REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AFAD SİİRT İL MÜDÜRÜ CAHİT AKKOYUN’UN 17 AĞUSTOS DEPREMİNİN 21.YILDÖNÜMÜNDE GAZETENİZ SİİRT’E VERMİŞ OLDUĞU RÖPORTAJ

AFAD SİİRT İL MÜDÜRÜ CAHİT AKKOYUN’UN 17 AĞUSTOS DEPREMİNİN 21.YILDÖNÜMÜNDE GAZETENİZ SİİRT’E VERMİŞ OLDUĞU RÖPORTAJ
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
199 views
18 Ağustos 2020 - 11:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber/Röportaj:Erman CANDER
Milletimizi kahreden ve hüzne boğan 17 Ağustos depreminin 21. Yıldönümünde (AFAD) İl Afet ve Acil Durum Siirt İl Müdürü Cahit Akkoyun, Gazetemiz muhabirlerinden Erman Cander’e vermiş olduğu röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

SAYIN MÜDÜRÜM, AFAD’IN KURULUŞUNU ANLATIR MISINIZ?

Aralık 2009 yılında 5902 sayılı yasa ile Türkiye Afet Yönetimi Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü birleştirilerek Başbakanlığa, daha sonra ise Cumhurbaşkanlığı yeni hükümet sistemine göre İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kurulmuştur. İllerde ise İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri olarak yapılandırılmıştır. Bu birleşmedeki temel amaç afetlere daha hızlı, etkin ve zamanında müdahale etmek aynı zamanda afet bölgesinde yetki karmaşasını ortadan kaldırmaktır.

ÜLKEMİZDEKİ AKTİF FAY HATLARININ

HANGİ BÖLGELERDE OLDUĞUNU AÇIKLAR MISINIZ?

Bilindiği üzere ülkemizde üç önemli fay hattı bulunmaktadır.
1-Kuzey Anadolu fay hattı; (Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesi)
2-Batı Anadolu fay yayı; (Ege Bölgesi)
3-Güneydoğu Anadolu fay hattı; (İlimizin de içinde bulunduğu bölgemiz)

GÜNÜMÜZDE BİNALARIN DURUMU NASIL?

1999 Marmara depreminden sonra yasal değişiklikler ve sıkı denetimler sonucunda ülkemizdeki yapılar deprem yapı yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmektedir diyebiliriz. Türkiye’de deprem yönetmeliğine uygun yapıların yapılması gerekir. Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu ortada ve geçmişte bunların acısını yaşadık. Geçmişte yaşanan olaylar ülkemizin bir afet ülkesi olduğunu tescilliyor. Dolayısıyla buna hem birey hem de toplum olarak önlem almamız gerekiyor. Benim için en önemli önlem, deprem yönetmeliğine uygun yapıların yapılmasıdır. Ülkemizde yapılan yapı ve konutların Fen ve Mühendislik kurallarına uygun yapılması gerekmektedir.
BÖLGEMİZ VE İLİMİZDE MEYDANA GELEN DEPREMLER NASIL BİLİNİYOR?
Ülkemizin bütün bölgelerinde meydana gelen irili ufaklı depremler AFAD Başkanlığımız tarafından kurulan deprem izleme istasyonları üzerinden takip edilmektedir. İlimizde de Meteoroloji Müdürlüğünde 1, Dolu Harman Köyünde 1 ve Pervari İlçemizde 1 olmak üzere üç adet deprem izleme istasyonu bulunmaktadır.

AFET EĞİTİMLERİ VE TATBİKATLAR HAKKINDA

NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Afete Hazır Türkiye Projesinin farkındalığını oluşturmak için toplum tabanlı dört hedefi bulunmaktadır. Bunlar; “Afete Hazır Aile, Afete Hazır Okul, Afete Hazır İşyeri ve Afete Hazır Gönüllü Gençler”. Bu hedef kitlelere yönelik eğitim ve tatbikatlarımız devam etmektedir. Özellikle okullarımızı bu anlamda önemsiyoruz. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı arasında düzenlenen “Afete Hazır Okul” eğitimlerini kapsayan protokol çerçevesinde bütün okullara gidiyoruz ve gitmeye devam edeceğiz. (Pandemi nedeniyle ara verilmişti eğitimlere tekrar başladık)

AFETLERE HAZIRLIK VE PLANLAMA KONUSUNDAKİ

ÇALIŞMALARINIZ HAKKINDA NELER SÖYLEYEBİLİRSİNİZ?

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Türkiye’de yaşanabilecek her tür ve ölçekteki afet ve acil durumlarla etkin müdahale için görev alacak olan kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve gerçek kişileri kapsıyor. Entegre planlama yaklaşımı ve modüler yapısıyla afet sırasındaki operasyon risklerini en aza indirecek bir sistem.TAMP’ın amacı; Afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasını temel prensip olarak amaçlamıştır.

TÜRKİYE AFET MÜDAHALE PLANI (TAMP) NEDİR?

TAMP’ın ortaya cıkışı, Dünyada her geçen gün teknolojinin ilerlemesi ve toplumların afetler konusunda bilinçlenmelerine bağlı olarak yeni çalışmalar ve planlar ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde de mevcut yasalara göre yapılan planların ve doğaçlama destek sistemlerinin günümüz ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığı görülmüştür.AFAD yeniden yapılanırken belirlediği; “Afet ve Acil durumlar ile ilgili çalışmalarda sürdürülebilir kalkınmayı esas alan risk odaklı, etkin ve güvenilir hizmet sunan uluslararası düzeyde model alınabilecek yönlendirici ve koordinatör kurum olmak” vizyonu ile “Afetlere dirençli toplum oluşturmak” misyonu ekseninde, afet yönetimi konusunda dünyada bazı ülkelerdeki yapılanma, planlama ve uygulama örneklerini inceleyerek, toplumumuzun yapısına en uygun sistemi kurmuş bulunmaktadır.

İLİMİZDE MEYDANA GELEBİLECEK VE MUHTEMELEN AFETLERDE MAĞDUR OLACAK OLAN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN NE GİBİ HAZIRLIKLARINIZ VAR?

İlimizde meydana gelecek muhtemel afet ve acil durum sonrasında yaklaşık 400 ailenin ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip 10 adet konteynır, Doğu Kışlada 1.5 dönümlük alanda konuşlandırılmıştır. CEP DEPO Konteynırları Konuşlandırılmış olup, CEP DEPONUN içinde 400 adet 16,5 M2 Çadırkent çadırı, 552 adet yatak, 280 adet rulo yatak, 264 adet katlanır yatak, 2280 yastık ve çarşaf seti, 2240 adet battaniye mevcuttur.

İLETİŞİM KAPASİTESİ;

Afet durumlarında kurumlar arası koordinasyonun sağlanması için AFAD Başkanlığı tarafından geliştirilen Ortak Afet Rölesi projesi (telsizle) Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi ilimizde de ortak röle istasyonu yerleştirilmiş olup aktif olarak ilgili kurumlarla iletişim sağlanmaktadır. (Yer:Belediye su deposu alanı) Ayrıca, herhangi bir afet esnasında iletişim altyapısının hasar görmesi sonucunda ulaşımın sağlanamaması durumunda kesintisiz bir iletişim sağlayabilmek için kurum olarak iki uydu telefonu hattına sahibiz

LOJİSTİK DEPO
DEPREM İZLEME İSTASYONU
AFET ROLESİ
TÜRKİYE DEPREM HARİTASI
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.