REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD’NİN TÜRKİYE’DEKİ ÜS’LERİ VEYA BAĞRIMIZA SAPLANAN HANÇERLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD’NİN TÜRKİYE’DEKİ ÜS’LERİ VEYA BAĞRIMIZA SAPLANAN HANÇERLER!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
8 views
10 Şubat 2018 - 14:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Evet, bağrımıza saplanmış hançerler var. Bu hançerlerin adları, ABD üsleridir. Bunların başında da İNCİRLİK ÜSSÜ gelmektedir. Kendi topraklarımızda, ülkemizin çıkarları aleyhine bile kullanılan bu üslerin kurulmağa başlanmaları 1950’li yıllara uzanıyor. Hani, hep birileri tarafından icraatları alkışlanan DP’nin iktidar olduğu dönemlerden başlayarak, NATO şemsiyesi altında bu hançerler peyderpey bağrımıza saplandılar ve bağrımıza saplanmış olan bu hançerlerden halâ kurtulamıyoruz.

Şimdilerde de, ABD’nin, YPG/PYD’ye bu üslerden ve özellikle İncirlikten silah desteği yaptığı söylentileri var. Yani, bu demektir ki, topraklarımızdaki üsler, aleyhimize kullanılmakta. Özet olarak YPG/PYD, İncirlik’ten ulaştırılan silahlarla, Suriye’de Mehmetçiğe kurşun sıkmakta! Her ne kadar zaman-zaman yetkililerimiz ve etkililerimiz, (gerekirse üsleri kapatırız!) mesajlarını verseler bile, bu beyanatları çok duyduk amma, tatbik mevkiine konulduğunu hiç görmedik. Hani meşhur bir deyimimiz vardır, (Düşmanına elini veren, kolunu kaptırır) deriz ya! Durumumuz bu!

İncirlik ve diğer ABD üslerinin denetimi kimde! Elbette ABD’li komutanlarda. Ülkemizdeki üslerden kalkan ABD uçaklarının bombaladıkları Müslüman ülkelerinin vebaline ortak değil miyiz! Müslüman geçinen iktidarlara bakın, İslam âlemine en büyük zararı bu sözde Müslüman zihniyetli yöneticiler vermedi mi. Mısır’a, Libya’ya, Irak’a, Suriye’ye bombalar yağdıran uçaklar hep Türkiye’deki ABD üslerinden havalanmadılar mı! Hatta FETÖ darbe kalkışmasında, isyancılara havada benzin ikmali yapan uçaklar, yine İncirlikten havalmadı mı!

İncirlik hava üssünde 2.500 kadar ABD’li asker olduğu söyleniyor. Aileleri bile yanlarında. Subay aileleri için modern konutlar, tesisler ve hatta eğlence mekânları yapılmış. Tesisin içinde ABD’li zincir restoranlar, Amerikan mallarının satıldığı büyük süpermarketler, basketbol ve beyzbol sahaları gibi tesisler de yer almakta. Türklerin, İncirlik’e ve diğer ABD üslerine girmeleri özel izne tabi! ABD’nin, Irak’ı işgali ve Saddam yönetimini devirmesi de hep bu üslerden yönetildi. Körfez Savaşı sırasında, İncirlik’e Saddam Hüseyin’in elindeki Scud füzelerine karşı Patriot hava savunma sistemi kuruldu. Şubat 1991’de savunma sistemine dahil bir Patriot füzesi fırlatıldı ve bu da Adana’da sirenlerin çalmasına neden oldu. ABD ordusu o dönemde bu füzenin yanlışlıkla fırlatıldığını söyledi. Kuzey Irak’ta fiili özerk bir Kürt bölgesinin oluşması yine bu üs sayesinde gerçekleşmişti. FETÖ darbe girişiminin bile İncirlikten planlandığı söylentileri oldukça yaygın.

Fırat Kalkanı ve şimdi de ZEYTİN DALI harekâtında Türkiye’deki ABD üslerinin   doğrudan Kahraman Mehmetçiklere karşı kullanıldıkları iddiaları oldukça yaygın. Peki, bu üsleri denetleyebiliyor muyuz. Elbette ki hayır. ABD, Ortadoğu’da yürüttüğü bütün kirli işlerini Türkiye’deki üslerinden yönetmekte. Bu üsler, coğrafi konumları ve yerleşik düzeniyle ABD’ye Orta Doğu bölgesindeki operasyonları için maliyet ve zaman açısından önemli avantajlar sunuyor. ABD’nin bu üslerden İncirlik’te nükleer silahlar bulundurduğu bile iddia edilmekte.

