REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AÇILAN VE KAPANAN İŞYERLERİ!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AÇILAN VE KAPANAN İŞYERLERİ!!!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
7 views
27 Mart 2018 - 14:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Güres, Şehrin en işlek caddesi. Trafiğe kapalı olmasına karşılık günün hemen her saatinde tıklım-tıklım dolu. Kira açısından, Şehrin en pahalı iş yerleri de Güres Caddesi üzerinde olanlardır. Bu caddede, aylık 2 bin TL’nin altında kiralık iş yeri bulmak imkânsız gibi. Tabii, iş yerinin kirası büyüklüğüne ve cadde üzerindeki konumuna bağlı olarak da artmakta.

Dikkat ettim, son birkaç yıl içinde, bu cadde üzerinde iş yeri açan, ancak, işini başa götüremeyerek kapatan esnafların sayıları hayli yüksek. Oysa esnafın temel kurallarından biri, işyerinin sürekliliğidir. İşleri tıkırında olan esnaf, kolay kolay mekânını değiştirmez, ölünceye kadar aynı yerde çalışır, hatta çalıştığı işyerini varisleri devam ettirirler. İşte, işini rayına koymuş esnaflar bunlardır.

Son yıllarda, Güres Caddesi’nde iş yeri açan esnafların çoğu, neden iş yerlerini kapatmak veya devretmek zorunda kalıyorlar, dersiniz! Onların ifadeleriyle belirtelim. İşler kesat, kepenkleri açıp, siftah etmeden kapatıyorlar da ondan. Peki, Güres Caddesi’nde iş yeri sahibi olup da, yıllardan beri işlerini sürdürenler kimlerdir. Öncelikle, iş yerlerinin mülkiyeti kendilerine ait olanlar ve geçmiş yıllardan birikim sahibi bulunanlar. Onların da, içerden yedikleri veya iki yakalarını bir araya zor getirdikleri belirtilmekte.

İşyerinin mülkiyeti kendisine ait olmayan veya geçmiş yıllardan belli bir birikimi bulunmayanların esnaflıkta dikiş tutturmaları zor! İşte, bu yüzdendir ki, eşinden dostundan borç para alarak veya banka kredisi kullanarak iş yeri kuranlar, 5-10 ay dayanıp, sonunda iş yerlerini kapatmak veya devretmek zorunda kalıyorlar. Allah korusun, sermayeyi tefecilerden almışlarsa, intihara kadar tehlikesi var!

Güres Caddesi’nden veya diğer çarşılardan geçerken dikkat ediniz, birçok iş yerlerinin üzerinde “devren kiralıktır” yaftalarının bulunduğunu göreceksiniz. Kimse, kârdan kaçarak iş yerini kapatır veya devreder mi. Ama dikiş tutturamaz veya zarar ederse, elbette yapacak başka bir şey kalmaz.

Hâlâ işsizliğin sanal olduğunu söyleyenler varsa, gelsinler de Siirt’in en işlek caddesi Güres’te bir tur atsınlar. İşsizliğin mi, iş yerlerinin mi sanal olduğu daha net ortaya çıkacaktır.

“HER ANNELER GÜNÜ!”

Bektaşi meşrep Siirtliye sormuşlar:

-Hanımını sever misin?

Cevap vermiş:

-Akşamdaaaaaan, akşama!

Bir soru daha sormuşlar:

-Peki anneni ziyaret eder, elini öper misin?

Bektaşi meşrep Siirtli büyük bir heyecanla cevabı yapıştırmış:

-Her Anneler günü, her anneler günü…

***

Yukarıdaki anekdotu, bir Bektaşi fıkrasından esinlenerek, annelerini-babalarını yılın sadece bir gününde hatırlayanlara nazire olsun diye yazdık. Bektaşi fıkrasının aslı şu:

Bektaşi’ye sormuşlar:

-İçki, içer misin?

Cevap vermiş:

-Akşamdaaaaan, akşama!

-Peki, namaz kılar mısın?

Heyecanla cevap vermiş:

-Her bayram! Her Bayram!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.