Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

ADALET TERAZİSİNDEN, ELİNİZİ ÇEKİNİZ!

Ülkelere Göre Hukukun Üstünlüğü Endeksinde Türkiye zaten sınıfta kalmıştır. Uluslararası Demokrasi ve Seçim Yardımı Enstitüsü’nün (International IDEA) 2023 Demokrasinin Küresel Durumu raporuna göre Türkiye 173 ülke içinde hukukun üstünlüğü alanında 148. sırada yer almaktadır.

Hukukun üstünlüğünün en gelişmiş olduğu beş ülke sırasıyla Danimarka, Norveç, Finlandiya, İsveç ve Hollanda olurken, en dipte kalan ülkeler ise Etiyopya, Mozambik, Honduras, Kongo ve İran…

Adlarına (GAVUR) dediğimiz ülkelere bakın. Adalet nasıl-tıkır tıkır işliyor. Maalesef, her ne hikmetse adaletin en düşük seviyede olduğu ülkelerin başında adları (Müslüman) olan ülkeler gelmektedir.

Anımsatalım, Türkiye’yi 148. sırada gösteren endeks, geçmişe ait bir endeks. Bugün için bir endeks yapılırsa, 173 ülke içinde 148. sırada değil, belki 160. sırada bile yer alamayacaktır.

Bir ülke düşünün ki en yüksek iki yargı organı durumunda olan ANAYASA ve YARGITAY bile birbirlerini adaletsizlikle suçlamaktadırlar. Biz, bu iki yüksek mahkemeden hangisinin haklı olduğuna bakmıyoruz. Adaletin bu iki yüksek mahkemesinden hangisi haklı olursa olsun, diğeri çok ağır bir haksızlığı irtikap ediyor demektir. Bundan daha derin bir adalet krizi yaşanabilir mi! Adaletin en yüksek mahkemelerinin birbirlerine güvenmedikleri bu ülkede, biz vatandaşlar olarak adalete nasıl güvenelim. ADALETİN TEMSİLCİLERİ ADALETE GÜVENMİYORLARSA, ADALETİN ÜSTÜNLÜĞÜNDEN BAHSEDİLEBİLİR, BU ÜLKEDE ADALET VARDIR DENİLEBİLİR Mİ!

Kendilerini Hazret-i ÖMER’E benzetenlere anımsatalım. Halife olduğu dönemde bir Yahudi ile Hazret-i Ömer  arasında gerçekleşen anekdottan haberleri var mı!

Hz. Ömer, cami yaptırmak için bir Yahudi’nin arsasını zorla kamulaştıran, yakın dostu Şam Valisi Sad b. Ebi Vakkas’a Yahudi’nin şikayeti üzerine adaleti tek cümlelik mesajla anlatır. “Ben Nuşirevan’dan daha adilim” bu tek kelime Vali’yi sarsar. Bunun neden böyle olduğu Nuşirevan’ın adaletiyle ilgili anekdotta nakledilmektedir. İslamiyet’ten önce dostu Sad. B. Ebi Vakkas ile İran’a giden Hazret-i Ömer karşılaştığı bir haksızlık üzerine Nuşirevan’ın huzuruna çıkarak şikayette bulunur. Ömer’in şikayetini haklı bulan Nuşirevan, haksızlığın failleri olan kendi öz oğlu ile başvezirini astırmıştır.

İşte, Ömerlik taslayanlara verilecek cevap budur. Adaletin terazisinden elinizi çekin. Gün gelir, size de lazım olur…

TAŞLAMA

İKİ YÜKSEK MAHKEME

BİRBİRİNE DÜŞMÜŞTÜR

TÜKİYE’DE ADALET

TÜKENMİŞTİR, BİTMİŞTİR

 

ADALETİN KENDİSİ

ADALETE GÜVENMEZ

BU DURUMDA (VATANDAŞ

GÜVENSİN) İSTENEMEZ

 

KAF DAĞININ ARDINA

ÇEKİLMİŞTİR ADALET

ADALETİ İKAME

İMKANSIZ OLMUŞ GAYET

 

ADALET TERAZİSİ

GAYET HASSAS OLMALI

BİR MİSKAL AĞIRLIĞI

BİLE ŞAŞIRMAMALI

 

ADALET BASKÜLÜNDEN

ELİNİZİ ÇEKİNİZ

GÜN GELİR LAZIM OLUR

SİZLERE DE BİLİNİZ

 

EY ÖMERLİK TASLAYAN

ÖMER NERDE, SEN KİMSİN

ADALET-İ ÖMER’DE

MİSKAL BİLE DEĞİLSİN

 

ADALET İÇİN (MÜLKÜN

TEMELİDİR) DENİLMİŞ

ADALET YOKSA MÜLKLE,

DİN DE BERABER GİTMİŞ

 

GAVUR BİLE ADALET

SAHİBİ OLABİLİR

ADALETLİ OLMAYAN

KESİN BİLİN DİNSİZDİR

 

DİN İMAN DER MANGALDA

KÜL BIRAKMAZ VELAKİN

ADALETE GELİNCE

SINIFTA KALIR BİLİN

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER