Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

ADALET ŞEHİDİ, MEHMET SELİM KİRAZ!

Savcı Hemşerimiz ADALET DAĞITICI Merhum Mehmet Selim Kiraz’ı şehit edilişinin yıldönümünde anmak kapsamında âcizane bir yazı yazmak istedik.

2015 yılının Mart ayının 31’nci günüydü. Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Çağlayan Adliyesi Savcılarından Mehmet Selim Kiraz makam odasında rehin alınmıştı. M. Selim Kiraz aynı zamanda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısıydı. İstanbul Adliyesinde teröristlerce rehin alınan ve operasyonun ardından ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit düşen Kiraz, daha 46 yaşlarındaydı. Her şehit gibi Kiraz için de Çağlayan’daki İstanbul Adliye Sarayında cenaze töreni düzenlendi. Eyüp Sultan Camiinde öğle vakti kılınan namazın ardından aziz naşı Eyyüp Sultan Mezarlığına defnedildi.

Kiraz’ın eşi de Çağlayan Adliyesi’nde hâkim olarak görev yapıyordu. Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın  hayatını kaybettiği olayda ölü ele geçirilen iki teröristin, adliyeye avukat  cübbesiyle geldikleri tespit edilmişti.

Olay, anlatılış şekliyle ne kadar sıradan geliyor değil mi! Oysa bu öylesine lalettayin bir terör eylemi değildi. Savcı Mehmet Selim’e sıkılan kurşunlar, aslında ADALETE SIKILMIŞTI. KATLEDİLMEK İSTENEN ADALETTİ! Türkiye, hukukun bittiği noktaya sürükleniyordu. Hukuk, teneffüs ettiğimiz hava gibi görünmez ve tutulmaz bir şekilde etrafımızı kaplayan manevi bir zırhtır. Hukuk, ancak kaybedildiği zaman değerinin farkına vardığımız sağlığımız gibidir.

Adalet, herkese kendi hakkını vermek konusunda kat’i ve devamlı bir iradedir. O iradeyi katlettiğiniz zaman, bütün insanlığı katletmiş olursunuz. (Adalet mülkün temelidir.) özdeyişi boşuna söylenmemiştir. Adaletsiz medeniyet olmaz. Adaletin kuvvetli, kuvvetlinin de adil olması gerekir. Adalete kurşun sıkılan yerde, demokrasinin varlığından söz edilemez. En güzel insan, adalet dağıtan insandır. Savcı Mehmet Selim Kiraz da, adalet terazisini en hassas şekilde kullanan bir adalet dağıtıcısıydı. Bu açıdan, güzel insanlar safında mümtaz bir yer edinmişti. Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesindeki ana hedef, adalet mensuplarına gözdağı vermekti!

Bir günlük adaletin, altmış yıllık ibadetten faziletli olduğu buyrulmuştur. Adaleti kutup yıldızına benzetirler. Kutup yıldızı sabittir ve her şey onun etrafında döner.

Adalet, yasama organı üyeleri tarafından ve kanunlarla kurulamaz. Adalet insanın ruhunun içerisindedir. Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz da, adaleti ruhunda duyanlardandı. Hedef alınmasının en önemli sebebi buydu. Bir tek kişiye yapılan bir haksızlığın, bütün topluma yapılan bir tehdit olduğunun bilincindeydi.

İstanbul’da, Çağlayan Adliyesinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken kalleşçe şehit edilen bu asil insana, Siirtli olmasından dolayı daha da bir hüzünlenmiştim.

Şehit edilerek ebediyete intikalinin yıldönümünde bir kere daha rahmetle minnetle anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER