REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AĞIZ DİŞ SAĞLIĞINDA HEKİM EKSİKLİĞİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AĞIZ DİŞ SAĞLIĞINDA HEKİM EKSİKLİĞİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
07 Eylül 2017 - 15:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlimizin diş tedavileri alanında tek kurumu olan Ağız Diş Sağlığı Merkezinde hekim eksikliği giderek artıyor. Yakın bir zamana kadar 20’nin üstünde hekimin görev yaptığı bu merkezde görevli hekim sayısı bu günlerde 13 ‘e kadar düşmüş durumda. Berberlerin ve halk hekimlerinin diş çekimi yaptığı yılları geride bırakalı, çok zaman geçtiği için bu kurumun iş yükü her geçen biraz daha artıyor.
İş yükü ağır hekim sayısı az olunca sorunlar ortaya çıkıyor. Bu durum doğal olarak hizmetlerin aksamına yol açıyor. Vatandaş eskiye oranla daha zor bir şekilde randevu olabiliyor, daha uzun sürede tedavisinin yapılmasını sağlayabiliyor. Diş hekimleri başta olmak üzere bütün yönetici ve personel özverili bir şekilde çalışıyor. Ancak artan iş yüküne cevap vermeleri zor. Çünkü özellikle son yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı ilimizdeki özel ağız diş polikliniklerinin sayısında önemli ölçüde bir azalma var.
Bu aksamaları önlemek içinde komşu il Batman ve Halk Sağlığı Müdürlüğünden geçici görevle 3 diş hekimi temin edilmiş. Ancak bunlardan istenilen derecede verim almanın mümkün olmadığı hepimiz tarafından biliniyor.
Bitlis ilinde ki ağız diş sağlığı merkezinde tam 35 adet diş hekiminin görev yaptığı ifade ediliyor ki; Bitlis’in nüfusu bizim ilin nüfusu ile hemen hemen aynı. Batman ilinde de 50’nin üstünde diş hekimi görev yapıyor. Batman nüfusu bizim ilin nüfusundan çok daha fazla olduğu için özellikle Bitlis İlini baz aldım.
İlimizdeki Ağız Diş Sağlığı Merkezindeki hekim sayısının düşmesinin nedenini araştırdığımızda 2 ihraç, 2 istifa ve birkaç tanede diş hekiminin tayininin çıktığı bilgisini aldım. Neden ne olursa olsun ayrılan diş hekimlerinin yerine yeni diş hekimlerinin atanması gerekiyor.
Umarım bu sorun en kısa zamanda çözülür ve ilimiz ağız diş sağlığı yeterli hekime kavuşur da vatandaşımız daha rahat bir şekilde tedavisini yapar.
Bu açıdan ele aldığımızda sağlık sektöründe kamunun yeniden yapılanmasına başlanacak olması çok anlamlıdır. Bundan sonra bu ve benzeri sorunlar yaşanmaz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.