REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ADALET, TATİLDEN DÖNÜYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ADALET, TATİLDEN DÖNÜYOR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
23 views
31 Ağustos 2020 - 13:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her yıl, 20 Temmuz- 31 Ağustos tarihleri arasında “ADLİ TATİL” uygulaması vardır. Yıl boyunca, önlerindeki dosyalardan başlarını kaldıramayan adliyecilerimiz (hâkimler, savcılar) adli tatil sayesinde kafalarını dinleme imkânı bulurlar. Adli tatil, bu açıdan isabetli bir uygulamadır.

Adliyecilerin tatil yapmaları iyi de, Allah korusun ADALETİN KENDİSİ TATİLE ÇIKMASIN! Bir ülkede adalet tatile çıkarsa, vay o ülkenin haline! Adaletin, bir saniye bile tatilde olması, yıkım demektir. (Beraatına), (Tutuklanmasına), (İdamına), kelimeleri hep saniye işi kelimelerdir amma, uygulama olarak ne kadar önemli oldukları ortadadır. Bu ve benzeri kelimelerden biri yanlış yerde ve yanlış şekilde kullanıldığı zaman, yapacakları tahribatın büyüklüğü daha iyi anlaşılır.

(Bir saatlik adalet, seksen yıllık ibadetten hayırlıdır) hadis-i şerifinin anlamını iyi kavramak gerekir. Bu bakımdan hâkimler, savcılar ve adaleti ayakta tutmakla mükellef olanlar gerçekten çok şanslıdırlar. Çünkü bir saat içinde seksen yıllık ibadet etmiş gibi sevap kazanmak imkânına sahiptirler.

İslam dininin yüce kitabı Kur’an-ı Kerim’de adaletle ilgili çok sayıda ayeti kerimeler bulunmaktadır. Bunların bazılarının meallerini sunarak, adaletin önemine dikkatleri çekelim:

Her Cuma günü hutbelerin sonunda okunan bir ayet-i kerime vardır. Bu ayet:

*“İnnallâhe ye’muru bil adli” (Allah adaleti emreder) vurgusuyla başlar.

*“Allah, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor.”

*“Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutun, kendiniz veya ana babanız veya en yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahitlik eden kimseler olun. Haklarında şahitlik yaptığınız kimseler, gerek zengin ve gerek fakir olsunlar. Allah onlara sizden daha yakındır. Onun için haktan ayrılıp da nefsinizin arzusuna uymayın. Eğer adaleti yerine getirmekte veya şahitlikte dillerinizi eğer-bükerseniz veya büsbütün yüz çevirirseniz, hiç şüphesiz Allah, ne yaparsanız hakkı ile haberdardır.” 

Adaletle ilgili bazı hadis-i şeriflerin meallerini de sunalım:

*“Hükmünde, yönetimi ve velayeti altındakiler hakkında adil davrananlar, Allah katında nurdan minberler üzerinde olacaklardır.”

*“Kıyamet gününde insanların Allah’a en sevgili olanı ve O’na en yakın bulunanı âdil devlet başkanıdır.”

*“Düşmanınıza galebe ederseniz sakın adaletten ayrılmayınız! Onların çocuklarını, ihtiyarlarını, rahiplerini öldürmeyiniz. Onları kendi haline bırakınız. Şayet onlarla anlaşma yaparsanız anlaşmanızı bozmayınız.”

*“Zulmedenlere en küçük bir meyil dahi göstermeyin; yoksa Cehennem ateşi size de dokunur.”

Evet, adli tatil sona erdi. İşleri Adalet dağıtmak olanlar, yine görev başındalar. Yeni adli yılın, adaletli kararlarla dolu geçmesi dileklerimizle tüm adalet dağıtıcılarına başarılı çalışmalar diliyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.