REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AFRİN’DEN, TÜRKİYE’YE ATILAN FÜZELER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AFRİN’DEN, TÜRKİYE’YE ATILAN FÜZELER!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
17 views
08 Şubat 2018 - 13:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri de Suriye’den (Afrin) Türkiye’ye (Reyhanlı – Kilis ve diğer yerleşim bölgeleri) atılarak ölümlere, yaralanmalara ve tahribatlara yol açan füzelerdir. Biz öyle zannediyorduk ki, bu füzeler, ABD tarafından terör örgütlerine verilmiş olan silahlar cümlesindendir. Oysa durumun hiç de öyle olmadığı, atılan füzelerin Rus menşeli oldukları belirlenmiş bulunmakta.

Rus yetkililer, Afrin’den Türkiye’ye atılan füzelerin menşe olarak kendilerine ait olduklarını kabul ederlerken, bu silahların, kendileri tarafından terör örgütlerine verildiklerini ise hiçbir şekilde kabullenmiyorlar. Geçmiş dönemlerin Sovyetler Birliği zamanında, kendileriyle iç içe Bulgaristan, Ukrayna ve diğer devletlerin, bu silahları terör örgütlerine pazarladıklarını iddia eden Rus yetkililer, ABD’nin bile, (Türkiye’ye karşı Rus füzeleri kullanılıyor. Rusya, terör örgütlerine silâh yardımı yapıyor) şeklinde bir algı operasyonu oluşturmak için bu tip oyunlar sergilediğini iddia ediyor.

Gerçekten, bizler atılan füzelerin ABD menşeli olduğunu varsayıyorduk. Ama işin içinde başka işler var. Gerçi, atılan füzeler Rus menşeli. Ancak, terör örgütlerinin ellerine nasıl ulaştıkları konusunda tereddütler var. Amacın Türk – Rus ittifakına çomak sokmak olduğu anlaşılmakta.

Ortadoğu’daki terör örgütlerinin ellerinde çok sayıda Rus menşeli silahların bulunduğu, bunun, Sovyetler Birliğinin dağılmasından kaynaklı bir durum olduğu gerçeği ortada. Sovyetlerin dağılmasıyla ortaya 15 devletin çıktığı ve bu devletlerin ellerinde çok sayıda Rus yapımı silahlar bulunduğunu da anımsatalım.

Yani oynanan oyun, bir nevi dostunun silahıyla, dostu vurmak taktiği! Türkiye ile Rusya’nın arasını bozmak oyunu…

“BOK YER MİSİNİZ!”

Bizim SİİRT’ÇE LİSANIMIZDA (Bozma Arapça) yeşil soğanın erkeğine BOKAT denilir. Kürtçe’de ise doğrudan doğruya “BOK” derler. İşte, bu anekdotumuz da bununla ilgilidir.

Yıllar önce, Siirt’in bir köyüne görevli giden jandarma müfrezesine köyün muhtarı yemek vermiş. Müfrezenin komutanı durumunda olan Uzman Çavuş, yemek sırasında Muhtara:

-Yeşil soğanınız yok mu? diye soracak olmuş.

Muhtar cevap vermiş:

-Komutan Bey, yeşil soğan yok ama BOK VAR. Bizim bokatlarımız çok hoştur.Yeşil soğandan da daha hoştur, getireyim demiş.

BOKATIN ne olduğunu bilmeyen Uzman çavuş hiddetlenmiş:

-Muhtar, sana bu sözler yakışıyor mu? Biz, senin sofrana zorla oturmadık. Sen, zorla davet edip oturttun. Şimdi bu “BOK YER MİSİNİZ” neyin nesi! diye çıkışmış.

Muhtar hemen gidip bir bağ BOKAT getirmiş ve uzatmalı çavuşa cevap vermiş:

-Komutan Bey, bizim buralarda ha bunun adına “BOK” diyoruz. İnanmıyorsan, istediğin köye git, istediğin köylüye sor! diye karşılık vermiş.

Muhtarın söylediklerine inanmak durumunda kalan uzatmalı çavuş, muhtarın uzattığı BOKATLARDAN birini alıp yedikten sonra çok hoşuna gitmiş olacak ki:

-Senin bahsettiğin bok, bu boksa, biz bunu seve-seve yeriz! cevabını vermiş…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.