REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Ağaçlandırma Çalışmaları İyi Gidiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ağaçlandırma Çalışmaları İyi Gidiyor
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
31 Ocak 2018 - 17:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Belediyesi bu yıl içinde 200 bin ağaç dikimi konusnda bir plan yapmış. Hazırlanan plan doğrultusunda ağaç dikim çalışmalarına başlanmış durumda.Herkesin ağaç dikimi konusundaki bu çabaları sevinçle karşılaması ve desteklemesi gerekiyor.
Dilerseniz kent merkezindeki ağaçlandırma çalışmalarının yakın bir tarihine şöyle bir bakalım. Yeri geldiğinde her zaman hatırlatıyorum, bir zamanlar ormanlarla kaplı bir ilde yaşıyoruz. Evliya Çelebi Diyarbakırdan Siirte gelinceye kadar balta girmemiş orman alanlarından geçtiğini belirtiyor.
Hadi Evliya Çelebi asırlar önce yaşamış diye düşünelim. Yakın bir zamana bakalım. 40- 50 yıl önce bile Siirt’in o güzelim cas evlerinin tamamına yakınında avlu ile bahçe karışımı küçük bir alan bulunurdu.Bir bölümü büyük ebatlardaki beyaz Siirt taşı ile kaplıyken bir yara iki tane ağaçta yer alıyordu. Bu ağaçlarda hatırladığım kadarıyla genelde dut ağaçlarıydı.
Siirt büyüdü yeni yeni mahalleler, semtler oluşmaya başladı. Cas evlerden vaz geçildi, betonarme evlerin yapımına başlandı. 1960 lı yılların başında Karayolları işçileri kurdukları kooperatif aracılığıyla bu günkü kooperatif mahallesinin temelini attılar. Her evnii mutlaka bir bahçesi ve birkaç ağacı dikebilecek alanı vardı.
Yine bu yıllarda gelişmeye başlayan ve daha sonra bağrından Bahçelievler mahallesini doğuran Yeni Mahalledeki bütün evler bahçeliydi. O bahçelerde ki değişik türlerde ağaçlar Siirti güzelleştiriyorlardı. Bu durum 1980 li yılların sonuna kadar böyle devam etti. Bu yıllarda başlayan apartman hayatı o güzelim ağaçlarımızın bir bir yok olmasına neden oldu. Artık çöldeki bir insanın vahayı araması gibi gözlerimiz yeşilliği arar oldu.
Maalesef o yıllarda belediyerimiz bu kötü gidişe dur diyemedikleri gibi, bunu telafi edebilmek adına cadde ve uygun genişlikte olan sokaklara da ağaç dikme yoluna gitmediler.
Belki o günkü imkanlar kısıtlıydı. Vatandaşlar olarak her konuda olduğu gibi bu konularda da yeteri kadar duyarlılığa sahip değiliz. Park bahçe deseniz o yıllar da topu topu bir Kızlartepesi Parkı ile paralı olan yani birileri tarafından çay ocağı olarak işletilen şimdiki özbel işhanının bulunduğu park ile eski hükümet konağı önündeki parklar vardı.Yani üç tane park.
Neyseki bu kötü gidiş belediye başkanı Mervan Gül döneminde bir ölçüde durdu.
Şöyle ki ağaç katliamları yine devam etti, hem de hızlanarak. Ancak telafi anlamında cadde ve sokakların ağaçlandırılmasına ağırlık verilmeye başlandı.
Birçok cadde ağaç-landırıldı. O dönemden bu yana zaman zaman artan bir tempo ile belediyelerimiz ağaçlandırma çalış-malarını sürdürüyorlar.
Bu yıl için 200 bin ağaç dikimi planlanmış. Belediyemizin belirlediği bu rakam müthiş bir rakam. Her ne kadar ağaç dikilecek arazi azaldı ise de bir iki yıl bu rakamlarla ağaç dikimi gerçekleştirilirse, Siirt gerçekten yeşil bir Siirt olacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.