdürmektedir ve partilerle kişilerin değişmesi, onların dış politikasında bir değişikliğe yol açmamaktadır. Bu ülkenin yıllardır Ortodoğu’da uyguladığı politikalar, dış politikada bir değişiklik yapmadıklarının net göstergesidir ve bu nedenle başkan adaylarının seçim esnasında başka ülkelerle ilgili söylemlerinin skandallık arz ettiği yanı sıra samimiyetten uzak olduğunu söylemek, yanlış bir tespit olmaz sanırım.

Demokrat aday Joe Biden’in skandal ve küstah sözlerine halkımızın da duyduğu tepkiye tercüman olurken, yıllardır müttefik diye ifade edilen bu ülkeye büyük bir çoğunluğumuzun güvenmediğini ve bundan böyle de bölgemizde olası senaryoları karşısında çok dikkatli olmamız gerektiği görüşünün paylaşıldığını vurgulamak isterim. Halkımız, siyasilerimizin skandal söylemler nedeniyle de birbirlerini karalamalarına içeriyor ve kendilerine hak veriyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.