REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABDULLAH GÜL, SAADET PARTİSİNİN ADAYI MI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABDULLAH GÜL, SAADET PARTİSİNİN ADAYI MI!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
13 views
18 Ocak 2018 - 13:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

696 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile ilgili menfi görüş belirtmesi sebebiyle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la arası açılan selefi 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün bu çıkışını, 2019’da yapılacak seçimlerde yeniden Cumhurbaşkanlığına aday olmak niyetine bağlayanlar olmuştu. Bu konuda medyada çok geniş haberler yer aldı. Bu haberlere rağmen, Abdullah Gül, (ADAY DEĞİLİM – OLMAYACAĞIM) diye bir açıklamada bulunmadı. Bu yüzden ve (Sükût ikrardandır) deyimi çerçevesinde Sayın Gül’ün adaylığa göz kırptığı yorumlanmakta.

Son gelişmeler, Sayın Abdullah Gül’ün Saadet Partisinden aday gösterilebileceği ihtimalini de gündeme getirmiş bulunuyor. Nitekim bu konuda Saadet Partisi’nden çok çarpıcı bir açıklama geldi. Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu, Abdullah Gül’ün Saadet’in cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı sorusuna “Abdullah Gül Bey kıymetli bir kardeşimiz, elbette aday olma ihtimali olur ama şu anda ‘adayımızdır’ demek doğru olmaz. Fakat bu vasıflara uygun bir insan” şeklinde cevap vermesi (danışıklı dövüş) kabilinden zihinlerde istifhamlar uyandırmıyor değil.

“Ulusal Basın Buluşması” adı altında bir etkinlik düzenleyen SP Genel Başkanı Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir aday çıkaracaklarını vurgularken, gösterecekleri adayın özelliklerini de şöyle tanımlamakta:

“Öyle bir aday çıkarmamız icap eder ki, bütün partilerin tabanından oy alabilsin. Bu o kadar kolay bir iş değil, bu ne demek, CHP’nin tabanından oy alması icap eder, Ülkücü tabandan oy alması icap eder, HDP tabanından oy alması icap eder, AK Parti’den ümidini kesen AK Partililerden oy alması icap eder. En zor iş ama ben bunun aşılabileceğine inanıyorum.”

Bir gazetecinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığının söz konusu olup olmadığını sorması üzerine de Karamollaoğlu, “Abdullah Gül Bey kıymetli bir kardeşimiz, elbette aday olma ihtimali olur ama şu anda ‘adayımızdır’ demek doğru olmaz. Fakat bu vasıflara uygun bir insan. Burada iki husus var; kendisi böyle bir noktada, ‘Ben böyle bir teşebbüste bulunabilirim’ diyebilir, demesi gerekiyor. İkincisi; diğer tarafta da onun seçilebileceği noktasında da sağlam bir kanaatin oluşması icap ediyor. Bunlar sağlanırsa, o da olabilir, başkaları da olabilir. Ama başka isimler de bizim kulağımıza geliyor.”

Abdullah Gül’ün, Saadet Partisinin adayı olabilmesi için TBMM’nde en az 20 milletvekili tarafından aday gösterilmesi veya son genel seçimlerde yüzde 10 oy alan bir veya birkaç siyasi partinin ortak adayı olarak teklif edilmesi, bütün bunlar yoksa, 100 bin imzayla doğrudan halkın adayı olarak  ortaya çıkması gerekmekte.

Şimdilik kendilerini gizleseler bile, son anda AKP içinde 20 milletvekilinin Gül’ün adaylığını teklif edebilecekleri söylentilerini de yabana atmamak gerekiyor…

KÖTÜLER İÇİN CENAZE TELKİNİ!

Mukallitliğiyle tanınmış bir hemşerimizin, kötü şöhretli kimseler için meşhur bir telkin duası varmış. Aslında Arapça (Siirt’çe) olan ve kafiyeli olarak, bir birine uyumlu, ahenkli söylenen bu telkinin

Türkçe tercümesini sunmağa çalışalım:

-“Ey habis ruhlu meyyit,

Sayım günü git,

Cenaze törenine katılan olmasın!

Konulacağın tabutun içi iri çivilerle dolu olsun,

Cesedine batsın!

Ne Zevye, ne Şeyh Süleyman, ne Şeyh Musa mezarlığı

Cesedini kabul etmesin,

Mezarın, köpek mezarlığında olsun!

Münker ile Nekir sana:

 ‘Rabbin kim?’ diye sorduklarında dilin tutulsun,

Cevap veremeyesin!

Sen, sırat köprüsünden geçerken,

Köprü üzerinde trafik memuru olayım,

Seni cehenneme yollamak boynumun borcu olsun!

Sırtın zemheride, karnın, cehennemde kalsın!

Dostların, arkadaşların, ruhuna Fatiha okumak yerine

Mezarında kadehler tokuştursun!”

Evet, kendisi de rahmete intikâl etmiş bu mukallit hemşerimizin, kötü şöhretli kimseler için telkin duası bu. Amma, tabii Arapça olarak ve şiir halinde söylemenin tadı yine de bir başka oluyor. Allah, taksiratını affetsin!

TAŞLAMALAR

YİNE OYUN PEŞİNDE

ABD ANLAŞILAN

KOYNUMUZDA DURUYOR

İNAN HALA BU YILAN

 

İNCİRLİK ÜSSÜ HALA

ABD’NİN EMRİNDE

ORDAN KALKAN UÇAKLAR

DESTEKTİR YPG’YE

 

ABD Mİ, RUSYA MI

HANGİSİNİ SEÇELİM

TEKİN DEĞİL İKİSİ

BUNU BÖYLE BİLELİM

 

DENİZE DÜŞEN İNSAN

YILANA DA SARILIR

ABD VE RUSYA’DA

GERÇEK BİRER YILANDIR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.