Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

ADALET, AĞIR YARA ALDI!

Gezi davasının tutuklu sanıklarından avukat Can Atalay, 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçildi, ancak hala tutuklu. Hukuk eğitiminin (H) sini bile bilmeyen bir insanın bu durumda aklına gelecek ilk soru şudur. Can Atalay madem seçme ve seçilme hakkına sahip değildi, neden seçimlere sokuldu! Aday gösterilmesi önünde bir engel yoktuysa, neden seçilir seçilmez tahliye edilmedi.

Bilindiği gibi Can Atalay Gezi Parkı protestoları sırasında Taksim Dayanışması’nın avukatlığını üstlenmişve  bu nedenle Gezi Davası’nda sanık olarak yargılanmıştı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Can Atalay hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılmasına ve bu suçtan tutuklanmasına karar vermiş, cezası Yargıtay 3. Ceza mahkemesi tarafından da onanmıştı. Bireysel başvuru hakkını kullanarak Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunan Can Atalay için Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” hakkı ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiği hükmüne varmış,  derhal tahliyesini istemiş, ayrıca Atalay’a 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetmişti.

Verilen hükmün, başvurucunun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkına müdahale anlamını taşıdığı anlatılan kararda, Yüksek Mahkemenin daha önce de benzer durumlarda hak ihlali kararlarına hükmettiği hatırlatılmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Atalay’ın yasama dokunulmazlığından faydalanamayacağı kanaatine vardığı aktarılan gerekçede, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi içtihadına aykırı davranmış, benzer ihlalleri önleme yükümlülüğünü yerine getirmemiş, aksine başvurucunun anayasal haklarını “Anayasa’nın parlamentoya verdiği bir yetkiyi kullanarak- daraltıcı bir şekilde yorumlamak suretiyle ihlal etmiştir.” tespiti yapmıştı.

Anayasa Mahkemesi tarafından ihlal kararına bağlı olarak yeniden yargılama kararı verildiğinde, mahkemenin yeniden yargılama sebebinin varlığını kabul hususunda herhangi bir takdir yetkisi bulunmadığına işaret edilen gerekçede şu tespitlere yer verilmişti:

“Dolayısıyla böyle bir karar kendisine ulaşan mahkemenin yasal yükümlülüğü, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı nedeniyle yeniden yargılama kararı vererek devam eden ihlalin sonuçlarını gidermek üzere gereken işlemleri yerine getirmektir. Derece mahkemesi, Anayasa Mahkemesi kararı kendisine ulaşır ulaşmaz -ilgili usul kanunlarında düzenlenen yargılamanın yenilenmesi kurumundan farklı olarak- taraflarca başvuru yapılmasını beklemeksizin yeniden yargılama yapmak yükümlülüğündedir.”

Evet, Türkiye’de yargının içine düşürüldüğü durum işte bu! Adaletin ağır yara almasına açıklık getirmek açısından belirtelim. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Yani, yargının iki yüksek organı birbirinden şikâyetçi. Adalet için bundan daha ağır bir yara olur mu!

TAŞLAMA

DİYANET BAŞKANLIĞI

ATATÜRK’ÜN RUHUNA

HATİM OKUTAMAZ MI

GÜCÜ YOK MUDUR BUNA

 

OLUR OLMAZ İŞLERE

BİNLER HATİM İNDİREN

DİYANET ATATÜRK’Ü

UNUTMAKTA HEP NEDEN

 

YA DA MEVLİD-OKTUP

KURUCUSUNU ANSA

MANİ Mİ VAR SÖYLEYİN

MANİ OLAN NE BUNA

 

GERÇİ DUALARININ

KABUL OLUNDUĞU YOK

BUNCA DUA EDİYOR

GAZZE’DE DEĞİŞEN YOK

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER