REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(AÇLIKTAN, KİM ÖLMÜŞ!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(AÇLIKTAN, KİM ÖLMÜŞ!)
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
4 views
15 Eylül 2017 - 14:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Açlıktan kim ölmüş) sık-sık kullanılan deyimlerden biridir. Bu deyimde verilmek istenen mesaj, kimselerin açlıktan ölmediği şeklindedir ve yanlıştır. Çünkü açlıktan ölen binlerce, yüzbinlerce insan vardır. Açlık, dünya kurulduğundan bu yana insanların en büyük kâbusudur. Gerçeğin üzerini örtmek için kullanılan bu deyimi kimlerin uydurduğunu bilemeyiz, ancak, açlıktan ölümlerin 21. Yüzyılda bile bütün dehşetiyle devam ettiğini söyleyebiliriz.

Afrika’nın bir çok ülkelerinde açlıktan ölenlerin haddi hesabı yoktur. Bugün Arakan’da yaşanan açlık da, bütün dünyanın gözleri önünde açık bir şekilde sürüp gitmektedir.

İnsanlar, bir anda ve kurşun sıkılır gibi açlıktan ölmezler. Kurşunla vurulan, bir anda ölür, ancak, açlık kurşunu insanları yavaş-yavaş öldürür. Dünyada, beslenme yetersizliğinden hastalıklara duçar olan yüzbinlerce insan var. Dünyada 1 milyara yakın insanın açlık çektiği belirtilmekte.   Hem de kronik açlık çeken insanlar bunlar.

Dünya Açlık Endeksi’nde en üst sırada yer alan ülkeler arasında Arakan, Orta Afrika Cumhuriyeti. Çad, Zambiya, Yemen, Haiti, Madagaskar gibi hemen hepsi Müslüman olan ülkeler var. Afganistan’daki durum da “çok ciddi” olarak yorumlanmakta.

Afrikalılara ait bir deri, bir kemik kalmış bebeklerin, çocukların fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Sadece bebekler ve çocuklar mı! İncelmiş derilerinin altında beliren göğüs kafesleri ve kemikleriyle  kadınlar ve yaşlılar da aynı durumda. Bütün bu gerçeklere karşılık hala (AÇLIKTAN KİM ÖLMÜŞ!) diyorsak, gerçekten vicdani bir muhasebe yapmalıyız. Bir çok ülkelerde açlık insanları adeta canlı iskeletlere dönüştürmüş. Gerçek bütün çıplaklığıyla önünde. Açlıktan insanlar da insanlık da ölüyor.

Açlık ve yetersiz beslenme durumunun sırasıyla “endişe verici”, “çok ciddi”, “ciddi”, “makul düzeyde”, “az” gibi kategorilere ayrıldığı endekste Türkiye, açlık sorununun az olduğu ülkeler arasında.

Bazı ülkeler endekste yer almadı çünkü bu ülkelerdeki savaş hali nedeniyle güvenilir verilere ulaşılamıyor. Almanya, Fransa, ABD, İngiltere gibi sanayi ülkeleri de endekste yer almıyor.

Bir tarafta açlıktan ölenler, bir tarafta aşırı beslenmeden obezite olan ve aldıkları aşırı kiloları sebebiyle ölenler var. Ancak, obeziteden ölenlerin sayıları, açlıktan ölenlere karşı çok düşük.

Evet, açlıktan ölen milyonlar insan var. Buna karşılık her gün sadece Türkiye’de 5 milyon ekmeğin çöpe gittiği istatistiki bilgileri var. Bana göre, açlıktan ölümler son bulmadıkça, dünyanın medeni olduğunu iddia etmek safsatadan ibarettir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.