REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ABD’YE KAFA TUTMAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD’YE KAFA TUTMAK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
1 views
13 Şubat 2018 - 13:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, stratejik ortağı(!) ABD’ye kafa tutuyor! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD için “Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak” demesi, millet olarak göğüslerimizi kabarttı. Dileriz ki bu sözler, iç politikaya yönelik bir tavır olmasın. Elbette, gelişmeler gerçeği ortaya koyacaktır.

YPG’lileri, Münbiç’e konuşlandıranın ABD olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, ABD’nin Münbiç operasyonunun ardından YPG’li teröristleri Fırat’ın doğusuna göndereceği yönünde söz verdiğini fakat verdiği diğer sözler gibi bu sözünü de tutmadığını vurguladı.

Suriye’nin özellikle çöl ve Irak sınırına yakın bölgelerinde terör örgütü DEAŞ mevcudiyetinin bulunduğunu belirten Çavuşoğlu “(ABD güçleri) Sadece YPG ile iş birliğini devam ettirmek için bir bahane olarak buralardaki, küçük gruplar halindeki DEAŞ’lılara dokunmuyorlar” diyerek uygulanan taktiğe dikkatleri çekmekte.

Afrin bölgesindeki YPG’li teröristlerin, bu bölgedeki tutuklu DEAŞ terör örgütü mensuplarını serbest bıraktığını ve Fırat’ın doğusundan bu teröristleri getirerek Afrin’de ÖSO ve Türk ordusuna karşı birlikte mücadeleye kalkıştıklarını belirten Çavuşoğlu “Ne yaparlarsa yapsınlar, arkalarında kim olursa olsun boş. Afrin operasyonumuz emin adımlarla havadan ve karadan ilerliyor” diye de eklemekte.

Çavuşoğlu, Fırat Kalkanı Harekatı dahil Afrin operasyonu için ilerde Suriye ve Suriye halkının Türkiye’ye teşekkür edeceğini söyleyerek “Çünkü Suriye’nin topraklarından da bu terör örgütlerini temizliyoruz ve buraları da ABD’nin yaptığı gibi diğer terör örgütlerine teslim etmiyoruz, Suriye halkına teslim ediyoruz ki Afrin’i de inşallah buradan göç etmek zorunda kalan insanlar, hiç ayrım yapmaksızın Türkmenler de Kürtler de Araplar da Süryaniler de herkes bu bölgeye inşallah dönecektir” demekte.

Bakan Çavuşoğlu, bir gazetecinin, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye’ye yapacağı ziyarete ilişkin sorusu üzerine şu değerlendirmede bulunmakta:

“Bizim ABD’den beklentilerimiz açık ve nettir ve kendileriyle de bu beklentilerimizi defaaten paylaştık. Artık biz vaat istemiyoruz ve somut adımlar istiyoruz. Belli konuları ABD ile konuşabilmemiz için daha önce de tekrar tekrar söyledim, kaybolan güvenin tesis edilmesi gerekiyor. Kaybolan güvenin nedeni de ABD’dir. Çünkü Türkiye hiçbir müttefikine, dostuna ve hiçbir ülkeye yanlış yapmaz, yapmamıştır, yapmaz. Ama müttefikimiz ABD’den çok ciddi hatalar, yanlışlar gördük, FETÖ konusunda, YPG ve başka konularda, ABD bize verdiği sözleri tutmamıştır. Sözünü tutmayan bir ülke ne kadar güvenilir olur? Dolayısıyla halkımızın da bizim de yani yöneticiler olarak ABD’ye güvenimizin kaybolması doğaldır. Bu güvenin yeniden tesis edilmesi gerekiyor ve artık söz ve vaatler istemiyoruz. Somut adımlar istiyoruz. Tillerson’ın bu ziyaretinde de bunları değerlendireceğiz çünkü ilişkilerimiz çok kritik bir noktadadır. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak. Bunun başka bir seçeneği yoktur. Bunları da samimi bir şekilde konuşacağız. Tillerson’ın ziyareti bu anlamda önemlidir. Perşembe akşamı Sayın Cumhurbaşkanımızın kabulüyle, ertesi gün bizim kendi aramızda yapacağımız görüşmelerle süreçleri, bu konuları değerlendireceğiz.”

Çavuşoğlu’nun mesajları yüreklere su serpiyor ama asıl olan işin tatbikatı. Kamuoyunda ABD’ye kafa tutuyor gibi görünüp, sonunda yapılan (yorgan gitti, kavga bitti) deyimine dönüşmesin.

Kamuoyunda bir araştırma yapılırsa, millet olarak ABD’ye duyulan güvenin sıfırlandığı görülecektir. Dileriz ki, hükümet verilen beyanların arkasında dursun ve milletimizin gururunu rencide edecek gelişmeler yaşanmazsın. ABD Dışişleri Bakanı, aba altından sopa göstermeğe geliyorsa, bu millet, BEYZBOL SOPASIYLA korkutulamaz, haberi olsun…

ENVER AYTEKİN ERBAB-I KALEMDİR, NE İSTERSE ONU YAZAR!”

Merhum Haydar Kılıççıoğul’nun SİİRT GAZETESİ’NİN Mes’ul Müdürü (Sorumlu Yazı İşleri Müdürü) olduğu dönemlerde, aşırı sol fikirleriyle bilinen ve o zamanın tabiriyle (KOMÜNİST) olmakla itham edilen Siirtli Merhum Yazarlardan Enver Aytekin de SİİRT GAZETESİNDE yazılar yazmaktadır.

Bir gün, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Merhum Haydar Kılıççıoğlu’nu zamanın Emniyet Müdürü makamına davet eder ve kendisiyle önemli bir hususu konuşmak istediğini bildirir.

Bu davet üzerine Emniyet Müdürünü ziyarete giden Merhum Haydar Kılıççıoğlu’na Emniyet Müdürü sözü döndürüp dolaştırdıktan sonra, konuyu Merhum ENVER AYTEKİN’E getirerek:

-Gazetenizde yazı yazan bu şahıs müseccel bir komünisttir. Ya yazılarına son verin, ya da, dikkatli yazması konusunda uyarın!  diyerek, sözü asıl konuya getirir.

Bunun üzerine Merhum Haydar Kılıççıoğlu şu cevabı verir:

-ENVER AYTEKİN, ERBAB-I KALEM bir hemşerimizdir. Onun yazılarına müdahale etmeyiz. Ne isterse onu yazar!

TAŞLAMALAR

TÜRKİYE, ABD’YE

KAFA TUTUYOR HAYRET

BU İŞİN İÇİNDE BİR

İŞ OLMASIN DİKKAT ET

 

ABD’YE İLK KAFA

TUTAN ECEVİT OLDU

BÖYLECE AÇILMIŞTI

TÜRK’E KIBRIS’IN YOLU

 

1 MART TEZKERESİ VAR

BİR DE YÜZ AKI OLAN

2003 YILINDA

MECLİS KORKMADI ONDAN

 

ABD ER YA DA GEÇ

BU BÖLGEDEN GİDECEK

KOVBOYUN SALTANATI

SÜRÜP DE GİTMEYECEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.