REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD’NİN SKANDAL KARARI VE SİYASİ PARTİLERİN ORTAK TEPKİSİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD’NİN SKANDAL KARARI VE SİYASİ PARTİLERİN ORTAK TEPKİSİ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
02 Ağustos 2018 - 13:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD, skandal bir kararla ve ‘insan hakları ihlali yaptıkları’ iddiasıyla İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül hakkında yaptırım kararı almıştı. Sözde stratejik ortağımız ABD’nin aldığı karar, gerçekten düşündürücüdür.  Bu konuda ilk tepki İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’dan geldi. Yaptırım kararına twitter üzerinden cevap veren Soylu:

Amerika’da bir malımız var; FETÖ. Onu da orada bırakmayız, Alacağız!” mesajını paylaştı.

Bilindiği gibi (MAL) büyükbaş hayvanlar için kullanılan bir deyimdir. Sayın Soylu böylece FETÖ’NÜN büyükbaş havyanlar sınıfından olduğunu ilân etmiş bulunuyor.

Büyükbaş hayvanlar sınıfına İnek, öküz, dana, deve, at ve eşek gibi hayvanlar dahildir. Peki, Amerika’daki MALIMIZ bunlardan hangisi. Öküzle, Eşek arasında gidip geliyorum. Doğrusunu isterseniz, bu iki hayvan da gerçekte insanlığa yararlı varlıklar. Eşek, yük taşır. Öküz, saban sürer ve eti yenir. FETÖ ise bana göre murdar hayvanlar sınıfına dahildir. Bu bakımdan, (DOMUZ) demek daha mantıklı bir yaklaşım olur.

ABD’nin yaptırım kararı aldığı diğer isim olan Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül de karara tepki olarak: “Benim bu topraklarda yaşamak ve bu topraklarda ölmek dışında bir düşüm olmadı. ABD’de veya Türkiye dışında herhangi bir ülkede ne bir dikili ağacım ne bir tek kuruş param da yoktur. Nasip olursa belki bir gün memleketim Gaziantep’te küçük bir zeytinlik alırım.” demiş.

Peki, ABD iki bakan hakkında neden yaptırım kararı aldı. Onlara göre rahip  Andrew Brunson’ın serbest bırakılmamasında bu iki bakanın payları var. Soylu ile Gül ABD’de Küresel Magnitsky Yasası olarak anılan yasa kapsamında hakkında yaptırım kararı çıkartılan ilk Türk yetkililer oldu. OFAC tarafından alınan karara göre bakanlar Gül ve Soylu’nun ABD’deki mal varlıklarına el konulması öngörülüyor. Bu kararla, ABD vatandaşlarının Gül ve Soylu ile ticaret yapmaları da yasaklanmış olmakta.

ABD Hazine Bakanlığı açıklamasında, Adalet Bakanı Gül ve İçişleri Bakanı Soylu için şu ifadeler kullanıldı: “Bu yetkililer, ciddi insan hakları ihlallerinde sorumluluğu bulunan Türk hükümetine bağlı kurumlarda lider konumda görev yapıyor. Türkiye’nin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mensupları ciddi insan hakları ihlallerine müdahil olan bir yapının liderleri olarak 13818 sayılı başkanlık kararnamesi uyarınca yaptırım listesine eklenmiştir.”

ABD’nin, 2 Bakan hakkında yaptırım kararı alması, sadece AKP cenahında değil, diğer siyasi partiler nezdinde de tepkilere yol açtı. Çünkü ABD’nin bakanlarımızla ilgili kararı bütün Türk Milletini rencide eden bir karardır. Bu görüşten yola çıkılarak, TBMM’inde grubu bulunan siyasi partiler (HDP hariç)  bir bildiri ile ABD’nin tutumunu kınayan bir ortak metin yayımladılar. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu imzalarıyla yayımlanan ortak açıklama “ABD’nin tehditlerine halkımızın ortak dayanışması ve kararlılığı ile ‘hayır’ diyoruz” başlığıyla duyuruldu.

