REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Abdullah Gül Aday mı Olacak!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Abdullah Gül Aday mı Olacak!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
15 Ağustos 2017 - 14:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dün, AKP‘nin kuruluşunun 16. Yıl dönümüydü. 16. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Sincan’daki Harikalar Diyarı’nda düzenlenen törene AKP’li eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TBMM eski Başkanları Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ile Hüseyin Çelik, Egemen Bağış, Sadullah Ergin ve Suat Kılıç da katılırlarken, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yine katılmamış ve mazeret beyan eden bir telgraf göndermekle yetinmişti.

Cumhurbaşkanlığı makamını bıraktıktan sonra Abdullah Gül’ün, AKP’de yapılan etkinliklere katılmaması oldukça dikkatleri çekicidir. Adeta, halefi durumundaki  Erdoğan’la arasına bir mesafe koymak istiyor gibi.

Abdullah Gül’ün bu yaklaşımı, siyasi çevrelerde elbette değişik yorumlara yol açmaktadır. Bu yorumlardan en ilgi çekici olanı ise, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanlığına yeniden aday olabileceği konusunda olanıdır. Abdullah Gül’ün, yeniden aday olabilmesi önünde yasal bir engel yok. Kendisi aday olmayı kabul eder ve 20 milletvekili tarafından önerilir ya da, adaylığını isteyen 100 bin imza bulursa, aday olur.

Bu arada, halef-selef First Ladyler arasının da şeker renk olduğu bilinen bir gerçek. Emine Hanımefendiyle, Hayrünnisa  Hanımefendinin yıldızları hiç barışmadı. Abdullah Gül Cumhurbaşkanıyken, Emine Hanım, Çankaya köşkünde düzenlenen hiçbir etkinliğe katılmadı. Şimdi de aynı taktiği Gül çifti uyguluyor gibi…

Abdullah Gül’ün, 2019’daki Başkanlık seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına aday olarak çıkabileceği yolundaki söylentiler yeni de değildir. Hatta CHP’nin bile Abdullah Gül’ün adaylığını destekleyebileceği yolunda söylentiler var. Bir başka deyişle Abdullah Gül, (HAYIRCILAR) cephesinin adayı olabilir. Hem, Abdullah Gül 16 Nisan referandumu öncesinde sahneye çıkmamış ve (EVET) cephesinde yer almamıştı. Hatta kendi ili Kayseri’de düzenlenen (EVET) mitingine bile katılmamıştı. Abdullah Gül’ün oğlu Mehmet Emre Gül İngiltere’de master yapıyordu. Yurt dışına çıkarken Sabiha Gökçen’de Havalimanında oy kullandı. 2 oyun kullanıldığı sandıktan 2 tane “Hayır” çıktı. Belli ki (HAYIR) oyu kullanmıştı.

Yine 16 Nisan referandumu döneminde CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında bir görüşme yapıldığı sızmıştı. Gül’e, SAADET PARTİSİNDEN de çağrı var. (Gel Partinin başına geç) diyorlar.

  1. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski dostu gazeteci – yazar Ali Bayramoğlu’ndan AK Parti kuruluş yıl dönümü etkinlikleri sonrası ilginç bir açıklama geldi.

Abdullah Gül’ün AK Parti’nin kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katılmamasıyla ilgili olarak “İlk defa zannediyorum Abdullah Gül, bu kadar keskin bir işaret veriyor. Bu işaret net bir tavır” diyen Bayramoğlu,  “Gül’ün ve çevresinin siyasi bir hareketliliğe hazırlandığını düşünüyorum” iddiasında bulundu.

Abdullah Gül’ün AKP’nin 16. Kuruluş yılı etkinliklerine katılmayışının bir önemli anlamı ise, Abdullah Gül ve çevresindeki AK Parti’nin bazı kurucu unsurlarının yavaş yavaş AK Parti içerisinde, ya da AK Parti üzerinden bir siyasi hareketliliğe hazırlandığı şeklinde yorumlanmaktadır.

Sadece Abdullah Gül değil, Ahmet Davutoğlu,   Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Abdulkadir Aksu gibi isimlerin, yaşanan gelişmelerden, ve dışlanmaktan ötürü  memnuniyetsizlik duydukları, bununla ilgili bir şeyler yapmak arzusunu hep içlerinde hissettikleri ve aralarında durum değerlendirmesi yaptıkları konuşuluyor.

Evet, 2019 seçimlerine gidilirken, AKP’nin içinde meydana gelebilecek gelişmelere özellikle dikkat etmek lâzım.

“ATATÜRK….A….ATATÜRK!”

Çok eski yıllarda Siirtli bir memur adayı sözlü sınava girmiş. O zamanlar, ilkokul mezunu olmayanlar bile memur olabiliyormuş…

Komisyon üyelerinden biri, memur adayına sormuş:

-ATATÜRK hakkında ne biliyorsun, anlat bakalım! demiş.

Atatürk’ü, elbette bir kurtarıcı olarak bilen Siirtli, ilkokul mezunu bile olmadığı için ne anlatacağını pek bilememiş ama, mahalli şiveyle şöyle cevap vermiş:

-A, ATATÜRK! ATATÜRK HA! ATATÜRK’Ü KİM ANLATABİLİR! ATATÜRK’Ü NE SİZ ANLATABİLİRSİNİZ, NE BEN! O, ÖYLE BÜYÜK BİR İNSAN!

Komisyon üyeleri, bu cevap karşısında kahkahalarla gülmüşler ve Siirtliye sınavı kazandırmışlar…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.