REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AÇIK OY, GİZLİ TASNİF!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AÇIK OY, GİZLİ TASNİF!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
5 views
17 Mayıs 2018 - 16:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siyasi Partilerin milletvekili adaylarını (TEMAYÜL YOKLAMASI) adı altında belirlemeleri bana hep (AÇIK OY, GİZLİ TASNİF) olarak yorumlanan uygulamayı anımsatmıştır.

Demokrasinin tam anlamıyla yerleşmediği dönemlerde (AÇIK OY, GİZLİ TASNİF) taktiğinin uygulandığını hep duymuşuzdur. Yani, seçmenlerin önlerine sandıklar konulur, seçmenler, oylarını kime vereceklerini açık bir şekilde sandık kurulu üyelerine göstererek  kullanırlardı. Oy verme işi tamamlandıktan sonra, seçim salonu boşaltılır ve sadece sandık kurulu üyeleri tarafından sayım yapılarak sonuçlar ilân edilirdi. İşte, (AÇIK OY, GİZLİ TASNİF) denilen uygulama buydu!

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak milletvekili genel seçimleri için adaylarını belirleyecek siyasi partilerimiz de bugün yine aynı taktiği uyguluyorlar. Temayül yoklamaları adı altında bir nevi seçim yapıldı.Ancak, sandıklar açılmadan, mühürlü olarak genel merkezlere gönderildi. Yani, tasnif sonuçlarını seçmenler görmeden, kazananlar(!) genel merkezler tarafından açıklanacak.

Aslına bakarsanız, TEMAYÜL YOKLAMALARI bir hikâyedir. İnanın ki, bütün genel merkezler, kimleri aday yapacaklarının listesini çoktan tanzim etmişler bile. İşi, sözde hakkaniyete uydurmak için öyle bir yol seçilmektedir. Kimlerin aday yapılacakları, aday listelerinin Yüksek Seçim Kuruluna sunulacağı 21 Mayıs 2018 saat 17:00’den önce de açıklanmayacak. Amaç, adaylık için başvurup da, aday yapılmayanların başka partilere geçişlerini önlemek veya bağımsız aday olmalarının önüne geçmek.

1950 öncesi dönemde, (AÇIK OY, GİZLİ TASNİF) taktiği uyguladığı için seçimleri yadırgayanların, 2018 yılında aynı taktiği uygulamaları bir garabet değil midir. Gerçek demokrasilerde kural (GİZLİ OY, AÇIK TASNİFTİR!) 21’nci yüzyılda bile Türkiye’nin demokraside mesafe alamadığının en açık kanıtı bu (GİZLİ TASNİF, AÇIK OY) değil midir!

Sonuç itibarıyla, bütün siyasi partiler aynı taktiği uygulayacak ve parti genel merkezleri, kimleri isterse onları aday göstereceklerdir. 21 yüzyılda bile demokrasi kültürünün Türkiye’ye henüz yerleşmemiş olduğunun bundan daha açık bir kanıtı olabilir mi.

Partilere kayıtlı üyeleri (YOK) hükmünde sayan bu uygulama, demokrasiyi getirmek iddiasında olan partileri, ne kadar gülünç duruma düşürdüğünün farkında değiller mi acaba.

Amma, suç genel merkezlerde değil, asıl suçlu olanlar, genel merkezlerin her buyruğuna baş eğen kayıtlı üyelerindedir.

Tuhaf amma gerçek. 21’nci yüzyılın Türkiye’sinde bile hala (AÇIK OY, GİZLİ TASNİF) varsa, ülkemizde demokrasinin varlığından bahsetmek gülünç olmaktan da öte bir durum…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.