Açıklamada, ABD yönetiminin bir süreden beri Türkiye’ye yönelik dostluk, müttefiklik, ortak NATO üyeliği ile olduğu kadar ülkeler arası ilişkilerin uzun yıllar boyunca teşekkül etmiş değerleri bakımından da kabul edilemez tutum, beyan ve politikalarla yürüttüğü siyaseti ve nihayet bunun akıl ve mantık dışı son halkasını teşkil eden “Türkiye hükümetinin iki bakanına yönelik Hazine Bakanlığı eliyle yürürlüğe koyduğu yaptırım kararının şiddetle protesto edildiği” vurgulandı.

ABD’den Türkiye’ye yaptırım kararı! Bu tür uygulama ve tehditkar beyanların Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde ortaya çıkmış sorunları çözmeye yardımcı olmadığı gibi ayrıca bunlara yeni sorunlar ekleme niteliği taşıdığı belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Bilindiği gibi 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’ye yönelik alçak darbe teşebbüsünün mimarı, baş suçlusu Fetullah Gülen uzun yıllardan bu yana ABD’de oturmaktadır ve iadesine ilişkin hukuk temelindeki her türlü girişim adeta bir duvara çarpmış gibi hiçbir sonuç doğurmamıştır. ABD, sınır komşumuz olan Suriye’de Türkiye karşıtı terör gruplarıyla askeri ilişkiler içindedir ve bunların Türkiye için taşıdığı tehdit ve tehlikeyi hiçbir şekilde dikkate almadığı gibi adeta bile isteye bu politikaya yatırım yapmaya devam etmektedir. Öte yandan, Türkiye’nin bölgedeki askeri varlığını ve gücünü olumsuz şekilde etkileme yönünde çeşitli sınırlama girişimlerinin yine ABD iç iktidar mekanizmalarında tehditkar bir şekilde gündeme taşındığı görülmektedir.”

Açıklamada, bütün bunlar ortadayken Türkiye’deki bir casusluk davasına ilişkin yargılama bahane edilerek Türkiye’yi sıkıştırma ve Amerikan kararları istikametinde davranmaya zorlama amacı güdüldüğüne dikkat çekilmekte.

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının ortak açıklamasında, şu ifadelere yer verildi

“Sürece İçişleri ve Adalet Bakanları’nın eklenmesini ve örneği görülmemiş bir şekilde iki bakanın şahsında doğrudan Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığının ve kurumlarının hedef alınmasını hiçbir şekilde kabul etmediğimizi, bu karar sahiplerini iki ülkenin ortak çıkarları için en ciddi düzeyde sorun doğurma kapasitesinde gördüğümüzü, bu tür yol ve yöntemleri Türk halkının onur ve vakarıyla reddettiğimizi, bu yönde atılmış ve atılacak her tür adıma karşı milletimizin ortak kararlılığını ve dayanışmasını ifade ettiğimizi, icra organının uluslararası mütekabiliyet çerçevesinde gereken karşılığı vermesinin hak olduğunu kamuoyuna duyururuz.”

Evet, ABD’nin Türkiye ile ilgili kararı sözün tam anlamıyla bir skandaldır. (İP, İNCELDİĞİ YERDEN KOPAR) deyiminde olduğu gibi, ABD ile gerilen ortamda İP KOPMA NOKTASINA GELMİŞTİR. Bırakın kopsun, gitsin, karara aynı sertlikte yanıt vermekte gecikilmesin…

TAŞLAMALAR

ABD BU YAPTIRIM

UYGULAR MI, UYGULAR

VATAN, MİLLET, SAKARYA

LAF-I GÜZAFTIR BUNLAR

 

TÜRKİYE’Yİ BU HALE

DÜŞÜRENLER KİMLERDİR

ATATÜRK’ÜN YOLUNDAN

SAPAN MUANNİTLERDİR

 

SİLAH SANAYİİNE

ENGEL OLANLAR KİMLER

GÂVURUN SİLÂHINA

MUHTAÇ KALDIK BİRADER

 

ABD, BAKANLARA

BİLE AMBARGO KOYMUŞ

BİLİNSİN Kİ DÜNYANIN

MAFYA BABASI OLMUŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.