Türkiye’de, ABD’nin tam 15 üssü var. Bunların stratejik açıdan en önemlisi İncirlik’tir. Bu üslerden, Türkiye dahil bütün Ortadoğu ülkelerine karşı faaliyetler yürütülmekte. İncirlik üssünden sonra, stratejik öneme sahip ikinci üs Diyarbakır’da kurulmuş olanıdır. Diyarbakır’da yaşanan hendek savaşlarının bile bu üsten yürütüldüğü bilinmekte. ABD, 1 Mart’ta yapamadığı işgali, şimdilerde Diyarbakır’dan organize ediyor.

Zeytin Dalı harekâtıyla, ABD üsleri yeniden gündeme geldi. Türk basınında ilk kez ülkemizdeki Amerikan üslerinin haritası yayınlandı. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Kırşehir’de, Malatya’da, Trabzon’da, Samsun’da, Konya’da, Kahramanmaraş’ta, Gaziantep’te, Mersin’de hatta Batman’da bile ABD üsleri bulunduğu ortaya çıktı. Bu üslerin bazılarında sadece ABD askerleri var. ABD üslerinin konumları incelendiğinde Türkiye’nin en stratejik noktalarında yer aldıkları ve bu üslerin bir nevi işgal olduğu vurgulanmakta.

ABD Ortadoğu ülkelerine müdahaleleri hep bu üslerden yaptı, yapıyor. İşin acı tarafı, bu üsleri Fırat Kalkanı ve şimdi de ZEYTİN DALI harekâtında bize karşı kullandı, kullanıyor.

Evet, başta İncirlik Üssü olmak üzere ABD’nin Türkiye’nin stratejik noktalarında tesis ettiği üsler bağrımıza saplanmış birer hançer gibidir. Bunlardan kolay-kolay kurtulmamız da mümkün görünmemekte. Bunu yapacak ciddi, güçlü ve bağımsız bir siyasi iradeye ihtiyaç var.

“HEM ŞAFİİYDİ, HEM HANEFİ!”

Siirtli Molla, sürgün olarak gönderildiği batıdaki bir köyde, vefat eden bir köylünün cenaze işleriyle ilgilenmesi için müteveffanın ailesi tarafından yapılan ricayı kabul etmiş, ancak, mezhebine göre hareket etmek için mevtanın hanımına:

-Merhum Şafii miydi, Hanefi mi? diye sormuş.

Mezhebin ne olduğundan habersiz kadıncağız:

-Vallahi bilmem ki, yani, söylediğini şey ne demek? diye cevap vermiş:

50-60 yaşlarında olmasına karşılık kadının, dini açıdan bu kadar cahil olmasına kızan Molla  hiddetle cevap vermiş:

-Arkadan cima yapıyorduysa Hanefi, önden yapıyorduysa Şafiydi!

Hoca’nın söylediklerini ciddi zanneden Kadıncağız biraz da utanarak söylenmiş:

-Vallahi Hoca efendi, senin bu tarifine göre benim rahmetli hem Şafiydi, hem Hanefi!

TAŞLAMALAR

BAĞRIMIZA SAPLANMIŞ

HANÇER GİBİ BU ÜS’LER

İNCİRLİK DAHİL HEPSİ

KAPANSIN ARTIK BEYLER

 

ABD ÜS’LERİYLE

İŞGÂL ALTINDAYIZ BİL

BU GİZLİ BİR İŞGÂLDİR

MİLLET FARKINDA DEĞİL

 

ABD’NİN ÜLKEMDE

ONBEŞ ÜS’SÜ VARDIR DUY

İŞGÂL DEĞİLSE NEDİR

BUNUN ADINI SEN KOY

 

ABD, KOYNUMUZDA

YILAN MİSÂLİDİR BİL

DOST DİYE SARILMAK NE

GÜVENİLİR DOST DEĞİL

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.