REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD’NİN TEHDİTLERİ DEVAM EDİYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD’NİN TEHDİTLERİ DEVAM EDİYOR!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
9 views
17 Ağustos 2018 - 14:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD, Türkiye’ye tehditlerine devam ediyor. Nitekim Başkanı Donald Trump yaptığı skandal bir paylaşımla  Rahip Andrew Brunson’ın tutuklu kalmasını eleştirirken bu kez Türkiye ile ilişkilerin azaltılacağını söyledi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de, “Türkiye Papaz Brunson’ı serbest bırakmazsa daha fazla yaptırım uygulayacağız” buyurmuş.

Bizim Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan  da Mnuchin’a yanıt vererek: ”ABD’nin yaptırımlarına karşılık verdik vermeye devam edeceğiz”   paylaşımında bulunmuş. “Mali piyasalara yöneltilen atak bertaraf edildi” diyerek ABD’nin dolar kuru üzerinden yaptığı girişimlerin boşa çıkarıldığını belirten Pekcan, bu açıklamalarıyla Türkiye’nin kuru gürültüye pabuç bırakmayacağının vurgusunu yapmış!

Doğrusunu söylemek gerekirse, ABD’nin yaptırımları pek de kuru gürültüye benzemiyor, ateşi söndü, indi dediğimiz ABD doları hala 5.80 seviyelerinde. Oysa yaşanan krizden önce 4 TL’nin bile altındaydı.

ABD, gücüne güvenerek elbette tehditlerine devam edecektir. Başkan Trump’ın da bizimkiler gibi bir özelliği var. ABD’nin dindar kesimine göz kırparak, oy devşirmek peşinde. Rahip Brunson’un bağlı olduğu tarikatın ABD’de 60 milyon taraftarı var ve 2018’in Kasım ayında ABD’de seçimler yapılacak. Bu seçimler Başkan Donald Trump açısından çok önemli. Çünkü iktidarını kaybetmek riskiyle karşı karşıya. Bunun için de dini bir tarikatı aleni bir şekilde destekleyerek, taraftarlarına göz kırpıyor. Başkan Trump da toplumların dini konulardaki hassasiyetlerini, bizimkilerden öğrenmiş olmalı!

Evet, ABD tehditlerine devam ediyor. (Bo. yesin) dersek bile, işin gerçeği şu ki tehditlerin ucu yine de bir yerlerimize batmaktadır. Bu arada kamuoyunun merak ettiği bir konu da şu. 7 TL olduğu zaman külliyetli miktarda dolar bozduranlar kimlerdir. Bu sorunun cevabını bilirsek, dolardaki oyunu tezgâhlayanlar konusunda çok önemli ipuçlarına ulaşacağız ya!

ANEKDOT; SENDEN GÜÇLÜ İLE ORTAK OLMA!

Bacanak olan iki Siirtli, ortak olmuşlar, koyun besiciliği yapıyor, alıp satıyorlarmış. Ortaklardan biri hoyrat, kavgacı mizaçlı, haksızlık yapmaktan çekinmeyen bir tipmiş. Diğeri gayet yumuşak huylu, kendi gölgesinden bile korkan bir yapıya sahipmiş.

Bir gün hoyrat olan ortak, yumuşak huylu ortağının yanına gitmiş:

-Artık ayrılalım! demiş.

Halim selim ortak:

-Nasıl istiyorsan öyle olsun! diye cevap vermiş.

Bunun üzerine koyunların bulunduğu ahıra gitmişler. Ahırda, ortak malı 200 koyun varmış. Hoyrat ortak, en iyi yüz koyunu bir yana ayırmış, en kötü olanları da bir yana bırakmış. Sonra ortağına dönmüş:

-Hangilerini istiyorsan al! demiş.

Halim selim ortak bakmış ki ortada bir oyun var. Sıska, zayıf koyunların bulundukları tarafı seçmek işine gelmiyor, iyi koyunları da almağa cesaret edemiyormuş. Ortağına:

-Böyle olmaz, ben böleyim, sen istediğini al! demeye de çekiniyormuş.

Kurtuluş olarak:

-Hele, kayınbiradere de gideyim, ona da bir danışayım demiş.

Beriki:

-Kayınbiraderi karıştırmağa ne gerek var? demişse de, taksimatın şeklinden rahatsız olan halim selim ortak, adeta kaçarcasına çıkmış ve müşterek kayınbiraderlerinin yanına gitmiş. Durumu anlatarak, yapılan haksızlığa karşı tavır koymasını istemiş ve:

-Koyunların en iyisini bir yana ayırıyor, en kötülerini bir yana bırakıyor. Sonra bana “hadi, istediğini seç!” diyor! demiş bunun üzerine kayınbiraderleri:

-Sen de koyunların iyilerini seç, kötülerini ona bırak! diyecek olmuş ve cevap vermiş:

-Hiç kabul eder mi! deyince gayet akıllı ve tavrını hep haklıdan yana koymakla ünlenmiş biri olan kayınbiraderi cevap vermiş:

-Sen git, benim dediğimi yap. Eğer kabul etmezse, o zaman müdahale etmek hakkım olur. Şimdi ona desem ki “En iyi koyunları bir tarafa seçmişsin, en kötü koyunları bir tarafa. Böyle taksim olur mu?” O zaman bana: Madem öyle, en iyilerini alsaydı!” demeyecek mi! Haksızlık yaptığını ispat etmek için, önce iyi koyunlara sahip çıkacaksın, haliyle o kabul etmeyecek. Benim de bu durumda müdahale etme hakkım doğacak! demiş ve ilave etmiş:

-Ortak olacağınız zaman bana danıştığında ben sana “Onunla ortak olma, kendisinden güçlü insanlarla ortak olan, daima zarar eder” dememiş miydim!

***

Her ne hikmetse, Türkiye-ABD stratejik ortaklığı(!) bana bu anekdotu anımsattı…

TAŞLAMALAR

BİR YÜKSELİR, BİR İNER

TÜMDEN ŞAŞKIN VATANDAŞ

ARTIK KARARA GİRSİN

BU İN-ÇIK NE ARKADAŞ

 

DÖVİZİ SABİT TUTMAK

BİLKİ EN İYİSİDİR

GERİSİ TEFERRUAT

İNMEYECEK BELLİDİR

 

10 KURUŞ ÇIKIYORSA

BİR KURUŞTUR İNİŞİ

BİR ELLER VAR KOTARAN

BİLİNİZ Kİ BU İŞİ

 

DOLAR YEDİ LİRAYA

ÇIKTIĞINDA KİM SATTI

TESPİT EDİNİZ BUNU

KİM İŞLEYEN BU HALTI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.