Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ADNAN SEVGİLİ; SAĞLIK YÖNETİMİ BÖLÜMÜNE KADRO VERİLMELİ

SAĞLIK-DER Siirt İl Başkanı

SAĞLIK-DER Siirt İl Başkanı Adnan Sevgili, yaptığı basın açıklamasında sağlık yönetimi bölümü mezunlarının sorunlarına dikkat çekti. Sevgili, “ülkemizde 2021 yılı Yükseköğretim Kurumu verilerine göre Sağlık Yönetimi Bölümünde 146 üniversitede eğitim verilmekte, bölümün 100 binden fazla mezunu bulunmaktadır. 58 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Sağlık Yönetimi Bölümü son dönemde artırılan kontenjanlar ile birlikte her yıl yaklaşık 20 bin mezun vermektedir.

Derneğimizin Sağlık Yönetimi Bölümü eğitimcileri ve öğrencileri ile yaptığı çalışmalar neticesinde; Sağlık Yönetimi Bölümünün adının ve 4597 nitelik kodunun 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı cetveline eklenmesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan alımlarda kontenjan tanınması talep edilmektedir” tespitinde bulundu.

Sevgili “Sağlık Yönetiminin profesyonel bir alan olduğu 58 yıl önce keşfedilmiş ve ihtiyaç hissedilerek 146 üniversitede yaygın hale getirilmiş ve binlerce mezun verilmiş ise istihdam imkânlarının da değerlendirilmesi gerekmektedir. Gençlerimize polislik sınavına girmek için Sağlık Yönetimi eğitimi verilmemelidir.

Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere tüm politika geliştiriciler sağlık kurumlarında Sağlık Yönetimi bölümü mezunlarına kadro tahsis ederek işin ihtisasını yapmış personele imkân tanımak ile muhtelif kadrolardan devşirme personeller ile mi Sağlık Yönetimine şekil vereceklerine karar vermek zorundadırlar.

Sağlık-Der olarak bizim önerimiz Sağlık Yönetimi Bölümü mezunlarına yönelik kamunun kadro ihdasının yanında özel sağlık kuruluşlarına da ruhsatlandırmaya esas belirli sayıda Sağlık Yönetimi Bölümü mezunu kadro zorunluluğu getirilmesidir. Dernek olarak biz diyoruz ki gelin işi ehline verelim tüm sağlık kuruluşları ve tüm bu gençlerimiz hepimizindir” dedi.