REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

AHİLİK  KÜLTÜR HAFTASI VE ESNAF BAYRAMI MÜNASEBETİYLE: AHİ’LİĞİN TARİHÇESİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AHİLİK  KÜLTÜR HAFTASI VE ESNAF BAYRAMI MÜNASEBETİYLE: AHİ’LİĞİN TARİHÇESİ
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
21 views
14 Eylül 2019 - 14:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

16-22 Eylül 2019 tarihleri arası günler bu yıl Türkiye genelinde ve İlimizde “Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı” olarak kutlanacaktır. Hafta münasebetiyle istedik ki, AHİ’LİĞİN ANLAMI VE TARİHÇESİ HAKKINDA BİLGİLERİMİZİ TAZELEYELİM.

AHİ” demek, Arapça “KARDEŞ” demektir. Bir başka tarife göre “AKI” kelimesinden türetilmiştir. AKI “Eli açık, cömert insan” anlamına gelir.

Ahilik 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar devam eden bir esnaf teşkilâtıdır. Esnafların sanat ve meslek hayatında yetişmelerini, ahlaki yönden gelişmelerini sağlayan kuruluş olarak da tarif edilir.

AHİLİKTE TEMEL KURAL “eline, beline, diline hâkim; eli açık, sofrası açık, gönlü açık bir esnaf” olmaktır. Atalarımız, bunu büyük bir başarıyla gerçekleştirmişlerdi. Kendisinden ikinci alışverişini yapmak isteyen müşterisine “KOMŞUM DAHA SİFTAH ETMEDİ. O İHTİYACINI DA KOMŞUMDAN KARŞILA” diyen esnaflar, bizim atalarımızdı.

Esnaflık, toplumun temel taşlarının en önemlilerinden biridir. Ama maalesef eskilerle, bizim aramızda dağlar kadar fark var. Öylesine farklar var ki, gerçekten araştırılırsa, neden böyle geri kaldığımız daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Eline, beline, diline hâkim olmak yanında eli açık, sofrası açık, gönlü açık esnaf artık mazilerde kaldı diyeceğiz ama yeni nesilden umutlu olduğumuzu belirtelim. Özellikle, mesleki liselerde yetişen ve ileride büyük bir ihtimalle iş yerlerini kuracak bu gençlere, okullarda AHİLİK KURALLARINI ÖĞRETİR VE YÜREKLERİNE BELLETİRSEK, GELECEĞİN ESNAFLARI, GEÇMİŞİN ESNAFLARINA DÖNÜŞEBİLİRLER.

Dileriz ki, bütün esnaflarımız, atalarımızın dönemlerinde olduğu gibi dürüst olsunlar. İşlerine hile, hurda, haram karıştırmasınlar. Esnaflarımızın tümünü tenzih ederiz ama “para kazanayım da, nasıl kazanırsam kazanayım” zihniyeti, çoğunluğun aklına galebe çalmıştır.

Ahilik, bir bakıma İslâm dinindeki MUHACİRİN VE ENSAR arasında tesis edilen kardeşliğin bir başka çeşididir. Ahi teşkilâtının kurucusu AHİ EVRAN’DIR. Ahi Evran, din bilimlerini öğrenmek yanında, sanat olarak DABAĞATI seçmiş, deri imalathanesi kurmuş ve işletmiştir. İlkönce Kayseri’de işini kurar, bilahare Kırşehir’e geçerek ahi birliklerini teşkilâtlandıran Ahi Evran’ın 32 mesleğin gelişmesine öncülük ettiği belirtilmektedir. Ahi Evran’in Eşi Fatma Ana’nın da Dünyanın ilk kadın teşkilâtı olan “BACIYAN-I RUM”U kurduğu bilinir.

Ahilik teşkilâtı, Anadolu’da ekonominin dinamosu olurken ve birçok mesleklerin gelişmesine yol açarken, bir yandan esnaflar arası dayanışmayı, diğer yandan da tüketicinin korunmasını hedef almıştır. Ahiliğin kuralları arasında, arz ve talep dengesinin korunması, ehil olmayanların iş yeri açmalarının önlenmesi, standartlara uygun hizmetlerin ve işlerin üretilmesi, üretilen hizmetlerin en kaliteli ve en ucuz şekilde ihtiyaç sahiplerine intikal ettirilmesinin sağlanması vardır.

Ahiliğin açık ve kapalı olmak üzere 6 şartı vardır:

Açık olanlar:

1-Elini açık tut : Cömert olmak, düşkünlere yardım etmek için,

2-Kapını açık tut : Konuksever ve misafirperver olmak için,

3-Sofranı açık tut : Yoksullara, yemek yedirmek, misafire ikramda bulunmak için.

Kapalı olanlar:

1-Elini bağlı tut : Hırsızlık, zorbalık ve kötülük etmemek için,

2-Dilini bağlı tut : Dedikodu, yalan, iftira ve gıybetten uzak durmak için.

3-Belini bağlı tut : Kimsenin namusuna, haysiyet ve şerefine göz dikmemek için.

Ahi Baba’nın Ustalığa yükselen gence nasihati:

*Harama bakma, Haram yeme, haram içme,

*Doğru, sabırlı, dayanıklı ol, Yalan söyleme,

*Büyüklerinden önce söze başlama,

*Kimseyi kandırma, Kanaatkar ol,

*Dünya malına tamah etme.

*Yanlış ölçme, eksik tartma.

*Kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini, Hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.”

İşte, atalarımızın esnaflık anlayışı ve işte günümüzün esnafları, takdiri size bırakıyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.