REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD’NİN KARIN AĞRISI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD’NİN KARIN AĞRISI!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
7 views
09 Ağustos 2018 - 14:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD’li yetkililerin Türkiye ile ABD arasındaki kriz konusunda karamsar bir tablo çizdikleri belirtilmekte. ABD’ye giden heyetin bir sonuç alamadığı ve yeni yaptırımların geleceği haberleri var. ABD’nin bazı konularda Türkiye’den garantiler almak istediği ancak istediği garantileri alamadığı bunun için de yeni yaptırımların uygulanabileceği söyleniyor.

Terör suçlamalarıyla yaklaşık iki yıldır tutuklu olan Amerikalı Pastörün derhal serbest bırakılması konusunda garanti alınmadığını, bu durumun iki ülke arasındaki krizi derinleştirdiğini belirten ABD’li yetkililer Trump yönetiminin yeni cezalandırıcı adımlar atması için zemin hazırladığını söylemektedirler.

Açıklamalarda, “Washington’daki üst düzey görüşmelerde ABD’li ve Türk yetkililer, Türkiye’nin ekonomisini karmaşaya sürükleyen çıkmazda dönüm noktası olabilecek bir çözüm üretemedi” ifadesi kullanılmakta. Sorunun aşılamamasının ‘Trump yönetiminin başka Türk liderleri hedef alacak şekilde Türkiye’ye karşı yeni yaptırım kararları almasını dahi muhtemel hale getirdiği öne sürülmekte.

İddialara göre Malum Papaz dışında ABD Türkiye’ye 15 kişilik bir liste verdi ve hepsinin serbest bırakılmasını istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde Türk heyetine ayrıca, sadece papaz Andrew Brunson’ın serbest kalmasının yetmeyeceği, halen Türkiye’de tutuklu bulunan 12 ABD vatandaşı ile ABD’nin Türkiye temsilciliklerinde çalışan tutuklu iki Türk vatandaşı Hamza Akçay ve Metin Topuz’un da tahliyesinin beklendiği bildirildi.

Diplomatik kaynaklara göre görüşmeleri çıkmaza sokan gelişme ise, Amerikan tarafının Türk heyetinden Amerikan vatandaşlarının salıverilmesine ilişkin yazılı bir taahhüt istemesi oldu.

Türk heyetinin ABD Hazinesi’ndeki görüşmelerinde ise ana konuyu İran’a yönelik Amerikan yaptırımları oluşturdu. Edinilen bilgiye göre Türk tarafı ABD’den, özellikle kasım ayında İran’a yönelik başlayacak ABD petrol ve doğalgaz yaptırımlarına karşı, Türkiye’ye İran’la mevcut kontratlar çerçevesinde ‘ayrıcalık’ tanınmasını istedi.

ABD tarafının bu konuda da net bir ‘evet’ yanıtı vermediği öğrenildi. Türk ve Amerikan heyetleri, ‘görüşmelerin daha üst düzeyde devam etmesi’ konusunda da uzlaştı.

Evet, ABD’nin karın ağrısı devam ediyor. Ama onlardaki karın ağrısı, bizde KALB ağrısına dönüşecek gibi görünmekte! Yani onların KARINLARI, BİZİM KALBİMİZ AĞRIMAKTA!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.