REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AÇLIKTAN ÖLEN BEBEKLER VE DÜNYA GIDA GÜNÜ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AÇLIKTAN ÖLEN BEBEKLER VE DÜNYA GIDA GÜNÜ
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
11 views
14 Ekim 2019 - 13:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Adına (Birleşmiş Milletler) denilen bir teşkilat vardır. Bu teşkilat, sözde insanlık âleminin sorunlarına çözümler üretmek için kurulmuştur. İnsanların en önemli sorunları arasında beslenmenin de yer aldığı bir gerçektir. İşte, bu amaçla Birleşmiş Milletler bünyesinde bir (Gıda ve tarım Örgütü) kurulmuştur. Teşkilatın kısa adı (FAO)dur. FAO 16 Ekim günlerini (Dünya Gıda Günü) ilan etmiştir. Her 16 Ekim günü, bol keseden demeçler verilir, insanların daha iyi beslenmeleri ve özellikle beslenme sorunu olan ülkelere yardım edilmesi çağrısında bulunulur.

İnsanların sağlıklı yaşayabilmelerinin en önemli gereksinimlerinden biri sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Dengeli beslenebilmek de maddi güce bağlıdır. Tabii, besin olarak hazmettiğimiz GDO’lu gıdaları da unutmamamız gerekir.

 (Hiç kimse, açlıktan ölmemiştir!) şeklinde söylenegelen bir sözümüz vardır. Bu söz külliyen yalandır! Afrika’da, Asya’da birçok ülkelerde insanların ve özellikle BEBELERİN açlıktan öldükleri bir gerçektir. Ülkemizde dahi, adaletsiz gelir dağılımı sonucu açlıktan ölen binlerce bebelerimiz, insanlarımız vardır!

Dünyadaki beslenme potansiyeli, gerçekte, bütün insanlara fazlasıyla yeter. Ama paylaşımdaki adaletsizlikler sonucu bir kısım insanlar OBEZİTE olurken, açlıktan ölen milyonlarca insanlar da olur! Hani, (Biri yer, biri bakar, kıyamet bundan kopar!) denilir ya! İşte o hesap! Biri bol-bol yerken, birinin de açlıktan kıyameti kopar!

Bakın, bu konuda en güzel sözü söyleyen yine Peygamber Efendimiz HAZRET’İ MUHAMMED’TİR (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun. Sahih olduğu cumhur ulema tarafından kabul edilen bir hadis-i şeriflerinde buyururlar ki: (Komşusu açken, tok yatan bizden değildir!) İşte, alınması gereken ölçü budur. Birileri israfın daniskasını yaparken, bunun tabii sonucu olarak, birileri de açlıktan ölmektedirler.

Yine konuyla ilgili atasözlerimizden bir kaçını sunarak yazımızı noktalayalım:

*Can, boğazdan gelir!

*Tok, açın halinden anlamaz!

*Et giren eve, dert girmez!

Evet, bugün DÜNYA GIDA GÜNÜ. Bugünü açlıktan ölen milyonlarca insanlara ve özellikle bebelere ithaf ediyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.