REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AH ILISU AH

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AH ILISU AH
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
09 Ekim 2019 - 10:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fizibilite çalışmaları, proje çizimi, finansman bulma ve yapım aşamaları yarım asırdan fazla süren Ilısu Baraj ve Hidroelektrik Santrali, tabiri caizse en nihayetinde ete-kemiğe bürünmeye başladı. Etüt çalışmaları 1955’li yıllarda başlayan bu dev projede su toplanmaya başlandı.

Artık hayatımızda bir Ilısu gerçeği var. Önce, başta Hesta Kaplıcası ve civar köylerin yolları sular altında kaymaya başladı. Su yükseldikçe diğer yol ve köylerde aynı akibete uğrayacak. İlimiz topraklarının çok geniş bir bölümü sular altında kalacak. Bunu her geçen gün biraz daha fazla hissedeceğiz ve yaşayacağız.

Nitekim, sular Kurtalan ilçemize bağlı köyleri daha şimdiden yutmuş durumda ve bu köylerden biri de  tarihi bir niteliği ve köklü bir geçmişi olan “Tile Nevro” Çattepe Köyü. Birçok tarihi ve kültürel özelliği olan bir köydü Çattepe. Ortaçağ Arap Coğrafyacı ve gezginlerinin kitaplarında yer verdiği bilgilere göre bu köyde bir zamanlar bütün bölgeye hitap eden bir yer altı şehri bulunuyordu. Bunun yanı sıra Doğu Roma ya geç Bizans olarak tanımlanan dönemde  burada bir kale ve bir liman inşa edilmiş. Anadolu’daki ürünlerle Mezopotamya da üretilen ürünler su kanalıyla buraya taşınıyor ve burada trampa ediliyordu.

Bu yönüyle de önemli bir özellik arz ediyordu. Çünkü bu liman Anadolu’da nehir üzerinde kurulmuş bulunan tek limandı. Ege Üniversitesinden Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur başkanlığındaki bir ekip, 8-9 yıl önce bu köyde kazı yaparak liman ve kaleyi ortaya çıkarttılar ve o dönemde gittim gördüm. Sanki liman ve kale bin yıllar öncesinde değil de bir on yıllar öncesinde yapılmış gibi sağlam ve gösterişliydi.

Bu köyün bir başka özelliği hemen nehir kenarında Süleyman Peygamberin dinlendiğine inanılan bir alana sahip olmasıydı. Bölge için önemli bir değer olan Hesta Kaplıcasının aynı zamanda güçlü bir sultan olan Süleyman Peygamber tarafından yine kendisi gibi bir sultan olan Belkıs Sultana evlilik hediyesi olarak verdiğine inanılıyor ve bu köy Hesta Kaplıcası yolu güzergâhında yer alıyor. Köylüler, bu gidiş-gelişler esnasında Süleyman Peygamberi dinlenmek amacıyla mola verdiğine inandıkları bir alanı duvarla çevirmişlerdi. İşte manevi açıdan bir anlam ifade eden bu alan da sular altında kalıyor. Bir iki ay sonra artık Çattepe Köyünü göremeyeceğiz.

Evet, Ilısu Baraj ve hidroelektrik santrali hayatımızın bir parçası artık. Bize getireceği artıların karşılığında da alacağı şeyler olacaktır. Bunların başında Çattepe Köyü gibi tarihi ve kültürel açıdan önemli olan birçok köy ve eserin sular altında kalacak olmasıdır.

Ilısu’ya bir kez daha hoş geldin derken, umar ve dilerim ki getireceği şeyler götüreceği şeylerden çok daha fazla olsun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.