REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

 AH ŞU KOMİSYONLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
 AH ŞU KOMİSYONLAR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
25 Temmuz 2020 - 12:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’te yaşadığımız sorunların tamamı ilimize özgü sorunlar olmayıp, bazıları ülke genelinde yaşanan sorunlardır. Bunlardan biri de sorunlarımızı çözebilmek ve doğru kararlar almak üzere kurulan sayısız sayıdaki komisyonlardır.

Diğer kamu kurumları nezdinde kurulan komisyonlar bir yana, yalnız valilik bünyesinde insan haklarından hayvan haklarına kadar toplumu ilgilendiren konuları görüşerek karara bağlamak ve yol göstermek amacıyla kurulmuş onun üstünde komisyon veya kurul bulunmaktadır. Bunlara kurumların kendi bünyelerinde kurulmuş olan komisyonları da eklediğinizde bu sayı sanırım çok rahat bir şekilde yüzü bulur. Bunların bir kısmı da ilçe kaymakamlıkları bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Bütün bu kurul ve komisyonların rutin olarak gerçekleştirecekleri toplantılar da mevzuatta açık olarak belirlenmiş. Ancak buna rağmen bir kurul veya komisyon bazen aylar boyu toplanmaz, ya da “İstanbul Fatih’teki Sanki Yedim Camii” örneği gibi toplanılmış olarak kabul edilir ve hazırlanan tutanak imza altına alınır.

Komisyon veya kurulun toplanması halinde bile durum aslında çok verimli değildir. Vali veya görevlendireceği vali yardımcısının başkanlığında toplantı gerçekleştirilir. Selamlaşma faslından sonra ilgili bakanlık veya genel müdürlükten gelen bir genelge veya benzeri bir emir, okunur.  İlgili genelge veya emir yapılması istenilen işte belirli bir tolerans yani komisyon ya da kurula bir hareket kabiliyeti tanınmış olsa da, bu iş burada yapılabilir mi, yapılamaz mı yada daha iyisini daha geniş bir çerçevede yapabiliriz diye araştırılmadan başımız ağrımasın diye de genellikle bu tolerans kullanılmaz.  Eğer bir genelge veya emir gelmemişse rastgele hazırlanmış bir gündem görüşülmüş gibi beylik birkaç karar alınır ve toplantı böylece geçiştirilmiş olur.

Bu toplantılarda yörenin şartlarından dolayı özel bir karar pek alınmaz.Ancak mevzuatın veya gönderilen genelge ve benzeri emirlerin açık ve net bir şekilde alınmasını istediği bir karar varsa bu karar alınır. Ancak alınan bu kararların çok önemli bir bölümü orada yazıldıkları o bilgisayar çıktılarında kalır ve hiçbir zaman hayata geçmez.

İstisnalar hariç bu komisyon ve kurulların tamamına yakını aynı durumda olduğu için spesifik örnekler verip birine haksızlık yapmak istemiyorum. Çoğumuz veya en azından bu komisyonlarda görevli olanlar bu durumu çok iyi biliyor.

Sonuç olarak komisyonlar veya kurullar böyle olunca ve bunların aldığı karar ve gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin olarak yazdıkları raporla toz pembe gözlüklerle yazılınca Siirt’te sorun yokmuş gibi gözüküyor. Olayın en vahim tarafı da budur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.