Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

ABDULLAH ÖCALAN’IN (APO) TÜRKİYE’YE GETİRİLİŞİ!

PKK terör örgütünün lideri olan Abdullah Öcalan (APO), 15 Şubat 1999’da Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti. 1998 yılına kadar Suriye’de barındırılan APO için dönemin Kara Kuvvetler Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, Suriye hududunda yaptığı bir açıklamada bulunarak Abdullah Öcalan’ı korumaya devam etmesi durumunda, gereğinin yapılacağını açık bir şekilde ifade etmişti.

Kara Kuvvetler Komutanının açıklamalarından endişelenen Suriye yönetimi Abdullah Öcalan’ı ülkesinden çıkarma kararı alarak, Yunanistan’a geçmesine yardımcı olur. Ancak, Yunanistan da, Abdullah Öcalan’ı himaye etmek işinde isteksiz davranır. Atina’da barınamayacağını anlayan APO, bunun üzerine sığınma talebinde bulunarak Rusya’ya geçer. Öcalan’ın Rusya’daki en büyük destekçisi Vladimir Jirinovski’dir. APO, Rusya’da önceleri Jirinovski’nin Moskova’daki evinde kalmıştır. İlerleyen günlerde ise daha güvenli olan başka bir eve nakledilir. Ancak o sıralara denk gelen siyasi ziyaretlerde de konu ile ilgili sıkıntı ve kaygılardan bahseden Türk politikacılarının tutumu ve ABD Dışişleri sözcüsü James Rubin’in PKK’yla ilgili olarak Rusya’nın tavrına karşı sert bir açıklamada bulunması üzerine kendisine siyasi sığınmacı hakkı verilmez. Bunun üzerine İtalya’ya geçer. Türkiye, İtalya’nın bu tutumunun Türk-İtalyan ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini belirterek, APO’nun ülkelerinden çıkarılmasını ister. Yeni bir ülke ismi akıllarında dolanır ve Ermenistan’a gitme kararı alırlar. Bir uçak kiralayıp gitmek istediklerinde ise bir orta doğu ülkesinin daha iyi olacağı konusunda anlaşma sağlarlar. İlk durak olan Yunanistan’a dönerler. Buradan da bir orta doğu ülkesine gidilecektir. Buna rağmen akıllarına Hollanda fikri gelir ve bu ülkeye gitme kararı alırlar. Alınan yeni bir kararla  Öcalan önce Kenya’ya, buradan da güney Afrika Cumhuriyeti’ne gönderilecektir. Kenya’ya giden APO, Yunanistan elçilik evinde kalmaya başlar. Ancak ortalık daha da gerilmiştir ve Yunanistan üst düzey politikacıları büyük elçiye Öcalan’ı konuttan çıkarması için kesin emir verirler. İkna çabasında olan büyükelçi, bir ara birkaç serseri kiralayıp onların zoruyla çıkarmayı bile düşünür. sonrasında bir özel timin gelip çıkarması konuşulsa da bu da gerçekleşmez. sürekli istihbarat paylaşımında olan gizli servisler aracılığıyla Öcalan’ın Kenya’da olduğu haberi gelir, bir toplantı yapılır. CİA yetkilisi; Başbakan, Cumhurbaşkanı, MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı’na ABD’nin Öcalan’ı Türkiye’ye vereceğini söyler. Ancak bazı şartları vardır. Buna göre operasyon ortak yürütülecek, ülkeye canlı getirilecek, adil olarak yargılanacak ve idam cezası almayacaktır. Kabul edilir ve operasyon gerçekleştirilir.

Yunan üst düzey yetkilileri, Öcalan’la şahsen görüşerek uçağının hazır olduğunu ve daha güvenli bir yere götürüleceğini söylerler. Konuttan çıktıktan sonra kapıda bekleyen araçlara tek tek bindirilen Öcalan ve yanındakilerin, havaalanındaki hangara girer girmez çevreleri sarılır ve Öcalan yakalanarak Türkiye’ye getirilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER