REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AFRİKA’YI KUCAKLADIK!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AFRİKA’YI KUCAKLADIK!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
22 Ekim 2021 - 13:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, çıktığı Afrika seferinin ilk durağı olan Angola meclisinde konuşma yaptı ve bir gazetenin manşetine göre; Afrika’yı kucaklıyoruz dedi.  Bu tip dış gezilerde olduğu gibi işadamlarının en bilinenleri de sayın Erdoğan’ın heyetinde yer aldı. Muhtemelen yoksul Angola ile çeşitli ticaret anlaşmalarına imzalar atılacak ve böylelikle kucaklamanın ne anlama geldiğini de anlamış olacağız.

Tarih bu tip kucaklaşmalarla doludur. Büyük İskender ne kadar çok milleti kucaklamıştı. Roma imparatorluğunun Akdeniz Havzasında ve çevresinde kucaklamadığı halk kalmamıştı. Rus Çarlığı Orta Asya’da birçok Türk topluluğunu sıkı/sıkı bağrına basmıştı. İngilizlerin kucakladığı milletlerin sayısı ise saymakla bitmez. Yalnız Hindistan’ı sıkı/sıkı kucaklamasının üç yüz yıl sürdüğünü belirtmek, kucaklamanın ve bağrına basmanın mahiyetini anlamamıza yeter de artar bile.

Afrikalıların kucaklanmasına gelince; Osmanlı Devleti, Mısır’dan Fas’a kadar hemen bütün Kuzey Afrika’yı bağrına basmıştı. İspanyollar, Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler, Kuzey Afrika milletlerini Osmanlıların kucağından çekip alarak kendi kucaklarına oturtmuşlardı.

Eskiden bu kucaklama işi ordularla yapılır ve akabinde işadamları devreye girerdi. Kucaklamaya şirketlerle ve misyonerlerle başlandığı, bunu siyasi kucaklamanın izlediği de olurdu.  Tarihin o devirlerinde kim zengin ve güçlü ise, zayıfları, yoksulları kucaklaması bir hak sayılırdı. Kimseye kucaklanmak istiyor musun diye de sorulmazdı. Osmanlı Devleti de Avrupa’da ve Ortadoğu’da, Akdeniz’de bu işi kimseye sormadan yapmıştır. Kendisini zayıf gördüğünden, bir başka kucağa oturmaktansa himaye isteyen beylikler de olmamış değildir.

Günümüzde askeri müdahalelerle kucağa alma usulü sona ermemekle birlikte, bu iş daha çok ticaret ve diplomasi ile yapılıyor. Türkiye’nin Afrikalıları kucaklaması bu türden bir bağrına basma gibi geliyor bana.

İçeride açılım politikasını yarıda bırakan iktidar, yalnız komşu topraklara değil, deniz aşırı ülkelere açılım yapmayı pek seviyor. Buralarda askeri üsler kuruyor. Birkaç yüzyıldır “Osmanlı rüyaları” görenler bundan memnundurlar muhakkak.

Ülkeler arası diplomatik, siyasi, teknolojik ve ticari ilişkilerin adı kucaklama değildir. Kucaklama, kucaklanan ülke için alçaltıcı bir ifade olup, merhamete muhtaç bir topluluk olarak görmektir. ABD’nin, Rusya’nın veya başka bir ülkenin yöneticisinin Türkiye’yi kucaklamamız gerekir veya kucaklıyoruz/kucaklayacağız gibi ifadeler kullanması bizlere onur vermezdi.

Uluslararası yardım kuruluşlarının, yardıma ihtiyacı olan bir halka yaptığı yardımlar da kucaklama sözüyle ifade edilmez. Bu yardımlar, bir görevin yerine getirilmesinden ibarettir. Yardım yapana bağlılık içermez.

Ekonomik bakımdan hayli büyümüş ve dünyanın orta sınıfına girmiş olan Türkiye, kendini Türkiye sınırları içine hapsolmuş sayıyor. Fakat bu alan ona dar geliyor ve bu yüzden başta Suriye olmak üzere komşularını kucaklama çabası içerisindedir. Bu yüzden atını denizde ve karada daha geniş alanlarda koşturmalı ve zayıf başka devletleri de kucaklamalıdır.

Sayın Erdoğan’ın Afrika ülkelerindeki demeçlerinde geçmişte bu ülkeleri elinde bulunduran Avrupa ülkelerine çatması, bu konudaki bir rekabetin dile gelmiş ifadesinden başka bir şey değildir ve mantık şudur: Onlar yaptı, neden ben yapmayayım, onların olacağına benim olsun.

Sayın Erdoğan’ın hararetli taraftarlarının sandığının aksine, bir büyük devletin geçmişte ve bugün, başka halklara çektirdiği acıların aleyhinde atıp tutmak tek başına antiemperyalizm değildir. Büyük devletler sıcak ve soğuk savaş dönemlerinde birbirleri aleyhinde böyle çok propaganda yaptılar. Kara kitaplar ve mavi kitaplar yayımladılar. Hangi tencerenin dibinin daha kara olduğu ise araştırmaya muhtaçtır. Kendi geçmişindeki kirlerden temizlenmeyen birinin başkalarının kirini diline dolaması inandırıcılık sağlamaz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.